Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Гранична полиција

Go down 
+13
Macedonian09
Rashid
fantom1
Alvar
BoyfromKavadarci
РИС
darkness
Smrtnikot
Momak od Gjorce
Генерал
SIG
Зоран
JKD
17 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Next
АвторПорака
leopard




Број на мислења : 567

Гранична полиција - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гранична полиција   Гранична полиција - Page 11 Empty16/12/2017, 02:11

Многу сте пишале, а јас пак од телефон треба да пишувам, немам баш прегледност на се. Ама ќе пробам да одговорам.
Граничната полиција е да ја обезбедува целата државна граница, а тоа под тепих и во четири очи што преќутно некој си дава за право да каже дека биле сано за гранични премини, нека им служи на чест.
Бидејки потпаѓа под мвр ако беа фраери институција, нек си викнеа резервен состав,поевтино за сите ќе беше за цела држава, плус освен Гевгелија околината нејзина не баш е моќна економски, ќе помогнеа со тоа директно на семејства.Реално шкодине да не ги возат по гранична линија помеѓу ограда,?Тие пругата на камен 59 неможат да ја поминат,не пак друго нешто.
Околу бројката на граничари, 100-150 дека неможат да запрат маса на луѓе, можат и тоа како можат, само ако доволно имаат средства за тоа. Пример е 10 Април 2016,оние познати снимки на тв, каде е претставена ЕБР како качена на хермелини испукува солзавец према мигрантите. Само што снимките беа направени кога се беше готово, завршено.Заедно арм и пеп имапе не повеќе од дваесет и кусур луѓе.,насилни обиди за влез, отприлика скоро 2500 агресивни мигранти од друга страна на жица. за да не влегувам во детали,ќе го кажам епилогот јавно изнесен по медиуми, 18 повредени пеп и арм, наспроти 700 и нешто ситно мигранти. Примеров го изнесов колку да доловам дека ако се сака се може. Останатите детали се историја.
На другарот Легија да одговорам,кратко.јас не сум за модерна полиција, јас сум за ултра модерна полиција, посебно спец единици,под итно да си набават од оној
израелски систем скенер што се става на ѕид и дава реален приказ на луѓе внатре.Викаш има несовесни војници, има другар има секаде во сите институции, нели вокска е огледало на држава а институции се држава, а кога ќе видам па се што се случува во други министерства, си викам, абе арм е фирмиште за овие паразити, фирмиште во смисла, кој, каде, зошто, организација, извршување, колку и да лошо изгледа тоа, значи не фирмиште и повеќе од тоа. Викаш за плата влегле, тоа е,како беше ЕУ го бара тоа од нас нели.Незнам некако генот, размислувањето се смени кај народот кон АРМ, се она градено од 45 наваму се сруши за 10 години од 2006 наваму.Некако се оддалечи војската,ја снема од секојдневен живот. оние заклетви, посети, излези, викенди банкети, ако сакаш во државна институција да се вработиш мора воен рок да ти е регулиран, незнам ко пред 200 год да било тоа имам чувство, легенди останаа само, преданија,И да за фраерите во кафана после работа. Такви манги имало и ќе има секогаш, само што кратко траат, еден договор, два максимум, шут карта и пријатно,брдо такви има продефилирано, коњини што би рекол.Само за таквите знаеш што треба, кога ќе излегува од капија, клоцата,и во работничка книшка печат, никогаш во живот да нема право да влезе во државна администрација.Околу работното време,нека седат во касарна, ама кој ќе плати?Да не се спомуваат и други работи.
Вратете се на почетокот Go down
Legija91

Legija91


Број на мислења : 1330

Гранична полиција - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гранична полиција   Гранична полиција - Page 11 Empty16/12/2017, 13:37

Епа тоа е болната точка, пошто ептен без загреан за да влезам у АРМ али кога се распрашав што и како ми се изгуби желба со оноа глупо давање на 4000-5000 евра за работа па до степен да си купувам сам чизми је*ига али боље ќе се откажам од тоа.Ептен сум загреан за војник да бидам ама на вакво ниво па и не.

Сепак за тоа одалечување на војската од народот мислам дека е крив западот пошто нели они се модерни и не ти знам какви а тоа со банкетите а застарено.
Имам другар учи Воена Академија наивно дете мисли дека АРМ е уште таква каква што се збори по народ од пред 10-15 години и не само он голем дел од народот не ја знае реалната ситуација за војската. Дај Боже да почне да се оправа ситуацијата., а околку граничната полиција мое мислење е дека нема поголема глупост од нецаринети пратки алишта за бутици до огромни количини дрога се пренаса прегу граница.
Ја сум за оноа старото границите да си се под АРМ и нормално оние што служат воен рок место стража пребаци ги горе на планина да се научи и дисциплина и да се добие чувство малце реално како што и треба да биде.

Али ипак тоа е мое мислење. vojnik vesel

______________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
BoyfromKavadarci




Број на мислења : 542

Гранична полиција - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: ..   Гранична полиција - Page 11 Empty16/12/2017, 14:11

Шкодите околу 19 парчиња се на гранична полиција ,толку и се обележани со ротациони и ознаки,Само не ми е јасно зошто останатите не се обележани и зошто се како цивилни коли а и ќе бидат распределени на пограничните станици , што е планот дали ќе се обележат накнадно или нешто друго ..
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10947

Гранична полиција - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гранична полиција   Гранична полиција - Page 11 Empty12/2/2018, 14:21


______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10947

Гранична полиција - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гранична полиција   Гранична полиција - Page 11 Empty13/3/2018, 21:49

Итна набавка завршила кај партиски донатор
http://prizma.mk/itna-nabavka-zavrshila-kaj-partiski-donator/

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Macedonian09

Macedonian09


Број на мислења : 105

Гранична полиција - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гранична полиција   Гранична полиција - Page 11 Empty18/4/2018, 13:11

Нешто повеќе во врска со Гранична полиција?
- Дали може од АРМ да се дојде до ГП?
- Како оди организираноста за работа, дали е стандардно 7 дена на терен, 7 дена дома?
- Како и дали е возможно да се напредува (факултет, сертификати итн), да се сменува сектор пример од Гранична полиција да се оди во Воена полиција (знам дека ВП е под АРМ) или пак во некој друг сектор на полицијата (сообраќаен инспектор и тн...)?
Вратете се на почетокот Go down
1

1


Број на мислења : 44

Гранична полиција - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гранична полиција   Гранична полиција - Page 11 Empty20/4/2018, 11:12

Macedonian09 напиша:
Нешто повеќе во врска со Гранична полиција?
- Дали може од АРМ да се дојде до ГП?
- Како оди организираноста за работа, дали е стандардно 7 дена на терен, 7 дена дома?
- Како и дали е возможно да се напредува (факултет, сертификати итн), да се сменува сектор пример од Гранична полиција да се оди во Воена полиција (знам дека ВП е под АРМ) или пак во некој друг сектор на полицијата (сообраќаен инспектор и тн...)?

Granicna policija e del od MVR.
se razbravme a od ministerstvo vo ministerstvo kako se odi ne znam.

______________________
Truth is something there....X-Files. :pirat:
Вратете се на почетокот Go down
Macedonian09

Macedonian09


Број на мислења : 105

Гранична полиција - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гранична полиција   Гранична полиција - Page 11 Empty20/4/2018, 11:48

1 напиша:
Macedonian09 напиша:
Нешто повеќе во врска со Гранична полиција?
- Дали може од АРМ да се дојде до ГП?
- Како оди организираноста за работа, дали е стандардно 7 дена на терен, 7 дена дома?
- Како и дали е возможно да се напредува (факултет, сертификати итн), да се сменува сектор пример од Гранична полиција да се оди во Воена полиција (знам дека ВП е под АРМ) или пак во некој друг сектор на полицијата (сообраќаен инспектор и тн...)?

Granicna policija e del od MVR.
se razbravme a od ministerstvo vo ministerstvo kako se odi ne znam.

Побарав информации кои не ги знам, ако можеш да ми помогниш помогни ми, а доколку не можиш не ми одмагај.

- Знам дека е дел од МВР и дека имаат потпишано меморандум за соработка со АРМ, бидејќи сум студент на факултетот за безбедност поранешна Полициска академија во која сеуште имаме некои врски со одредени сектори на МВР. Па затоа убаво си побарав информации кои ми се потребни. Уште еднаш:

1. Дали преку АРМ може да се дојде до Гранична полиција (Пред одреден период знам дека можеше, но дали и сега можи)?
2. Како оди организацијата на работен план (работни часови во текот на една седмица)?
3. Дали е возможно да се напредува со завршен факултет и колку брзо би се одвивало тоа?
4. Дали можи да се сменува сектор во иднина?
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Гранична полиција - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гранична полиција   Гранична полиција - Page 11 Empty20/4/2018, 14:47

Mисмал дека да,кога ке ти заврши работниот однос во АРМ односно ја надминеш старосната граница од 45 години во АРМ а немаш барем подофицерски чин
И не само во гранична полиција туку и во други сектори во МВР,исто може и во ДЗС,пожарникари,возачи на цистерни и итн
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10947

Гранична полиција - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гранична полиција   Гранична полиција - Page 11 Empty30/3/2019, 17:12


______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Гранична полиција - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гранична полиција   Гранична полиција - Page 11 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Гранична полиција
Вратете се на почетокот 
Страна 11 of 12Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Next
 Similar topics
-
» 1/72 AБ-212 Полиција МВР
» Затворска полиција
» ЕИП - Единица за интервентна полиција
» Баталјон на Воена Полиција
» 1/35 М-113 Полиција на РМ, 2001 година.

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Безбедносни сили на РМ :: Министерство за Внатрешни Работи - МВР-
Отиди до: