Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Боречки вештини

Go down 
+10
tose
Smrtnikot
JKD
Goust
Cistac
beowulf
Зоран
Alvar
SIG
Генерал
14 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Next
АвторПорака
Зоран

Зоран


Број на мислења : 3805

Боречки вештини - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Боречки вештини   Боречки вештини - Page 2 Empty14/6/2012, 21:08

Како што кажа Генералот , стоите подалеку од беља.
А во крајна нужда и ТТ не по лош од Глок( чисто психолошки)
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал


Број на мислења : 2343

Боречки вештини - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Боречки вештини   Боречки вештини - Page 2 Empty14/6/2012, 23:48

Еден поранешен полициски инспектор, сега професор на еден од Факултетите за безбедносни науки во една прилика рече: „ Јас додека работев како припадник на МВР никогаш надвор од работното место не го носев пиштолот со мене. Знаев дека ако е со мене ќе се чувстувам посилен.“ Wink

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал


Број на мислења : 2343

Боречки вештини - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Боречки вештини   Боречки вештини - Page 2 Empty14/6/2012, 23:51

Зоран напиша:
Како што кажа Генералот , стоите подалеку од беља.
А во крајна нужда и ТТ не по лош од Глок( чисто психолошки)

Не само психолошки, туку и практично. Доколку се најдете во блиска борба секој пиштол е корисен. Но мора да се знае дека ситуацијата кога противникот е премногу блиску е сосема различна од онаа кога се пука на далечина. Во таков случај доколку не знаете како да го употребите пиштолот, тој може да биде опасен за вас исто како и за противникот.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf


Број на мислења : 765

Боречки вештини - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Боречки вештини   Боречки вештини - Page 2 Empty15/6/2012, 01:08

Мислиш на 'пукање од колк', кога доминантната рака во која е пиштолот е спуштена долу и е припиена до телото и се пука без нишанење за да противникот не би направил некој зафат со кој би ни го одзел пиштолот.
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf


Број на мислења : 765

Боречки вештини - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Боречки вештини   Боречки вештини - Page 2 Empty15/6/2012, 01:10

Зоран напиша:
Како што кажа Генералот , стоите подалеку од беља.
......оти некогаш громот мава од ведро небо. Wink
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал


Број на мислења : 2343

Боречки вештини - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Боречки вештини   Боречки вештини - Page 2 Empty15/6/2012, 02:11

beowulf напиша:
Мислиш на 'пукање од колк', кога доминантната рака во која е пиштолот е спуштена долу и е припиена до телото и се пука без нишанење за да противникот не би направил некој зафат со кој би ни го одзел пиштолот.

Може така. Или стручно кажано - тоа е пукање од позиција 2. Инаку ВИП обезбедувањто имаат техника на пукање од позиција 3 која исто така се користи за блиска борба. Оружјето ( доколку е пиштол) се држи во оваа позиција и при упад во просторија ( само при влезот од вратата, понатаму се преоѓа во позиција 4 ).

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10947

Боречки вештини - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Боречки вештини   Боречки вештини - Page 2 Empty7/7/2012, 15:01



Smile
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран


Број на мислења : 3805

Боречки вештини - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Боречки вештини   Боречки вештини - Page 2 Empty7/7/2012, 16:07

Има видео со безконтактна борба,се фрапирав.

dolgo e ama ke ve natera da razmisluvate.[You must be registered and logged in to see this image.]
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf


Број на мислења : 765

Боречки вештини - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Боречки вештини   Боречки вештини - Page 2 Empty7/7/2012, 17:48

Јас не верувам во безконтактна борба, а еве и зошто:
КИАИ мајстор за безконтактна борба му ги крши кичмите на сите(чудно), се додека неговата вештина не ја испроба против ММА борец....и тоа борец од некое локално клубче, да не правиме муабет за некој ММА борец од светски ранг.
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
Гостин




Боречки вештини - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Боречки вештини   Боречки вештини - Page 2 Empty7/7/2012, 18:05

За мене Руска Система ми е најпрофесионална вештина за специјалци. Ова Крав Мага, ми изгледа многу како филмање, според видеава. Не ми се допаѓа како техника, туку глупо и аматерско притресување ако е таа права Крав Мага.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Боречки вештини - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Боречки вештини   Боречки вештини - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Боречки вештини
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 11Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Војнички муабети-
Отиди до: