Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Colt (М16/М4)

Go down 
+10
JKD
ESN
mojsejko
Goran Apostoloski
beowulf
Зоран
Alvar
SIG
Desperado
Momak od Gjorce
14 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 13 ... 19  Next
АвторПорака
beowulf

beowulf


Број на мислења : 765

Colt (М16/М4) - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Colt (М16/М4)   Colt (М16/М4) - Page 8 Empty9/5/2013, 23:28

М4 карабините за американците се добри(и уште долго време нема да ги сменат) поради фактот што потполната надмоќ, одлична логистика и контрола на боиштата на кои војуваат, не дозволуваат да дојдат до израз маните кои ги поседува М4ката. Лесно им е на американците да војуваат преку ден со далеку послаб противник, а навечер да се враќаат во своите бази и слободното време да го користат да ги исчистат детално своите пушки, да ги подмачкаат, да ги наполнат рамките со квалитетна униција, па потоа да играат фудбал, кантер и да спијат на мирно и на безбедно место. Од друга страна замислете ситуација како некој во воена состојба(на пример како нас) треба да ја должи и да биде со неа 24/7 цела година, во услови на никаква безбедност, екстремни услови, никаква логистика(па уште и муниција со неквалитетен барут).....па замислете некој прегладнет и преморен наместо да одмори да треба тие неколку саати луфта да ги искористи да ја чисти, бриши и подмачкува својата пушка затоа што утре истата може да го чини живот. Затоа М4ката за американците е добра, а на пример за нас не, барем јас во војна би преферирал да носам груб калашников одколку нежна М4ка. Иначе како полициска пушка тешко дека М4ката има конкуренција.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10942

Colt (М16/М4) - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Colt (М16/М4)   Colt (М16/М4) - Page 8 Empty10/5/2013, 00:06

beowulf напиша:
Затоа М4ката за американците е добра, а на пример за нас не, барем јас во војна би преферирал да носам груб калашников одколку нежна М4ка.

Нивото на доверба кое го имам во АК како пушка, тешко дека би можел да го имам во М4... говорам за реална борбена ситуација.
Не велам дека М4 е лоша платформа, далеку од тоа... но треба да се земе во обзир дека Америта со таа пушка буквално раснат, убедливо најпродавано комерцијално оружје во САД сооднос 100 : 1 кон било која друга пушка. Секако дека добро ќе ракуваат со неа кога речиси секој ја поседува дома во разно разни конфигурации.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10942

Colt (М16/М4) - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Colt (М16/М4)   Colt (М16/М4) - Page 8 Empty10/5/2013, 00:14


______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6108

Colt (М16/М4) - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Colt (М16/М4)   Colt (М16/М4) - Page 8 Empty10/5/2013, 00:51

Што камери користат?
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf


Број на мислења : 765

Colt (М16/М4) - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Colt (М16/М4)   Colt (М16/М4) - Page 8 Empty10/5/2013, 01:13

Alvar напиша:
beowulf напиша:
Затоа М4ката за американците е добра, а на пример за нас не, барем јас во војна би преферирал да носам груб калашников одколку нежна М4ка.

Нивото на доверба кое го имам во АК како пушка, тешко дека би можел да го имам во М4... говорам за реална борбена ситуација.
Не велам дека М4 е лоша платформа, далеку од тоа... но треба да се земе во обзир дека Америта со таа пушка буквално раснат, убедливо најпродавано комерцијално оружје во САД сооднос 100 : 1 кон било која друга пушка. Секако дека добро ќе ракуваат со неа кога речиси секој ја поседува дома во разно разни конфигурации.
Да, тој патриотски елемент има големо влијание што М4 останува во служба.....ама барем да ја заменеја за некоја варијанта која функционира со барутна позајмица преку клип....овај direct impingment системот неприкосновен е кога станува збор за прецизноста и трзајот ама маните сите ги знаеме.


Последната промена е направена од beowulf на 10/5/2013, 01:14. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10942

Colt (М16/М4) - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Colt (М16/М4)   Colt (М16/М4) - Page 8 Empty10/5/2013, 01:14

Frogfoot напиша:
Што камери користат?

Најчесто или GoPro или пак Contour.

Colt (М16/М4) - Page 8 KYfV9h2

Colt (М16/М4) - Page 8 DgpWkWF

Colt (М16/М4) - Page 8 YmYLlWv

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10942

Colt (М16/М4) - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Colt (М16/М4)   Colt (М16/М4) - Page 8 Empty10/5/2013, 01:23

Преѓеска имав прилика во AMC да ја прочепкам оваа камера, беше монтирана на истиов шлем од страната, интересно камерче за снимање вратоломии. Smile
http://store.sony.com/p/Action-Cam,-Compact,-Rugged,-HD-video,-action-camcorder,-Go-Pro,-Skateboarding,-Cycling,-Hiking,-Wi-Fi,-AS15/en/p/HDRAS15/B

Вака отприлика изгледа резултатот. Инаку снимено на Матка од еден мој братучед, пациент по алпинизам. Smile


______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf


Број на мислења : 765

Colt (М16/М4) - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Colt (М16/М4)   Colt (М16/М4) - Page 8 Empty10/5/2013, 01:30

И колку пари е камерчето во АМЦ? Јас сакам да купам такво или некое слично за снимање од кола.....или некои аутдор активности. Wink
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10942

Colt (М16/М4) - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Colt (М16/М4)   Colt (М16/М4) - Page 8 Empty10/5/2013, 01:34

Не е баш ефтино... скоро 17.000. Rolling Eyes
Деновиве имаат некој попуст од 10-15% попуст на сите производи, ама пак излегува скапо.
http://www.amc.com.mk/ShopDetal.aspx?ArticleID=37227&i=42&l=MK&q=&SupplierArticleID=&Action=

Поарно земи си муниција за тие пари ако ме прашаш мене. Smile

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf


Број на мислења : 765

Colt (М16/М4) - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Colt (М16/М4)   Colt (М16/М4) - Page 8 Empty10/5/2013, 01:42

Alvar напиша:
Не е баш ефтино... скоро 17.000. Rolling Eyes
Деновиве имаат некој попуст од 10-15% попуст на сите производи, ама пак излегува скапо.
http://www.amc.com.mk/ShopDetal.aspx?ArticleID=37227&i=42&l=MK&q=&SupplierArticleID=&Action=
Абе мислев да се снимам дури пукам, ама ништо, скапо било. Very Happy

Alvar напиша:
Поарно земи си муниција за тие пари ако ме прашаш мене. Smile
aplauz Laughing
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Colt (М16/М4) - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Colt (М16/М4)   Colt (М16/М4) - Page 8 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Colt (М16/М4)
Вратете се на почетокот 
Страна 8 of 19Отиди на страна : Previous  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 13 ... 19  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: