Kineski tenk Tajp 98 nastao je na osnovu tenka Tajp 90 i pretstavlja tenk na koga se Kina posebno ponosi. Zanimljivo je da je izostala masovna proizvodnja ovog tenka i uvođenje u oklopne divizije, jer je isključivo namenjen za kineske armijske elitne jedinice.
Osnovna odlika tenka je nova kupola građena po uzoru na abramsa i nemačkog leporda 2 koncepcija koja je dotad bila nepoznata na istoku. Na zadnjem delu kupole izgrađeno je spremište za municiju, zadržan je automatski punjač topa.
Tenk je opremljen topom kalibra 125mm glatke cevi, sposoban da ispaljuje rakete iz topa rakete ruskog prekla AT-11. Ono što tenkovsku cev odlikuje u odnosu na druge kineske tekove je savremena tehnologija izrade cevi što je omogućilo da postane odlično oružje i po kvalitetu bolja od ruskih i američkih topova.
Oklop tenka sastoji se od varenih čeličnih ploča sa posebnim umecima za ojačavanje u prednjoj sferi. Varene ploče dizajnirane da se mogu menjati u slučaju dodatnog ojačavanja. Oklopna zaštita pruža zaštitu od oko 700mm pancirnog čelika protiv potkalibarnih projektila i preko 800 mm protiv kumulativnih projektila. Modernizovana varijanta tajp 98G na čelu kupole ima ugrađen eksplozivno reaktivni oklop debljine od 800 do 1000 mm koji pruža zaštitu od većine PO raketa i sistema.
Laserski sitem za zaštitu od projektila JD-3 postavljen je na krov kupole dmaće proizvodnje i najveća je enigma za Zapad. JD 3 dejstvuje laseskim zrakom po optici lansera i poslužiocu. Sistem reaguje na lasersko ozračenje i daje signal posadi.
U tenk ugrađen je domaći motor od 1000 KS. Masa tenka je 50 tona zbog brojnih modifikacija radijus kretanja je do 600 km, a u naoružanju se nalazi od 2004 godine. Izrađena je i njegova modernizovana verzija Tajp 98 G. Tenk ima jedino ograničenje municija starije generacije.
U razvoju tenka Tajp 98G poslužio je ruski tenk 72M koji su Kinezi unapredili modifikovali i svojim rešenjima stvorili tenk bolji nego T 72. Uspeh je ostvaren pre svega u saradnji sa kompanijama sa Zapada koristeći njihova sazanja i dostignuća u razvoju podsklopova. Istovremneo sa tim masovno je inteziviran rad u istrživačkim centrima naravno sopstvenim na projektovnju usavršavanju sopstvenih rešenja konstrukcije kupole, oklopne zaštite u celini, aktivne zaštite automata za punjnje topa, nišanskih uređaja.
Ugledni italijanski stručnjak za oklop Enriko Bosinjori zapisao je daleke 2006 godine da je pitanje vremena kada će Kinezi prestati samo da svoju tehniku daju siromašnim kupcima trećeg sveta i da se pojavljuju težnje kada će njihovi tenkovi doći na evropsko tržište, kao i da su svu pažnju u konstrukciji tenkova zapravo usmerili prema evropskim kupcma tj kada ruska ponuda omekša doći će Kinezi.Ovaj pogled pokazuje koliko je Kina odmakla u tehnologiji izrade tenkova od kopiranja prvih serija tenkova T 55 .