Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Воздухопловен "ВИНГ"

Go down 
+37
gol_den_phantom69
Motorola
momo
leopard
ESN
Momak od Gjorce
BoyfromKavadarci
Alvar
Macedonian09
Panter
debarska
Macedonian Knight
assasian
Iko
Dejan N
JKD
legend1979
РИС
Legija91
MarkoMKD
dzango86
Goust
ZaMakedonija
Mrshajnoski
Wolf
filip555
andrej
Зоран
Генерал
Desperado
shady3
Subzero
SIG
Тачка
Makedon
Profesionalec
AlexGreat
41 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 27 ... 51, 52, 53 ... 59 ... 66  Next
АвторПорака
РИС




Број на мислења : 2504

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 52 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 52 Empty18/5/2019, 23:44

Незнам уште колку им се ресурсите на М-24 ама се стари најмалку 30 години , кај нас се 19 години , не ги одржававме како што треба и кај треба , модернизација катастрофа , поентата со донацијата од САД ја гледам во тоа што предпоставувам биле добро одржавани и една заложба и кај нас да се продолжи со редовен и добар сервис , па ако би не терале едно 10-15 години добро би било , само џабе е сега да зборуваме кога поминал возот
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 52 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 52 Empty18/5/2019, 23:59

Немаат гајле,не се осетливи машини
Вратете се на почетокот Go down
РИС




Број на мислења : 2504

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 52 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 52 Empty19/5/2019, 00:06

Е , па тогаш убаво ќе беше да си имаме 4 скрцкани јуришни хеликоптери М-24 и 6 скрцкани лесни извидувачко нападни хеликоптери .
Вратете се на почетокот Go down
momo




Број на мислења : 108

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 52 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 52 Empty19/5/2019, 01:19

Ajde laicki -ako ponudenite helikopteri se dobri za Grcija i Hrvatska,naprimer,zosto ne bi bile dobri i za nas?
Na vremeto Germanija ni ponudi 16 BO105 i nie ne e gi zemavne,a ete tie i po 20 godini sluzat i letaat!Neznam sto
sakame ?Postojnite Mi 8/17/24 se dobri ama trosat gorivo na toni,a nie dvajca da prefrlime od naprimer planina na planina koristime od Mi 8/17
i zosto da ne koiristime pomali i poekonomicni helici koga vece ni se nudat???
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 52 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 52 Empty19/5/2019, 13:42

Bo-105 не ги добивме не поради тоа што не ги сакавме, Германците решија да не ни ги дадат нас поради војната 2001,и ги дадоа на Албанија

Не реков дека ОХ-58 не се добри за нас, туку ако се одлучевме за нив ке моравме да се откажеме од Ми-24 поради НАТО стандарди,+ ние овие не може да ги одржуваме а не пак современи хели кој имаат доста осетлива опрема и електроника, кој бараат посебни услови за чување и одржување, не може ОХ-58 да седи на стајанка,а би останале само со 6 извиднички хели за кој не верувам дека би добиле Хелфаер ракети, би иделе само со Худра и митралез

Друго е Грција со такво рзвиено ВВ, па и Хрватска
Вратете се на почетокот Go down
РИС




Број на мислења : 2504

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 52 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 52 Empty19/5/2019, 15:15

Во право си Момак , ама ако никогаш не се нафатиме да одржуваме такви сложени машини никогаш нема ни да научиме .
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 11033

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 52 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 52 Empty19/5/2019, 16:22

Ми-24 (тие преостанати 2 комада) ќе ги имаме уште година две, додека летаат (ако воопшто летаат)... после остануваме без борбена хеликоптерска компонента.

Инаку ни хрватските OH-58 не идат со hellfire... за грчкиве не знам, но со оглед дека ги имаат во арсенал истите (како дел од AH-64 арсеналот), можеби.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 52 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 52 Empty19/5/2019, 19:32

Според договор со НАТО може да имаме 8 комада Ми-24, али пошто сме пацери не можеме 4 да одржиме у летна состојба.

Да имаме асална "стратегија" може да имаме 4 активни и 4 делумно исправни (во "приправност"), во циклус на редовен ремонт од повеќе години, како истекува ресурсите идат на ремонт по 2 комада, а 6 комада стално спремни,повеќе од доволно за наши услови...

За нас најпаметно е да си останеме на "Ми" платформи, иаме кадар, пилоти, симмулатори, опрема, искуство и итн.
Вратете се на почетокот Go down
РИС




Број на мислења : 2504

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 52 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 52 Empty19/5/2019, 21:04

http://www.aviator.nl/images/P/P-320-14390-big.jpg
Нешто вакво би одговарало ли ? Wink
Вратете се на почетокот Go down
momo




Број на мислења : 108

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 52 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 52 Empty21/5/2019, 03:27

Се плашам дека после година/две ке останеме без борбени хелиќи ,бидејчи Ми24 после истекувањето на ресурсите не е планирано ни нивно ремонтирање,обнова или слично.иако и досега после модернизацијата по израелски терк ПОВР веќе неможат да носат па остануват само митролезот и НРЗ 57 и 80мм
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Воздухопловен "ВИНГ" - Page 52 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 52 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Воздухопловен "ВИНГ"
Вратете се на почетокот 
Страна 52 of 66Отиди на страна : Previous  1 ... 27 ... 51, 52, 53 ... 59 ... 66  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Безбедносни сили на РМ :: Армија на Република Македонија - АРМ-
Отиди до: