Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Морнарици на Јадранското море

Go down 
+7
amlakar
SIG
momo
Зоран
trpe grozni
Subzero
Momak od Gjorce
11 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
АвторПорака
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Морнарици на Јадранското море - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Морнарици на Јадранското море   Морнарици на Јадранското море - Page 5 Empty5/12/2014, 12:31



Морнарици на Јадранското море - Page 5 OpLfV52

Морнарици на Јадранското море - Page 5 6e8Qwv7

Морнарици на Јадранското море - Page 5 NGXWURL

Морнарици на Јадранското море - Page 5 Ap13CVB

Морнарици на Јадранското море - Page 5 MP45V7x

Морнарици на Јадранското море - Page 5 Yw1d9Eo

Морнарици на Јадранското море - Page 5 QOXOQOA

Морнарици на Јадранското море - Page 5 Kmz41rg
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10941

Морнарици на Јадранското море - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Морнарици на Јадранското море   Морнарици на Јадранското море - Page 5 Empty5/12/2014, 12:42

Интересна е црногорскава верзија NAVY multicam. Smile

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Морнарици на Јадранското море - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Морнарици на Јадранското море   Морнарици на Јадранското море - Page 5 Empty5/12/2014, 13:54

Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Морнарици на Јадранското море - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Морнарици на Јадранското море   Морнарици на Јадранското море - Page 5 Empty14/5/2015, 23:55



Морнарици на Јадранското море - Page 5 Rbs_14052015_v

Морнарици на Јадранското море - Page 5 Meta_14052015-2
Вратете се на почетокот Go down
Iko




Број на мислења : 503

Морнарици на Јадранското море - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Морнарици на Јадранското море   Морнарици на Јадранското море - Page 5 Empty15/5/2015, 23:47

Ni najmalku ne sakajkji da ja omalovazham HRM (iako chinov e nishto povekje od obichen propaganden populizam) - sepak, ne mi se dovolno jasni Hrvative - koga stanuva zbor za odrzhuvanje na ovoj tehnichki zahteven i skap sistem...so nego - logistichki i finansiski maki si imashe duri i edna JRM (od koja i gi zdiplija ovie proektili) - a koja chisto komparativno so deneshnata HRM, mozhe da se kazhe deka beshe svetska voeno-pomorska vele-sila (da povtoram, govoram iskluchivo za sporedba so deneshna HRM - ne opshto)...

Kako prvo, Jadran e deneska maltene "NATO ezero"...Italija e vo NATO, Slovenija e vo NATO, Hrvatska samata e vo NATO, Albanija e vo NATO, BiH so svojot minoren izlez na more kaj Neum ne se rachuna bidejkji istiot zavisi od koridor vo Hrvatskata akva-torija (suveren pomorski drzhaven prostor), a i Crna Gora naskoro saka da stane chlenka na NATO...

Od chivi toa brodovi - Hrvatite kje se zashtituvaat so ovie mobilni protiv-brodski raketni sistemi - kupeni oddamna od SFRJ - vo sosema drugo vreme i daleku poinakvi uslovi?!?

Pa deneska - edno kajche da saka da vleze vo Jadran - prvo mora da ja pomine 6-ta "Mediteranska" Flota na Amerikanskata VM...kakva HRM - kakvi bakrachi... Rolling Eyes

Ili pak mozhebi Hrvatite budalasto veruvaat deka eden den "koj znae" shto mozhe da se sluchi - pa povtorno da vojuvaat so svoite sosedi?!?

Ako e i taka - i tuka ne mi se jasni...BiH i CG - bukvalno NEMAAT svoi voeni mornarici...samo plovni oddeli na svoite policii...Slovenija i Albanija - imaat dodushe formalno svoi voeni mornarici, no istite deneska se tolku minorno mali - da maltene gi imaat samo "na hartija"...a ako stanuva vekje zbor za Italijanite (vo nekoe ulavo S.F. scenario) - e tuka se plasham deka malce se zeznale...teshko deka ovie sistemi kje ja "zaplashat" Italijanskata VM - edna od najgolemite, najsilnite i najsovremenite vo Mediteranskiot basen i opshto na Evropskiot kontinent (mnogu lugje ne znaat, megjutoa - Italijanskata VM e i zvanichno 9-ta najgolema voeno-pomorska sila na svetot)...

Taka da - navistina ne mi se jasni...zadolzheni se do gusha, zemjata im e pred bankrot i tone vo strashna ekonomska kriza, situacijata vo nivnata KoV i vo nivnoto VV - e bukvalno katastrofalna, a oni so siot pamet i bez nikakva opravdana prichina ili voena potreba - seushte gi chuvaat ovie skapi i teshki za odrzhuvanje sistemi - vo svojata smeshno mala i slabashna VM... Rolling Eyes

Balkanska rabota...malce da se "pokurchime" (so dolzhno izvinuvanje na vulgarnost do site useri)...rabotava "Pazete se - shto imame!"...nebare ako nekoj dovolno mokjen da vrshi pomorski desant vo Jadran deneska - kje se sekira za HRM (koja najiskreno, edna nasha mala ARM, kolku i da e shaka jada vo voen pogled - kje ja rasturi u param-parchad) - a ne za onie silni grdosii od nosachi, krstosuvachi, razurnuvachi i balistichki podmornici na 6-ta Voeno-Pomorska Flota na SAD...zhiva smejurija znachi se Balkancive - site do posleden...tolku jadnite se trudime da se pokazheme nebare sme "ne znam shto" - a ono jad i beda...so pravo ni se smeat golemite i silnite... Glava v zid Glava v zid Glava v zid
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD


Број на мислења : 3140

Морнарици на Јадранското море - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Морнарици на Јадранското море   Морнарици на Јадранското море - Page 5 Empty15/5/2015, 23:57

Можда нема кој да им ги купи...па си викаат ај да не скапуваат туку-така.

Ние не знам зошто сме ги стопиле оние стари бтр-и и тие возилата оклопни кои гледам уште ги користат бих,српска,србија...а оклоп не може никогаш да биде вишок.И тенковите,ама тие како што знам моравме..
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Морнарици на Јадранското море - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Морнарици на Јадранското море   Морнарици на Јадранското море - Page 5 Empty16/5/2015, 01:08

Тоа е друже,мислам дека црна гора паметно направи што ги продаде(продава) бродовите дел како исправни дел за старо железо,и си задржаа само еден фрегата мислам, и со тие пари ја средија војската,јез да имаат војска од 1800 луѓе но им е тип топ скоцкана...НАТО да не им налага на хрвативе да имаат против бротски ракетен систем ?

Вратете се на почетокот Go down
Iko




Број на мислења : 503

Морнарици на Јадранското море - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Морнарици на Јадранското море   Морнарици на Јадранското море - Page 5 Empty16/5/2015, 10:37

Sosema sprotivno - Admiralitetot na Juzhnoto Krilo na NATO - so sedishte vo Neapol, Italija - so godini urgira da Hrvatite se oslobodat od ovie skapi, zahtevni, i najiskreno - nim sosema nepotrebni sistemi...isto - gi kritikuvaa i nivnite odluki za Finskite korveti (isto - sosema nepotrebno troshenje na pari)...sprotivno - gi sovetuva da pametno kako Slovencite na primer, se orientiraat kon brzi patrolni brodovi i integracija na sonarskiot sistem so onoj na NATO sistemot za Krajbrezhno-Odbranbena obzervacija...

Za se drugo - shto ima oni da se sekiraat ne mi e jasno...koj pobogu kje vrshi desant vo Jadran?!? Ruska Crnomorska Flota?!? Rolling Eyes Ne daj Bozhe da dojde do toa - najmal problem kje bide desantot - koga "Topolj-M" kje leta gore...
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран


Број на мислења : 3805

Морнарици на Јадранското море - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Морнарици на Јадранското море   Морнарици на Јадранското море - Page 5 Empty16/5/2015, 12:01

Iko напиша:
Sosema sprotivno - Admiralitetot na Juzhnoto Krilo na NATO - so sedishte vo Neapol, Italija - so godini urgira da Hrvatite se oslobodat od ovie skapi, zahtevni, i najiskreno - nim sosema nepotrebni sistemi...isto - gi kritikuvaa i nivnite odluki za Finskite korveti (isto - sosema nepotrebno troshenje na pari)...sprotivno - gi sovetuva da pametno kako Slovencite na primer, se orientiraat kon brzi patrolni brodovi i integracija na sonarskiot sistem so onoj na NATO sistemot za Krajbrezhno-Odbranbena obzervacija...

Za se drugo - shto ima oni da se sekiraat ne mi e jasno...koj pobogu kje vrshi desant vo Jadran?!? Ruska Crnomorska Flota?!? Rolling Eyes Ne daj Bozhe da dojde do toa - najmal problem kje bide desantot - koga "Topolj-M" kje leta gore...
Topolite ke gi chuvaat za vistinskite gadovi .
Ovde ke letaat Kh- 55 -ki.

______________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
Iko




Број на мислења : 503

Морнарици на Јадранското море - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Морнарици на Јадранското море   Морнарици на Јадранското море - Page 5 Empty16/5/2015, 13:31

Koga rekov "kje letaat nad" - voopshto nemav na um deka eventualno bi ja gagjale Hrvatska - koja iskreno, kako i cel Balkan (so chesen iskluchok na Grcite - dodeka Turcite ne gi zemam vo predvid, od chisto geografska prichina, bidejkji ne se dominantno Balkanska zemja, so samo edna desettina, pa duri i pomalce - od Turskata teritorija koja se naogja na Balkanot) - e najobichna shaka jada vo voen pogled deneska...

"Jadni" svetski super-sili - ako si gi troshat svoite strateshki arsenali ovde, i na nas...ne znam shto bi gagjale samo - nishto ne e dovolno vredno da se troshi neshto strateshko na nego...

Sakav da kazham Zoki - dokolku eden den, skraja da e, dojde do toa (vo shto ne veruvam - bidejkji i dvete strani so toa si podpishuvaat i samite svoja "smrttna kazna" - pa zatoa bescelno e da se vodi takva idiotska "vojna bez vistinski pobednik") - najmalku za shto treba da se sekira Hrvatska e dali Rusite ili ne znam koj - kje vrshat desant na Jadran...Rolling Eyes

Pak doagja na mojata logika...totalno bezpotreben im e ovoj skap sistem - koj zahteva obilna logistichka poddrshka i tehnichko odrzhuvanje - a sosema necelishoden im e...ovie sistemi gi nabavi od Shvedska na vremeto - poraneshna SFRJ...kako shto kazhav - vo edni sosema poinakvi vreminja i daleku razlichni uslovi na svetska podelenost na togashnite dva golemi voeni i politichki blokovi...SFRJ beshe "pomegju" niv - pa morashe da se chuva (eventualno) i od ednite, i od drugite...vo Jadranot togash - redovno vleguvaa i patroliraa i NATO-vski voeni plovila i voenite plovila na togashnata Sovetska "Sredozemno-Morska" Boeva Eskadra (formaciski, del od Crno-Morskata flota - no operativno, nezavisna voeno-pomorska formacija koja se bazirashe togash vo Sirija, Egipet i Libija - kako i Albanija, na vremeto - do 1961-va)...kako shto kazhav - sosema poinakvi vreminja i daleku porazlichni uslovi...

Ama na Hrvatska istite deneska - i se totalno bezpotrebni...pa koj pobogu od "drugiot tabor" (govoram za golemive kako Rusija ili Kina) kje ja napagja Hrvatska i shto kje dobie od edna peda zemja - so deneska, unishtena ekonomija?!?...Edna Moskva samo - e nad 4-ri celi Hrvatski...Rolling Eyes

Ova ne e nishto drugo - osven klasichno Balkansko "puvanje"...nebare - kje zastrashat nekogo od golemite i silni voeni mornarici...pazi da ne, molim te...Rolling Eyes

Bolje neka kupat "najnovi" uniformi i neka gi okrechat i onie malku preostanati kasarni...kako gledam "novive" uniformi vekje pochnaa da im bledeat i da se kinat...Rolling Eyes
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Морнарици на Јадранското море - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Морнарици на Јадранското море   Морнарици на Јадранското море - Page 5 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Морнарици на Јадранското море
Вратете се на почетокот 
Страна 5 of 7Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Морнарицa :: Поморски сили-
Отиди до: