Komandosi uvek spremni za žestoku akciju U Srbiji trenutno postoje četiri specijalne jedinice, i to tri policijske i jedna vojna. U Vojsci Srbije deluje Specijalna brigada, dok se u sastavu MUP-a nalaze Specijalna antiteroristička jedinica (SAJ), Protivteroristička jedinica (PTJ) i Žandarmerija. U serijalu predstavljamo specijalne policijske jedinice.
Slavoluk na skretanju sa glavnog puta ka bazi u Batajnici i impozantne figure vitezova sa mačevima na ulazu u bazu Specijalne antiterorističke jedinice MUP-a Srbije nagoveštavaju očekivani, ali i opravdani ekskluzivitet ove policijske formacije. I letimičan pogled na momke koji na poligonu izvode zahtevne vežbe koje običan čovek jedva i okom može pratiti na oružje koje koriste i izrešetane mete na strelištu sa milimetarskom preciznošću pojačavaju respekt prema ovim specijalcima koje retko imate prilike da vidite. A najbolje je da to tako i ostane, s obzirom na vrstu njihovog posla.
SAJ je formirana pre 33 godine u vreme kada se svet suočavao s talasom terorističkih napada i aktivnostima raznih terorističkih grupa i organizacija i svrstava se u red najstarijih antiterorističkih jedinica u Evropi. Za to vreme izvedeno je na stotine akcija: od hapšenja opasnih i naoružanih kriminalaca spremnih da ubiju, preko rešavanja složenih situacija sa taocima do neutralisanja diverzantsko-terorističkih grupa. Pripadnici ove jedinice uspešno su obezbeđivali najviše državne rukovodioce i strane državnike, skupove i objekte od posebnog značaja, što rade i danas. Od svog osnivanja SAJ je nekoliko puta menjala naziv i unutrašnju organizaciju, ali se vrhunska obučenost pripadnika, opremljenost i mobilnost nikad nisu dovodili u pitanje.
- Mi smo spremni za dejstvo svih 365 dana u godini, 24 sata dnevno. Postoji takozvana aktivna i pasivna pripravnost. Prva podrazumeva konstantno prisustvo u bazi, a u drugom režimu su pripadnici koji su završili radni dan, ali su u obavezi da u slučaju potrebe u roku od pola sata budu ovde na raspolaganju! - kaže vođa A-tima ove jedinice koju isključivo može angažovati direktor policije uz prethodnu saglasnost resornog ministra.
Imena sagovornika ostaju u novinarskoj beležnici, a lica ovih momaka prekrivena fantomkama iz opravdanih razloga. Oni na koje ovi momci idu spadaju u red najopasnijih kriminalaca i ne bi bilo zgodno da ih prepoznaju. Dovoljno je reći da su pripadnici SAJ hapsili i sprovodili neke od najzloglasnijih pripadnika zemunskog klana, čuvenu kriminalnu grupu Darka Eleza, do hapšenja kriminalca koji su pružali otpor pucajući na policiju.
Koliko se visoko kotiraju u svetu bezbednosnih struktura, govori i podatak da „sajovci“ obezbeđuju i američku ambasadu, što je redak slučaj da Amerikanci taj zadatak prepuste službama zemlje domaćina, a ranije su obezbeđivali i ambasadu Izraela. Nedavno je u poseti SAJ-u bio i ministar unutrašnjih poslova Izraela Jicak Aharonovic koji je bio impresioniran izgledom i opremljenošću baze, kao i visokim nivoom uvežbanosti pripadnika.
Inače, jedinica ima veoma uspešnu saradnju s kolegama iz drugih zemalja: francuskom specijalnom jedinicom RAID, italijanskim NOKS, američkim FBI (HRT) i US Maršal u čijim bazama je nekoliko pripadnika SAJ-a pohađalo kurseve.
I komandant ove jedinice Spasoje Vulević jedini je policijski oficir iz Srbije koji je završio prestižnu akademiju FBI u bazi Kvantiko. Redovni kontakti i saradnja održavaju se i sa srodnim jedinicama u regionu, a do sada je 14 pripadnika SAJ-a obučeno za u učešće u međunarodnim mirovnim misijama.
Kandidati za SAJ mogu biti isključivo pripadnici redovnog sastava policije, ne stariji od 27 godina i sa najmanje dve godine staža. I to oni najspremniji, jer je prvo provera sposobnosti, a potom i obuka, tako zahtevna da je mogu proći samo najbolji i po fizičkim i po psihološkim karakteristikama. Oni koji prođu te prve faze i bezbednosnu proveru privremeno se raspoređuju u SAJ na selektivnu obuku od 30 dana i tek oni koji ovo prođu polažu završni test i postaju pripadnici jedinice.
Selektivna obuka je svojevrsna trijaža kandidata i sprovodi se u tri faze: faza prilagođavanja, temeljni trening, a krunu ovog dela obuke čini „paklena nedelja” u kojoj kandidati pokazuju svoje krajnje domete u psihofizičkoj izdržljivosti.
- Za sve je ključan trening. Što više znoja na obuci, to manje krvi na terenu! Kad si početnik, svakako je prisutna veća doza adrenalina, s iskustvom se to smanjuje - zaključuje vođa A-tima.
Mnogi od ovih specijalaca su vrhunski alpinisti, padobranci, ronioci, majstori borilačkih veština i u svakom pogledu kompletne ličnosti koji su često na iskušenjima koje običan čovek ne može ni da zamisli.
Kao što nam reče vođa ronilačke grupe koji je pre nekoliko dana u prljavim vodama kanala kod Obrenovca pronašao pištolj kojim je izvršeno ubistvo.
- Ne može da se bira šta će da se radi. Ako je zima, macolom napraviš rupu u ledu, pa pod led!
Sve uz osmeh, kao da nam je pričao o ronjenju na Žanjicama usred jula!
Najpoznatije akcije
Jedna od najpoznatijih operacija ove jedinice odigrala se 27. februara 1989. godine kada se tokom štrajka u kosovskom rudniku Stari trg 50 najupornijih štrajkača zabarikadiralo na devetom horizontu jame (850 m pod zemljom). Akcija je krenula u ponoć, a pošto su liftovi onesposobljeni, specijalci su se spustili kroz protivpožarne otvore i iznenadili štrajkače. Prva grupa od 15 uhapšenih izvedena je tek ujutro nešto pre osam časova.
„Sajovci” su pre četiri godine uspešno savladali i masovnog ubicu iz Jabukovca Nikolu Radosavljevića koji je ubio devotoro ljudi, a prekinuli su i krvavi pir Slobodana Lukovića, penzionisanog policajca koji je u selu kod Mionice ranio nevenčanu suprugu, ubio njenog brata, da bi nakon što je u bekstvu otvorio vatru na policajce bio smrtno ranjen.
http://www.blic.rs/Vesti/Reportaza/270576/Komandos.....oku-akciju