Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Муниција - врсти, калибар и начини на обележување

Go down 
+8
Momak od Gjorce
Alvar
Makedon
Fenix955
Profesionalec
beowulf
Генерал
SIG
12 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 21  Next
АвторПорака
Legija91

Legija91


Број на мислења : 1330

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 16 Empty16/8/2014, 16:59

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 16 10583812_704407566292424_2652492244653372082_n

______________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
risteski.goce@yahoo.com




Број на мислења : 21

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 16 Empty12/11/2014, 15:47

дали некој има користено муниција СМБ од сувенир самоков 9 мм , имам Глок 19 случајно ја најдов муницијата ја имал набавено близок од моето семејство претходно, Но ми е не проверена работа ,но муницијата е во ред не е стара 30 години. Некој да не има со искуство.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 16 Empty12/11/2014, 16:20

Според странски форуму,кој ја имаат користено,немаат многу пофални зборови за истата,иламе прилично тврда каписла,одредени пиштоли како Glock имале проблем при пукање,додека ЧЗ го немал овој проблем но им најавиле дека е до пратката,наводно во следната пратка ке ги немало овие недостатоци,се на се најверојатно се работи за воена а не комерцијална муниција...

Кај нас не знам дали може да се најде во продавница муницијата на Самоков,неколку пати сум им пишал на фб страната не ми враќаат,ако не ти е проблем прашај го од каде ја има набавено
Вратете се на почетокот Go down
risteski.goce@yahoo.com




Број на мислења : 21

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 16 Empty12/11/2014, 16:48

имам цело паковање 25 парчина не се сеќава од каде и кога е набавена, И мене ај да невикам сакам да ги испукам ама кој и да го прашам во продавнициве за оружје не ми гарантираат за ГЛОК , ако имаш некој постар пиштол слободно пукај, глокот имал полигонална цевка .... не користел ваква муниција итн.ќе се најди некој со ЦЗ ќе му ги дадам да ги испука.
Вратете се на почетокот Go down
risteski.goce@yahoo.com




Број на мислења : 21

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 16 Empty12/11/2014, 16:51

Не Била кавалитетна така викаат по Продавациве за оружје, земи си први партизан солидна муниција е. Ама незнаат дека треба да имаш дозвола за купуванје на муниција хахаха. се зафркавам.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6108

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 16 Empty12/11/2014, 16:56

Што муниција е тоа?
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 16 Empty12/11/2014, 17:08

risteski.goce@yahoo.com напиша:
имам цело паковање 25 парчина не се сеќава од каде и кога  е набавена, И мене ај да невикам сакам да ги испукам ама кој и да го прашам во продавнициве за оружје не ми гарантираат за ГЛОК , ако имаш некој постар пиштол слободно пукај, глокот имал полигонална цевка .... не користел ваква муниција итн.ќе  се најди некој  со  ЦЗ ќе му ги дадам да ги испука.

Не мора да е стар пиштол,туку миханизмот да му е “петле“ односно ударач,а пиштолите како Glock,М&Р,Springfield XD работат на друг принцип,и затоа се малку по нежни
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6108

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 16 Empty12/11/2014, 23:15

Но сепак може да испукаат...
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf


Број на мислења : 765

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 16 Empty13/11/2014, 14:50

Пред некое време зедов набавка за 200 парчиња пиштолска муниција и купив 100 парчиња ППУ и ајде си реков да земам 100 парчиња СУМБРО(бившата СМБ), колку за проба. Испукав 30 куршуми и за прв пат досега на чезетката му се случе да не можи да испука еден куршум поради тврда каписла. Требаше повторно да го запнам петлето и да повлечам на чкрапалото за да се активира капислата. Иначе ако се гледа според изработката на муницијата не може да се добие некој впечаток за висок квалитет бидејќи капислирањето е очајно. Од куршум до куршум нема никаква симетричност. На некои куршуми капислите се убаво поставени подлабоко и од страна се убаво заоблени, а на некои се скроз испакнати и нагмечени што дури изгледаат и опасно.
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD


Број на мислења : 3140

Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 16 Empty13/11/2014, 15:06

На Камник пукаше ? има ли други стрелишта кај што може да се пука со пиштол и каде,и ако знае некој цена ?

и дали на Камник можеш да пукаш со пушка ловчиска доколку имаш дозвола ?
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Муниција - врсти, калибар и начини на обележување   Муниција - врсти, калибар и начини на обележување - Page 16 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Муниција - врсти, калибар и начини на обележување
Вратете се на почетокот 
Страна 16 of 21Отиди на страна : Previous  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 21  Next
 Similar topics
-
» Касетна (cluster) муниција

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: