ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Војник на иднината - како го замислувате?

Go down 
АвторПорака
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Војник на иднината - како го замислувате? Empty
ПишувањеПредмет: Војник на иднината - како го замислувате?   Војник на иднината - како го замислувате? Empty14/8/2012, 19:16

Американците „прават“ војници на кои не им треба храна и сон


Генетски модифицирани војници можат да го поминат денот без храна и сон и повторно би им пораснале деловите од телото кои би ги изгубиле во битка.


Научниците во високо-технолошкиот завод на Пентагон се надеваат дека ќе пронајдат начин да модифицираат одредени гени за да направат човечкото тело да прави извонредни работи.

Новинарите разговараа со писателот Симон Конвеј кој добил увид во тајните записи на DARPA.

„Ако можат успешно да претвараат масти во енергија, не треба да ги храните војниците. Затоа можете да ги пратите во битки на далечни места и тие ќе можат да живеат од вишокот маснотии“, вели Конвеј.

„Се работи за подобрување на создавањето на енергијата во телото. Војниците ќе бидат во состојба да трчаат „со олимписки брзини“, да носат голем товар и сето тоа без сон и храна“, додава тој.

Другата можност е да се направи лек кој ќе направи луѓето да бидат будни со саати и да останат исто толку фокусирани.

„Тоа е тестирано од страна на американската војска на хеликоптерските пилоти. Откако пилотите го земале средството нивната концентрагија и по 40 саати останала иста. Тоа е многу подобро од амфетамини, кои влијаат на носењето на одлуки и доведуваат до многу така наречен „пријателски оган“ ситуации, вели професор од еден јужно американски универзитет.“

Тука е и проектот за откривање на како војниците би можеле да регенерираат изгубени делови од телото.

Постојат добро документирани случаи кога војниците ќе изгубат прст и тој повторно ќе им израсне. Трикот е во тоа што треба да се најде генот одговорен за таа регенерација. Сега веце се обезбедени големи финансиски средства за научниците да го истражуваат процесот на регенерирање.

http://denesen.mk/web/2012/08/14/amerikancite-pravat-vojnici-na-koi-na-im-treba-hrana-i-son/
Вратете се на почетокот Go down
 
Војник на иднината - како го замислувате?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: