Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Ново оружје

Go down 
+6
Macedonian Knight
Зоран
Smrtnikot
Momak od Gjorce
Alvar
JKD
10 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
АвторПорака
Гостин
Гостин




Ново оружје - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ново оружје   Ново оружје - Page 4 Empty19.01.16 18:33

Momak od Gjorce напиша:
MISFIT Хеклер е чаршиска кратенка од Хеклер и Кокх ХК,што не значи ако рекол Хеклер мислел на МП5

Многу добро знам како е името на фирмата, а уште подобро знам дека кога се кажува Хеклер се мисли на МП5(барем во моето досегашно искуство). Како кратенка од името се користи HK; H&K; ХК; Х&К итн.

Ако кажал Хеклер кој се користи за блиска борба ликвидации итн, според мене 90% се зборува за МП5. А верувајте и јас колку вас сакам да видам ХК46 или Г36 во МВР...
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD


Број на мислења : 3140

Ново оружје - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ново оружје   Ново оружје - Page 4 Empty20.01.16 1:30

MISFIT напиша:
JKD напиша:
буревесник е 0 веродостоен извор,посебно за вакви работи.За таа пушка се работи,а многу добро се виде што им треба на есз кога бидна куманово,не отидоа со МП5 туку со М70 како обична полиција,а не СПЕЦИЈАЛНА со 35 години традиција...

Јас колку што знам "обична полиција" нема М70. А тие да не им одговарале ќе земеле М4-ки. А зошто не земале МП5 незнам, со оглед на тоа дека знаеле дека ќе прават упад во објект, а не урбана борба.

П.С. Јас направив анализа според постот, а ако буревесник е 0, тогаш незнаеме ни дали воопшто се купени било какви пушки...


Премногу е комплицирано да се збори за таа акција,посебно јас и ти,или некој друг од форумов.А што има обична полиција,паповки ?
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD


Број на мислења : 3140

Ново оружје - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ново оружје   Ново оружје - Page 4 Empty20.01.16 1:31

и ќе видиш дека ќе биде таа пушка,ХК-416
Вратете се на почетокот Go down
Smrtnikot

Smrtnikot


Број на мислења : 1272

Ново оружје - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ново оружје   Ново оружје - Page 4 Empty23.01.16 9:41

MISFIT напиша:
JKD напиша:
буревесник е 0 веродостоен извор,посебно за вакви работи.За таа пушка се работи,а многу добро се виде што им треба на есз кога бидна куманово,не отидоа со МП5 туку со М70 како обична полиција,а не СПЕЦИЈАЛНА со 35 години традиција...

Јас колку што знам "обична полиција" нема М70. А тие да не им одговарале ќе земеле М4-ки. А зошто не земале МП5 незнам, со оглед на тоа дека знаеле дека ќе прават упад во објект, а не урбана борба.

П.С. Јас направив анализа според постот, а ако буревесник е 0, тогаш незнаеме ни дали воопшто се купени било какви пушки...


"Обична полиција" како што ја нарекувате, односно регуларната униформирана полиција (ЈРМ,БПС, итн.) имаат "Застава"M70аб автоматски пушки. Значи секој униформиран полицаец (т.н.плава униформа) покрај личното вооружување и опрема која најчесто се состои од пиштол ЦЗ-99 или HS 2000, гумена палка, лисици и 2 полни рамки со куршуми (една резервна) исто така има задолжено и формациско оружје и останата опрема која вклучува Автоматска пушка "Застава"М70аб, заштитен елек (панцир), гас маска, торбичка за рамки со муниција која има капацитет за околу 4-6 рамки од формациско оружје (т.н. РАП), резервна гумена палка, маскирна униформа и шлем (некои со визир, некои без визир).

______________________
"Through discipline comes freedom"
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
Гостин




Ново оружје - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ново оружје   Ново оружје - Page 4 Empty23.01.16 12:35

Smrtnikot напиша:
"Обична полиција" како што ја нарекувате, односно регуларната униформирана полиција (ЈРМ,БПС, итн.) имаат "Застава"M70аб автоматски пушки. Значи секој униформиран полицаец (т.н.плава униформа) покрај личното вооружување и опрема која најчесто се состои од пиштол ЦЗ-99 или HS 2000, гумена палка, лисици и 2 полни рамки со куршуми (една резервна) исто така има задолжено и формациско оружје и останата опрема која вклучува Автоматска пушка "Застава"М70аб, заштитен елек (панцир), гас маска, торбичка за рамки со муниција која има капацитет за околу 4-6 рамки од формациско оружје (т.н. РАП), резервна гумена палка, маскирна униформа и шлем (некои со визир, некои без визир).

Јеботе ПФВ немаат толку опрема.... Shocked
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD


Број на мислења : 3140

Ново оружје - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ново оружје   Ново оружје - Page 4 Empty23.01.16 13:30

Smrtnikot напиша:
MISFIT напиша:
JKD напиша:
буревесник е 0 веродостоен извор,посебно за вакви работи.За таа пушка се работи,а многу добро се виде што им треба на есз кога бидна куманово,не отидоа со МП5 туку со М70 како обична полиција,а не СПЕЦИЈАЛНА со 35 години традиција...

Јас колку што знам "обична полиција" нема М70. А тие да не им одговарале ќе земеле М4-ки. А зошто не земале МП5 незнам, со оглед на тоа дека знаеле дека ќе прават упад во објект, а не урбана борба.

П.С. Јас направив анализа според постот, а ако буревесник е 0, тогаш незнаеме ни дали воопшто се купени било какви пушки...


"Обична полиција" како што ја нарекувате, односно регуларната униформирана полиција (ЈРМ,БПС, итн.) имаат "Застава"M70аб автоматски пушки. Значи секој униформиран полицаец (т.н.плава униформа) покрај личното вооружување и опрема која најчесто се состои од пиштол ЦЗ-99 или HS 2000, гумена палка, лисици и 2 полни рамки со куршуми (една резервна) исто така има задолжено и формациско оружје и останата опрема која вклучува Автоматска пушка "Застава"М70аб, заштитен елек (панцир), гас маска, торбичка за рамки со муниција која има капацитет за околу 4-6 рамки од формациско оружје (т.н. РАП), резервна гумена палка, маскирна униформа и шлем (некои со визир, некои без визир).

а сеа многу често имаат и црни,ми се чини бугарски или украински се...и обична полиција,а скоро секој припадник на ПЕП што сум го видел,носел таква.
Вратете се на почетокот Go down
Smrtnikot

Smrtnikot


Број на мислења : 1272

Ново оружје - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ново оружје   Ново оружје - Page 4 Empty23.01.16 15:17

Црните М70аб се украински додека оние "дрвените" се југословенски и бугарски. Како и да е, сакале или не, тие пушки уште долго време ќе бидат дел од арсеналот на нашите безбедносни сили.

______________________
"Through discipline comes freedom"
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
Гостин




Ново оружје - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ново оружје   Ново оружје - Page 4 Empty23.01.16 16:08

Од кога имаме црни М70АБ2??? Незнаев дека воопшто имаме пушки од Украина. А знам дека Бугарските автомати се од Арсенал, црна боја со пластика место дрво и пластичен кундак....
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD


Број на мислења : 3140

Ново оружје - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ново оружје   Ново оружје - Page 4 Empty23.01.16 19:51

И во ЦО во Идризово кај што учат новите жацовци,имаат украински.Но тие којзнае од кога се,пошто викаат биле премногу раздрнкани,а за пиштолите да не зборам..
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
Гостин




Ново оружје - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ново оружје   Ново оружје - Page 4 Empty23.01.16 21:20

JKD напиша:
И во ЦО во Идризово кај што учат новите жацовци,имаат украински.Но тие којзнае од кога се,пошто викаат биле премногу раздрнкани,а за пиштолите да не зборам..

Тие се исти како Југословенските со преклопувачки кундак ама пластика место дрво??
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Ново оружје - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ново оружје   Ново оружје - Page 4 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Ново оружје
Вратете се на почетокот 
Страна 4 of 9Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
 Similar topics
-
» МВР - новости
» Африка - ново кризно жариште
» Нешто ново на нашето небо?
» Гасно оружје
» Ловно оружје

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Безбедносни сили на РМ :: Министерство за Внатрешни Работи - МВР-
Отиди до: