Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Воени инсталации и други објекти на АРМ и МВР

Go down 
+18
makedonija:D
РИС
Smrtnikot
Macedonian Knight
Subzero
Mrshajnoski
Зоран
Генерал
SIG
Branitel
Makedon
Profesionalec
Davormkd
Тачка
Wolf
Momak od Gjorce
AlexGreat
Desperado
22 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 13 ... 17  Next
АвторПорака
Davormkd




Број на мислења : 24

Воени инсталации и други објекти на АРМ и МВР - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени инсталации и други објекти на АРМ и МВР   Воени инсталации и други објекти на АРМ и МВР - Page 9 Empty14/3/2012, 19:48

Најверојатно мислиш на овај објект 41° 5'22.98"N 20°38'2.63"E..... Ова беше станица на Езерската единица Радожда на АРМ. Овде се вршеа технички прегледи на патролните чамци, и беше пункт од каде се вршеше контролата на нелегално преминување на границата преку вода или пак криволовот во тој реон. Знам пишуваше во некој весници и дека АРМ имала некој радари таму со што ја контролирала пловидбата ама не сум сигурен. Моментално незнам за што се користи.
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран


Број на мислења : 3805

Воени инсталации и други објекти на АРМ и МВР - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени инсталации и други објекти на АРМ и МВР   Воени инсталации и други објекти на АРМ и МВР - Page 9 Empty14/3/2012, 20:24

Davormkd напиша:
Најверојатно мислиш на овај објект 41° 5'22.98"N 20°38'2.63"E..... Ова беше станица на Езерската единица Радожда на АРМ. Овде се вршеа технички прегледи на патролните чамци, и беше пункт од каде се вршеше контролата на нелегално преминување на границата преку вода или пак криволовот во тој реон. Знам пишуваше во некој весници и дека АРМ имала некој радари таму со што ја контролирала пловидбата ама не сум сигурен. Моментално незнам за што се користи.
Да на пловилата што ги поседува!
Вратете се на почетокот Go down
Davormkd




Број на мислења : 24

Воени инсталации и други објекти на АРМ и МВР - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени инсталации и други објекти на АРМ и МВР   Воени инсталации и други објекти на АРМ и МВР - Page 9 Empty14/3/2012, 20:31

Ако се знае дека во објектот на АРМ кај Радожда има современ радар, со кој може да се забележи било какво двизење во езерото, тогаш е чудно зошто тие што го кршат законот не се фаќаат на лице место.

http://www.ohridon.com/m-naslovna/1504.html

Еве каде пишвуаше за радарот, колку е веродостојно незнам.

Овде има за "санката" за технички прегледи на пловилата.

http://www.vest.com.mk/?ItemID=264A0F25595C7E43BC56E47554FC296A
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран


Број на мислења : 3805

Воени инсталации и други објекти на АРМ и МВР - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени инсталации и други објекти на АРМ и МВР   Воени инсталации и други објекти на АРМ и МВР - Page 9 Empty14/3/2012, 20:34

iskreno i jas ne znamdetali
ama i na gfliserite na MVR ima vakvi pomagala.
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
Гостин




Воени инсталации и други објекти на АРМ и МВР - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени инсталации и други објекти на АРМ и МВР   Воени инсталации и други објекти на АРМ и МВР - Page 9 Empty4/7/2012, 01:50

AlexGreat напиша:
Други воени објекти

„Јасен„ - подземен центар (Скопје)

„Св. Наум„ воено одморалиште (Охрид)

Центар за обука на вода - воено полициско пристаниште (Охрид)

Стрелиште „Оризари„ (Велес)

Воен магацин „Отовица„ (Велес)

Воен магацин - Куманово

Воен магацин - Скопје

Воен магацин - Штип

Добро не требавте за воените магацини со гогле мапата да ги прикажувате каде се наоѓаат, мислам од каде знаете кој се се има зачленето на форумов. Може има некој залутан UCKа или вехабија, кој се има зачленето да го набњудува форумов што се збори па ништо чудно да им текне да извршат диверзија. Мислам дај бидете внимателни со вакви работи. Ај за воените објекти како што се болници, касарни и установи ајде нека има, ама за воени објекти каде што се чува оружјето и муницијата или каде што има поставено ПВО системи мислам дека не е во ред да се зборува. Некаде по електронскиве медиуми читав дека терористите користат гугл мапи за планирање терористички напади на објекти каде што се обележани и што има и што се чува таму. Втора работа не прашувајте колку припадници има во Волци, Тигри, ЕБР, ПЕП итн.
Вратете се на почетокот Go down
Davormkd




Број на мислења : 24

Воени инсталации и други објекти на АРМ и МВР - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени инсталации и други објекти на АРМ и МВР   Воени инсталации и други објекти на АРМ и МВР - Page 9 Empty4/7/2012, 11:12

Работата е во тоа што, јас сите објекти кој ги имам наведено ги имам сам пронајдено на Google Earth, никој не ми помогна во барањето и никој не ми кажа кај да ги најдам. Е сега, ако јас ги најдов тогаш и тие да побараат ќе ги најда многу лесно, бидејќи објектите се со ист стандард градени и скоро секаде се исти, што полесно може да се препознаат од Google Earth. И друга работа, ние само ги наведивне како магацини, но никој не знај и сигурно нема да пиши што се чува во нив, колку муниција, што муниција, можи да се чуваат само резерви на униформа и шлемови во нив. Smile
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
Гостин




Воени инсталации и други објекти на АРМ и МВР - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени инсталации и други објекти на АРМ и МВР   Воени инсталации и други објекти на АРМ и МВР - Page 9 Empty4/7/2012, 13:48

Davormkd напиша:
Работата е во тоа што, јас сите објекти кој ги имам наведено ги имам сам пронајдено на Google Earth, никој не ми помогна во барањето и никој не ми кажа кај да ги најдам. Е сега, ако јас ги најдов тогаш и тие да побараат ќе ги најда многу лесно, бидејќи објектите се со ист стандард градени и скоро секаде се исти, што полесно може да се препознаат од Google Earth. И друга работа, ние само ги наведивне како магацини, но никој не знај и сигурно нема да пиши што се чува во нив, колку муниција, што муниција, можи да се чуваат само резерви на униформа и шлемови во нив. Smile

Па не мора да се постираат јавно, штом ги има на гоогле мап нека ги има таму, овде јавно се маркираат каде линкот точно кажува каде се. т.е. се наведува директно на објектите. А за друга работа немој да мислиш дека некој е наивен да претпостави што има. Резерви на униформа и шлемови сигурно нема бидејќи, на секој професионален војник му даваат по два пара комплети (мислам дека е така нека потврдат некои од членовите кои работат во војска). Американската армија има големи резерви на воена униформа и поради менувањето на службената униформа со нова (сега дигиталката), мора да се ослободат од залихите во магацините. Американците почнуваат да ги даваат на подарок на други војски и на места каде има воени конфликти. Голема количина на униформи Американците им имаат подарено и на АРМ. Тоа е сегашната официјална униформа US woodland која веќе ја носат 5 години и целата е испокината. На денот на АРМ ќе се менува со дигиталната шара. Регрутите што идат на отслужување на тримесечен рок исто така носат искинати униформи, едино на давање заклетва им даваат да носат униформи во подобра состојба, ама по давањето заклетва мора да ги вратат и да се облечат во нивните стари крпи. Значи АРМ не е Америчката армија да има големи залихи на униформи и воена опрема. Оние борбените елеци што ги носат на вежби или на мировни мисии се од Миле Драгич и кој знае од кога им се. А после 2001 АРМ и МВР, натрупаа големи количества на муниција и експлозиви, и тоа во тони и тони.

Така да сепак треба да се внимава за вакви работи, бидејќи се воена тајна. А може на некој и ДБК (Државна Безбедност и Контраразузнавање) да му се закачи на врат па да си има проблеми.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6108

Воени инсталации и други објекти на АРМ и МВР - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени инсталации и други објекти на АРМ и МВР   Воени инсталации и други објекти на АРМ и МВР - Page 9 Empty11/9/2012, 21:10

Прилепската касарна повторно во функција на 11 октомври

Во прилепската Касарна “Мирче Ацев” се прават последните подготовки за враќање на војската.

Празникот 11-ти Октомври е крајниот рок до кога се очекува со години запуштените објекти повторно да бидат ставени во функција, за што свој голем придонес дава и ЛС од Прилеп.

Инаку, од прилепската Касарна пред повеќе години, комплетно беше исселена војската. Со новата реорганизација, предвидено е во неа повторно да се активираат наменските објекти исклучиво за потребите на војската.

Првично, во Касарната ќе бидат сместени 500 професионални војници.

http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/ ... 1-oktomvri
Вратете се на почетокот Go down
Subzero

Subzero


Број на мислења : 213

Воени инсталации и други објекти на АРМ и МВР - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени инсталации и други објекти на АРМ и МВР   Воени инсталации и други објекти на АРМ и МВР - Page 9 Empty11/9/2012, 21:53

Frogfoot напиша:
Прилепската касарна повторно во функција на 11 октомври

Во прилепската Касарна “Мирче Ацев” се прават последните подготовки за враќање на војската.

Празникот 11-ти Октомври е крајниот рок до кога се очекува со години запуштените објекти повторно да бидат ставени во функција, за што свој голем придонес дава и ЛС од Прилеп.

Инаку, од прилепската Касарна пред повеќе години, комплетно беше исселена војската. Со новата реорганизација, предвидено е во неа повторно да се активираат наменските објекти исклучиво за потребите на војската.

Првично, во Касарната ќе бидат сместени 500 професионални војници.

http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/ ... 1-oktomvri

Ееее така нека ни е на здравје касарната! ziveli ziveli ziveli ziveli ziveli
Вратете се на почетокот Go down
Mrshajnoski

Mrshajnoski


Број на мислења : 237

Воени инсталации и други објекти на АРМ и МВР - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени инсталации и други објекти на АРМ и МВР   Воени инсталации и други објекти на АРМ и МВР - Page 9 Empty8/1/2013, 01:19

Dali ima nekoj povekje informacii za voeniot aerodrom koj se naogja pod planina vo tetovo, mislam sekako deka postoi bidejki se gleda od avtopatot skopje-gostivar. Toa e voena oblast koja e zagradena so ograda i nema nikoj pristap tamo. Neznam tocno dali umprofor ili kfor bea tamu stacionirani pre 15 setina godini. Inace site avioni se povleceni so povlekuvanjeto na JNA.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Воени инсталации и други објекти на АРМ и МВР - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воени инсталации и други објекти на АРМ и МВР   Воени инсталации и други објекти на АРМ и МВР - Page 9 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Воени инсталации и други објекти на АРМ и МВР
Вратете се на почетокот 
Страна 9 of 17Отиди на страна : Previous  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 13 ... 17  Next
 Similar topics
-
» Воени сили во Светот (воени сили за кои нема посебна тема)
» Здравствени и други прегледи за служба во институциите за безбедност
» Фортификација - објекти и техника
» Средства за упад во објекти
» Модуларни објекти - касарни

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Безбедносни сили на РМ :: Армија на Република Македонија - АРМ-
Отиди до: