Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 БСС - Баталјон на Специјални Сили

Go down 
+28
t34t55
KikoTE
leopard
MISFIT
viko55
Macedonian09
1
Braveheart993
Legija91
momo
Goust
Александра090
semperfi
Mrshajnoski
Macedonian Knight
РИС
Alvar
Спенсер
Зоран
Gjole^Stolarot
ESN
assasian
Panter
SIG
dzole
JKD
икс
IgorM
32 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 22 ... 41, 42, 43 ... 62 ... 83  Next
АвторПорака
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

БСС - Баталјон на Специјални Сили - Page 42 Empty
ПишувањеПредмет: Re: БСС - Баталјон на Специјални Сили   БСС - Баталјон на Специјални Сили - Page 42 Empty19/5/2018, 10:35

БСС - Баталјон на Специјални Сили - Page 42 VFZ4cYw

БСС - Баталјон на Специјални Сили - Page 42 UUvBLrp

БСС - Баталјон на Специјални Сили - Page 42 Ch4xui0

БСС - Баталјон на Специјални Сили - Page 42 JLz0EAF

БСС - Баталјон на Специјални Сили - Page 42 Q45PD4z
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

БСС - Баталјон на Специјални Сили - Page 42 Empty
ПишувањеПредмет: Re: БСС - Баталјон на Специјални Сили   БСС - Баталјон на Специјални Сили - Page 42 Empty19/5/2018, 10:38

БСС - Баталјон на Специјални Сили - Page 42 9xL6ttZ

БСС - Баталјон на Специјални Сили - Page 42 WKHjjc5

БСС - Баталјон на Специјални Сили - Page 42 Qh8sptH

БСС - Баталјон на Специјални Сили - Page 42 QZzH0Bo
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

БСС - Баталјон на Специјални Сили - Page 42 Empty
ПишувањеПредмет: Re: БСС - Баталјон на Специјални Сили   БСС - Баталјон на Специјални Сили - Page 42 Empty19/5/2018, 10:39

БСС - Баталјон на Специјални Сили - Page 42 YanAU4X

БСС - Баталјон на Специјални Сили - Page 42 ERNdFaD

БСС - Баталјон на Специјални Сили - Page 42 W10h2L8

БСС - Баталјон на Специјални Сили - Page 42 5BJKNb6

БСС - Баталјон на Специјални Сили - Page 42 W2yKGwv
Вратете се на почетокот Go down
Macedonian09

Macedonian09


Број на мислења : 105

БСС - Баталјон на Специјални Сили - Page 42 Empty
ПишувањеПредмет: Re: БСС - Баталјон на Специјални Сили   БСС - Баталјон на Специјални Сили - Page 42 Empty19/5/2018, 18:59

Momak od Gjorce напиша:
Ма ги шиеме бугариве,глеј уше АК систем коистат ние више десет години сме на АР систем Smile

Ако не се лажам според сликиве бугариве користат AR-M1F со 5.56x45 кој тежи околу 3.5кг и AR-M2F 5.56x45 кој тежи околу 3кг... Во превод горе долу се исти со M4a1 освен што AR-M2F е значително помала од двете (ако не се лажам 8 cm е помала)... Незнам зошто немаат само оптика монтирано на сите пушки, се друго е според стандард...

Јас искрено го преферирам системот на AK, и самиот изглед ми е подобар, само овие нашиве m70ab2 да се заменат со Zastava m21 се би било океј или пак со AR-M9F/AR-M1F...
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

БСС - Баталјон на Специјални Сили - Page 42 Empty
ПишувањеПредмет: Re: БСС - Баталјон на Специјални Сили   БСС - Баталјон на Специјални Сили - Page 42 Empty19/5/2018, 19:28

Јас на сликине не видов бугарски АР во 5,56 само стандард 7,62х39,со најверојатно заменет ракофат со пикатини шини...
Ама како и да е погоре напишаното од мене беше шала
Вратете се на почетокот Go down
Macedonian09

Macedonian09


Број на мислења : 105

БСС - Баталјон на Специјални Сили - Page 42 Empty
ПишувањеПредмет: Re: БСС - Баталјон на Специјални Сили   БСС - Баталјон на Специјални Сили - Page 42 Empty19/5/2018, 19:46

Momak od Gjorce напиша:
Јас на сликине не видов бугарски АР во 5,56 само стандард 7,62х39,со најверојатно заменет ракофат со пикатини шини...
Ама како и да е погоре напишаното од мене беше шала

Знам дека беше саркастичен, јас сакав да направиме една дискусија кога сме веќе тука затоа, наведов „ако не се лажам“ бидејќи имам нешто читано ама можеби немам до читано... Мислев дека бугариве ги замениле своите оружја, со ново оружје пред извесен период од нивно производство... ziveli
Вратете се на почетокот Go down
ESN

ESN


Број на мислења : 1574

БСС - Баталјон на Специјални Сили - Page 42 Empty
ПишувањеПредмет: Re: БСС - Баталјон на Специјални Сили   БСС - Баталјон на Специјални Сили - Page 42 Empty19/5/2018, 21:58

Ние веќе имаме долго време М21 во арсеналот на пСО,само откога стасаа М4 ги ставија во резерва и ги користат само за обука.Инаку М21 ги добивме пред 2010 година,точно која не знам ама битно пред 2010.

______________________
СЕКОГАШ И СЕКАДЕ ПРВИ
Вратете се на почетокот Go down
Macedonian09

Macedonian09


Број на мислења : 105

БСС - Баталјон на Специјални Сили - Page 42 Empty
ПишувањеПредмет: Re: БСС - Баталјон на Специјални Сили   БСС - Баталјон на Специјални Сили - Page 42 Empty19/5/2018, 22:14

ESN напиша:
Ние веќе имаме долго време М21 во арсеналот на пСО,само откога стасаа М4 ги ставија во резерва и ги користат само за обука.Инаку М21 ги добивме пред 2010 година,точно која не знам ама битно пред 2010.

Како што можев да видам добиени се 500 парчина од M21, во 2005... Колку и како се користат не знам...
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

БСС - Баталјон на Специјални Сили - Page 42 Empty
ПишувањеПредмет: Re: БСС - Баталјон на Специјални Сили   БСС - Баталјон на Специјални Сили - Page 42 Empty19/5/2018, 22:36

Macedonian09 напиша:

Знам дека беше саркастичен, јас сакав да направиме една дискусија кога сме веќе тука затоа, наведов „ако не се лажам“ бидејќи имам нешто читано ама можеби немам до читано... Мислев дека бугариве ги замениле своите оружја, со ново оружје пред извесен период од нивно производство... ziveli


Досега немам наидено дека бугарите воведуваат ново пешадиско оружје,а и ако добро памтам од ешалоните од парадата од пред недела дена освен стандарден АР во 7,62 не видов друго,се уште стаднардно зрно кај нив е 7,63х39,што не значи дека во одредени количини најверојатно за декларирани единици немаат и 5,56мм,но како НАТО војска веќе 14 години ова е според мене пропуст,а до сега и со странска помош можеле да се докопаат до подобра опрема (не само пешадиско)
Вратете се на почетокот Go down
ESN

ESN


Број на мислења : 1574

БСС - Баталјон на Специјални Сили - Page 42 Empty
ПишувањеПредмет: Re: БСС - Баталјон на Специјални Сили   БСС - Баталјон на Специјални Сили - Page 42 Empty20/5/2018, 05:16

Macedonian09 напиша:
ESN напиша:
Ние веќе имаме долго време М21 во арсеналот на пСО,само откога стасаа М4 ги ставија во резерва и ги користат само за обука.Инаку М21 ги добивме пред 2010 година,точно која не знам ама битно пред 2010.

Како што можев да видам добиени се 500 парчина од M21, во 2005... Колку и како се користат не знам...
Поголема бројка на м21 имаме,тогаш дадовме голема сума на пари,а наместо м21 можевме да земеме хк416,секако дека ќе беа помалку на број пошо 416 е ногу скапа,ама па ќе ја имавме најдобрата јуршна пушка.М21 ЕСН и Ренџерите ја користеа во мисиите и во Ирак и во Авган,и сега е во резерва само за обука.Имаше пред 3-4 месеца на една слика од обука на ЕСН еден дечко беше со м21.

______________________
СЕКОГАШ И СЕКАДЕ ПРВИ
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





БСС - Баталјон на Специјални Сили - Page 42 Empty
ПишувањеПредмет: Re: БСС - Баталјон на Специјални Сили   БСС - Баталјон на Специјални Сили - Page 42 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
БСС - Баталјон на Специјални Сили
Вратете се на почетокот 
Страна 42 of 83Отиди на страна : Previous  1 ... 22 ... 41, 42, 43 ... 62 ... 83  Next
 Similar topics
-
» Воени сили во Светот (воени сили за кои нема посебна тема)
» Баталјон за врски на АРМ
» Баталјон на Воена Полиција
» Баталјон за почести - Гарда
» Ренџери - Извидувачко Разузнувачки баталјон

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Безбедносни сили на РМ :: Армија на Република Македонија - АРМ-
Отиди до: