Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Изборни кампањи низ Европа и односот према Македонија

Go down 
+3
Makedon
Alvar
SIG
7 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next
АвторПорака
SIG

SIG


Број на мислења : 6108

Изборни кампањи низ Европа и односот према Македонија - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Изборни кампањи низ Европа и односот према Македонија   Изборни кампањи низ Европа и односот према Македонија - Page 2 Empty28/6/2012, 00:00

Абе добро Зоки, да не гледаме само војска...ако имаш економија ќе имаш и војска. За мене, најголем минус кај Гујо му се спомениците односно делови од проектот Скопје 2014...во вакви времиња кога сите кубурат ние беспотребно се задолжуваме за непродуктивни инвестиции. Ништо друго освен мртов капитал. Убаво е да се види, али веќе претераа.
Вратете се на почетокот Go down
philldm




Број на мислења : 29

Изборни кампањи низ Европа и односот према Македонија - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Изборни кампањи низ Европа и односот према Македонија   Изборни кампањи низ Европа и односот према Македонија - Page 2 Empty2/9/2013, 00:09

Frogfoot напиша:
Абе добро Зоки, да не гледаме само војска...ако имаш економија ќе имаш и војска. За мене, најголем минус кај Гујо му се спомениците односно делови од проектот Скопје 2014...во вакви времиња кога сите кубурат ние беспотребно се задолжуваме за непродуктивни инвестиции. Ништо друго освен мртов капитал. Убаво е да се види, али веќе претераа.
Грешка си. Парите што ги зема Владата на РМ од кредиторите се наменети за развојни проекти како патишта, брани итн. А парите од буџетот одат за спомениците. Груевски ја игра народната: „со еден удар, две муви“. Со парите од буџетот гради споменици, цркви, музеи и административни згради, со пари од кредитите ја подобрува патната инфраструктура, енергетскиот систем, колекторски системи, водоводи, реновирања и изградба на нови училишта итн. Сега не велам дека проектот Скопје 2014 е идеален, но е идеален од политичка гледна точка. Колку и да мрчат, луѓето работат и земаат плата. И тие што работат на Скопје 2014 и тие што работат на развојните проекти. Задоволни се и бизнисмените кои ќаруваат од сето тоа па затоа и седум избори по ред ги добива. Задолжувањата секако не се добри, но со буџетот кој што го има Македонија бевме сведоци дека во 21 век во земја како нашата каде што има вода за пиење во изобилие, неколку градови скоро добија водоводни системи и чиста вода за пиење.

______________________
The towheaded black eagle... he shall be suffocated... in his own blood!
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6108

Изборни кампањи низ Европа и односот према Македонија - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Изборни кампањи низ Европа и односот према Македонија   Изборни кампањи низ Европа и односот према Македонија - Page 2 Empty2/9/2013, 00:20

Да, јас искрено да ти кажам неможам да му се изначдам на убавината и квалитетот на нашите патишта. Само кажи ми во кој патишта се вложени стотици милиони евра?

Изграден е некој автопат?
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10949

Изборни кампањи низ Европа и односот према Македонија - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Изборни кампањи низ Европа и односот према Македонија   Изборни кампањи низ Европа и односот према Македонија - Page 2 Empty2/9/2013, 00:30

Frogfoot напиша:
Изграден е некој автопат?
Како кој, оној интергалактичкиот кој ја поврзува лулката на светската цивилизација Македонија со Андромеда.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Smrtnikot

Smrtnikot


Број на мислења : 1272

Изборни кампањи низ Европа и односот према Македонија - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Изборни кампањи низ Европа и односот према Македонија   Изборни кампањи низ Европа и односот према Македонија - Page 2 Empty2/9/2013, 08:30

Philldm, искрено си патувал ти некогаш на релацијата Скопје - Гевгелија или обратно по нашиот автопат "Александар Македонски"? Според тоа што го прочитав мислам дека не си патувал многу низ Македонија, за да можеш да судиш за патната инфраструктура.
Вратете се на почетокот Go down
Legija91

Legija91


Број на мислења : 1330

Изборни кампањи низ Европа и односот према Македонија - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Изборни кампањи низ Европа и односот према Македонија   Изборни кампањи низ Европа и односот према Македонија - Page 2 Empty2/9/2013, 09:11

Smrtnik, за тој автопат дури и НАТО 2000-та кога беше стациониран тука, даде пари за санитација на дупките незнам колку милиони евра, ама многу.. парите знаеш кај се ? Отидоја по џеп на политичарите..
А тоа дека со тоа што гради споменици дава работа нема врска.. не помага.. он со тие пари може да направи социјални станови кои ке се доделат на критични групи..да се направат фабрики , или многу други работи што верувај дека се поприоритетни отколку железен коњ од 30 метра.. Ne! 

______________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
Smrtnikot

Smrtnikot


Број на мислења : 1272

Изборни кампањи низ Европа и односот према Македонија - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Изборни кампањи низ Европа и односот према Македонија   Изборни кампањи низ Европа и односот према Македонија - Page 2 Empty2/9/2013, 11:22

Legija91 напиша:
Smrtnik, за тој автопат дури и НАТО 2000-та кога беше стациониран тука, даде пари за санитација на дупките незнам колку милиони евра, ама многу.. парите знаеш кај се ? Отидоја по џеп на политичарите..
А тоа дека со тоа што гради споменици дава работа нема врска.. не помага.. он со тие пари може да направи социјални станови кои ке се доделат на критични групи..да се направат фабрики , или многу други работи што верувај дека се поприоритетни отколку железен коњ од 30 метра.. Ne! 
Наместо да се спроведува политика на централизација во Скопје, со тие пари можеше многу работи да се направат кои ќе влијаеа на Македонија како целина. Факт е дека плоштадот во Скопје изгледа како шаховска табла со неуредно расфрлани фигури, цела европа ни се смее само ние си се восхитуваме. Наместо да се решат станбените и егзистенцијалните прашања на илјадници граѓани, наместо да се подобри патната инфраструктура, тие си играат монопол... Срамно и жално...
Вратете се на почетокот Go down
Legija91

Legija91


Број на мислења : 1330

Изборни кампањи низ Европа и односот према Македонија - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Изборни кампањи низ Европа и односот према Македонија   Изборни кампањи низ Европа и односот према Македонија - Page 2 Empty2/9/2013, 17:27

Нека ни се смеат.. тоа ни е најмал проблем.. само ме занима кога ке треба да се вракаат кредитите за некоја година.. и тоа не вака по 20-30 милиони евра, они сега земат нов и вратат стар.. само едно НЕ ! и готово сме.. исто сценарио ке бидеме како Грција..
Од големите странски инвестиции не видовме голем аир.. ама готово нема веке назад.. сега само да чекаме кога ке се сруши оваа нестабилна кула од карти..
Нејкам да звучам дека сум настроен спрема власта, бидејки не сум.. ја искажувам само реалната слика.. што ако јас како средношколец ја гледам.. само ме чуди кај се постарите во оваа држава.. Rolling Eyes 

______________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
Smrtnikot

Smrtnikot


Број на мислења : 1272

Изборни кампањи низ Европа и односот према Македонија - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Изборни кампањи низ Европа и односот према Македонија   Изборни кампањи низ Европа и односот према Македонија - Page 2 Empty2/9/2013, 19:39

Идеолошки да, меѓутоа партиски сум неопределен. Владата треба да почне да ги враќа кредитите од следната година, меѓутоа факт е дека Македонија нема пари за враќање на тие кредите па затоа Груевски очајно бара предвремени избори како би изгубил и вината би ја префрлил на оние кои ќе дојдат на власт. Всушност тоа би било истото сценарио кое и се случи на Грција.
Вратете се на почетокот Go down
Legija91

Legija91


Број на мислења : 1330

Изборни кампањи низ Европа и односот према Македонија - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Изборни кампањи низ Европа и односот према Македонија   Изборни кампањи низ Европа и односот према Македонија - Page 2 Empty2/9/2013, 21:06

Со други зборови и ти го кажуваш истото, не сум по политиката, така да и јас сум неопределен.. и да не дојдат наредната година ама понаредната сме ГОТОВИ !
Само, толку годишно лискање на пари, и ајдучење.. за некоја година после нивната власт ке видеме што ‘‘заработиле‘‘ ..додека од другата страна ке се видеме ние самите во каква состојба ке бидеме..

Инаку незнам баш дали ни е погодна темава за ова.. silent 

______________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Изборни кампањи низ Европа и односот према Македонија - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Изборни кампањи низ Европа и односот према Македонија   Изборни кампањи низ Европа и односот према Македонија - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Изборни кампањи низ Европа и односот према Македонија
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 3Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Немири во Европа
» Ситуацијата во Европа: поделба на најмоќните
» Цивилна војна во Европа - Што мислите дали ќе има?
» Македонија - 2001
» Македонија во 2001

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Актуелни воено-политички случувања :: Европа и Азија-
Отиди до: