‘Očerupani’ oklopnjaci HV-a na NATO vježbi u Njemačkoj
Kada je 2007. pala konačna odluka o kupnji 126 finskih oklopnih vozila “patria” AMV 8X8 za Hrvatsku vojsku, istodobno nije ugovoreno opremanje vozila naoružanjem i dodatnom opremom, što je, u najmanju ruku, loša odluka MORH-a.
Rupa u proračunu
Kako je planirano, hrvatska vozila “patria” koja smo platili 150 milijuna eura trebala su biti opremljena u četiri verzije topovima kalibra 30 mm, daljinski upravljanom strojnicom 12,7 mm, bacačem granata od 40 mm, te vođenim protutenkovskim projektilima. Kompletan projekt opremanja vrijedan je između 40 i 50 milijuna eura, a obuhvaća i nabavu komunikacijske, medicinske i inženjerijske opreme.
No, s obzirom na katastrofalno stanje vojnog budžeta, natječaj za naoružanje do daljnjega je na čekanju. Hrvatski vojnici nastavit će se i dalje voziti u skupim vojnim taksijima, koji svaki zapada 1,2 milijuna eura. Osim toga, nije ni baš najjasnije čime će se dokazati hrvatski oklopnjaci jer ih samo nekoliko ima naoružanje kojim će pucati hrvatski oklopnjaci na skoroj multinacionalnoj vježbi u Njemačkoj budući da tek nekoliko primjeraka ima bezposadnu kupolu s topom 12,7 mm norveškog “Kongsberga”.
Problemima tu nije kraj. Dok budu brujale njemačkim poligonima, hrvatske “patrije” bit će uglavnom gluhe i slijepe jer je tek manji dio opremljen komunikacijskim sustavima, dok uopće nemaju dnevno-noćne optičke sustave. Bez obzira na te nedostatke hrvatskih primjeraka, “patria” AMV8X8 nesumnjivo pripada samom svjetskom vrhu oklopnih vozila na kotačima i njihova nabava - pun je pogodak.
Tko može naoružati ranjive hrvatske oklopnjake? Ministarstvo obrane barata s nekoliko ponuda svjetskih renomiranih proizvođača naoružanja. Među njima je finska “Patria”, izraelske kompanije “Elbit” i “Rafael”, te južnoafrički “Denel systems”.
Izraelci nude Hrvatima paletu oružanih stanica sa strojnicom 7,62, potom topom 25 ili 30 mm, s integriranim protuoklopnim raketama “spike”. Izraelski paket kupili su nedavno Slovenci.
U igri je i susjedna Italija s dvočlanom kupolom “Oto Melara Hitfist” koja je naoružana topom ATK “gun systems” Mk 44 30/40 mm “bushmaster II”. Uz top je koaksijalno postavljena i strojnica kalibra 7,62 mm. Zadnji kupci bili su Poljaci.
Južnoafrički “Denel” na hrvatskim “patrijama” rado bi vidio svoje dvočlane kupole naoružane topom Mk 44 “bushmaster” kalibra 30 mm i koaksijalnom strojnicom kalibra 7,62 mm. “Patria” je za manje zahtjevne kupce razvila jednocijevni minobacački sustav “Nemo” (New Mortar), kalibra 120 mm, koji je prvi put prikazala postavljen na oklopnom vozilu AMV 8x8 na izložbi Eurosatory 2006., a može nositi borbeni komplet od 50 do čak 60 granata.
Ona je prvi izvozni uspjeh ostvarila neposredno nakon predstavljanja “Nema”, a usput rečeno, slovenska vojska kupila je 135 finskih oklopnjaka, od kojih će dio biti opremljen spomenutim sustavima “Nemo”.
DENIS KRNIĆ
Tabak: Trebali smo odmah kupiti topove i strojnice
- Kronična je boljka hrvatskih oklopnih vozila to što se ne zna kada će se nastaviti njihovo opremanje. Što se tiče komunikacijskih sustava, poznato mi je da je manji dio toga nabavljen putem savezničke donacije, a manji dio opremljen je i “Kongsbergovim” oružanim kupolama. No, to je daleko od potrebnog. Da smo u paketu vozila odmah ugovorili opremanje, naoružanje bi u konačnici bilo jeftinije - smatra analitičar Igor Tabak.