Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Пешадиско оружје во состав на АРМ

Go down 
+14
ESN
JKD
Macedonian Knight
Alvar
MakoM
Зоран
Makedon
beowulf
SIG
Wolf
meth
Генерал
AlexGreat
Momak od Gjorce
18 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11
АвторПорака
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Пешадиско оружје во состав на АРМ - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пешадиско оружје во состав на АРМ   Пешадиско оружје во состав на АРМ - Page 11 Empty7/3/2021, 21:24

Дали регулаторот за гасови на М249 служу меѓу другото како опција за намалување на брзината на пукање за можно пукање со рамка од АР,како на Негев,иако на М249 тоа доведува до заглавување ?
Вратете се на почетокот Go down
ESN

ESN


Број на мислења : 1573

Пешадиско оружје во состав на АРМ - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пешадиско оружје во состав на АРМ   Пешадиско оружје во состав на АРМ - Page 11 Empty7/3/2021, 22:47

Momak od Gjorce напиша:
Дали регулаторот за гасови на М249 служу меѓу другото како опција за намалување на брзината на пукање за можно пукање со рамка од АР,како на Негев,иако на М249 тоа доведува до заглавување ?
Да,колку помалку има проток на барутните гасови толку помалце има rate of fire.На почетокот пукавме со рамки и имаше многу застои,ама па и рамките беа во катастрофална состојба.Е после кога се најдоа редениците немавме мака. Very Happy

______________________
СЕКОГАШ И СЕКАДЕ ПРВИ
Вратете се на почетокот Go down
Macedonian Knight

Macedonian Knight


Број на мислења : 318

Пешадиско оружје во состав на АРМ - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пешадиско оружје во состав на АРМ   Пешадиско оружје во состав на АРМ - Page 11 Empty7/3/2021, 22:50

Да, зашто брзината на пукање кај АП е помала за разлика од пушкомитролез, со тоа приспособуваш отприлика барем да е слична брзина на пукање како АП за да можеш да пукаш со рамка. Е сега М249 како што велите не е баш прилагодлив за таква работа ама кај Негевот нема гајле.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10947

Пешадиско оружје во состав на АРМ - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пешадиско оружје во состав на АРМ   Пешадиско оружје во состав на АРМ - Page 11 Empty8/3/2021, 16:41




Клипов е за M249S цивилната полуавтоматска верзија, но сепак е интересен бидејќи се горе долу идентични.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10947

Пешадиско оружје во состав на АРМ - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пешадиско оружје во состав на АРМ   Пешадиско оружје во состав на АРМ - Page 11 Empty24/3/2021, 15:10

https://www.thefirearmblog.com/blog/2021/03/22/us-gifts-m4s-to-macedonia/

Стигна информацијата и до TFB, нормално одма се јави некое грче долу. Smile

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10947

Пешадиско оружје во состав на АРМ - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пешадиско оружје во состав на АРМ   Пешадиско оружје во состав на АРМ - Page 11 Empty18/8/2023, 19:57

Пешадиско оружје во состав на АРМ - Page 11 LjkDpZL
Пешадиско оружје во состав на АРМ - Page 11 10I7Acu


Имате инфо кој профил на цевка го имаат нашите М4-ки, тој горе или долу?

______________________
Si vis pacem, para bellum

gol_den_phantom69 likes this post

Вратете се на почетокот Go down
gol_den_phantom69




Број на мислења : 539

Пешадиско оружје во состав на АРМ - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пешадиско оружје во состав на АРМ   Пешадиско оружје во состав на АРМ - Page 11 Empty18/8/2023, 23:46

Alvar напиша:
Пешадиско оружје во состав на АРМ - Page 11 LjkDpZL
Пешадиско оружје во состав на АРМ - Page 11 10I7Acu


Имате инфо кој профил на цевка го имаат нашите М4-ки, тој горе или долу?
Prviot obicna cefka poso e burst nema rafal
Samo m4a1 ja koristat drugata cefka zaradi rafalot
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10947

Пешадиско оружје во состав на АРМ - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пешадиско оружје во состав на АРМ   Пешадиско оружје во состав на АРМ - Page 11 Empty22/1/2024, 17:31

ESN напиша:
РИС напиша:
ЕСН ај да разјасниме , велат нашите М4 се за штедење , краток рафал , како веќе се вика , вие сега ги должите и вежбате , сте имале прилика да споредите со долг рафал , голема мана ли е , има ли проблеми ?

Ајде вака,ќе почнам со тоа што во нашата армија нема М4А1,кратко кажано нема М4 карабин кој има опција за рафална стрелба. Америте го измислуваат тој принцип/опција на burst fire(по три куршуми) со цел заштеда на муниција. Јас пушката ја должам од јуни 2021 година,и до ден денес не сум имал ниту еден застој со боева муниција,а имам со неа испукано околу 4000 куршуми. Искрено,лично јас ако би бирал би ја избрал М4А1 која има рафална стрелба. Затоа што ако некој пат дојде ред да се има ептен блиска борба на 10 метри или помалку,би сакал да имам рафална опција и да не се замарам нон стоп да го отпуштам прстот од чкрпалото и пак да притискам(burst fire). Ете баш само поради таа причина би ја избрал повеќе рафалната опција над burst fire. Инаку пушката е сон,баш она што му треба на еден војник. Прелесна,компактна,многу лесно се работи со неа,чкрапало кое е совршено за автоматска воена пушка,добиваш многу на брзина при менување на рамка,при откочување и отварање оган,кратко кажано пушката е направена за војување и да може војникот правилно да војува со неа. Како што кажав,поради самата причина што е доста лесна,имаш можност да носиш повеќе муниција со неа,а златното правило во војување гласи дека колку повеќе муниција толку подолго можеш да опстоиш на боиштето. Имав можност пред една година да си играм со ХК 416 Д моделот,на прво место доста потешка е од М4,второ чкрапалото и е исто како на М70,додека на М4 е приближно на снајперска пушка.
Секој пат да би бирал измеѓу АР и АК систем,секогаш би избрал АР.


Да не праиме офтопик во темата за Косовес, може овде да ја продолжиме, таман горе имам ставено пред некое време инфографики за профилот и разликата на цевка помеѓу М4 и М4А1. Мислам самите доволно си кажуваат.
Инаку се сложувам со ESN дека подобро решение за армијата е М4А1 од стандардната М4, која патем и американците веќе престанаа да ја набавуваат како таква, додека постоечките пушки ги конвертираа во М4А1. Ако мотивот на МО и и одговорните во АРМ бил заштеда на муниција, истиот е грешен... со оглед дека ионака рафалната опција е повеќе за не дај боже, колку знам сегде во NATO првенствено се става акцент на единечна, прецизна стрелба... а не на spray and pray тактика, може сум јалнаш. Добро истрениран војник нема да му биде проблем да ја контролира должината на рафалот.

HK416 доста добро котира помеѓу Украинциве, ако го најдам клипот ќе го поставам. Потешка но и поробустна од останативе кои ги користат.
Профилот на цевка кај HK416 е малтене на митролез, па оттаму веројатно доаѓа и поголемата тежина. Башка истата е ладно кована и има дупло поголем век на траење од оние изработени со тн. button rifleling.


______________________
Si vis pacem, para bellum


Последната промена е направена од Alvar на 22/1/2024, 17:39. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10947

Пешадиско оружје во состав на АРМ - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пешадиско оружје во состав на АРМ   Пешадиско оружје во состав на АРМ - Page 11 Empty22/1/2024, 17:40

Ги најдов клиповите.

Споредба на АК, М4 и HK416:






______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Пешадиско оружје во состав на АРМ - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пешадиско оружје во состав на АРМ   Пешадиско оружје во состав на АРМ - Page 11 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Пешадиско оружје во состав на АРМ
Вратете се на почетокот 
Страна 11 of 11Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11
 Similar topics
-
» Средства за физичка заштита - (панцири,тактички елеци,шлемови...)
» Оклопни возила во состав на МВР
» Тенкови и оклопни возила во состав на АРМ
» ПО (против-оклопни) средства во состав на АРМ
» Воздушно оружје

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Безбедносни сили на РМ :: Армија на Република Македонија - АРМ-
Отиди до: