Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 ПЕП - Посебна единица на полицијата

Go down 
+11
tose
JKD
Alvar
Зоран
Momak od Gjorce
Генерал
SIG
Smrtnikot
alexmkd
Legija91
Makbubi
15 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
АвторПорака
Makbubi

Makbubi


Број на мислења : 5

ПЕП - Посебна единица на полицијата Empty
ПишувањеПредмет: ПЕП - Посебна единица на полицијата   ПЕП - Посебна единица на полицијата Empty8/9/2013, 20:43

Здраво, дај кажете нешто за ПЕП.
Вратете се на почетокот Go down
Legija91

Legija91


Број на мислења : 1330

ПЕП - Посебна единица на полицијата Empty
ПишувањеПредмет: Re: ПЕП - Посебна единица на полицијата   ПЕП - Посебна единица на полицијата Empty9/9/2013, 01:16

Здраво, буби ziveli 
Кој што да ти каже за пеп.. и јас претходно прашував, и ми кажаа малце..
Посебна единица се .. малце повеке обука имаат, платата им е за малку повисока, имаат боље опремување.Иначе ај да спомнам на мој другар татко му е во ПЕП , идат на терен по неколку денови се случувало и по недели.
За опрема, носат панцири, гас маски знаеш стандард кога се оди против толпа.


______________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
alexmkd

alexmkd


Број на мислења : 122

ПЕП - Посебна единица на полицијата Empty
ПишувањеПредмет: Re: ПЕП - Посебна единица на полицијата   ПЕП - Посебна единица на полицијата Empty9/9/2013, 01:49

koj se pep oti ne znam jas za niv ?
Вратете се на почетокот Go down
Smrtnikot

Smrtnikot


Број на мислења : 1272

ПЕП - Посебна единица на полицијата Empty
ПишувањеПредмет: Re: ПЕП - Посебна единица на полицијата   ПЕП - Посебна единица на полицијата Empty9/9/2013, 02:03

ПЕП (Посебна единица на полицијата) или Посебна единица за поддршка, не сум сигурен како е точно меѓутоа не е многу експонирана во јавноста. ПЕП е составена од искусни полицајци и најчесто може да ги видиме во операции како поддршка на друга единица, на пример на фудбалски натпревари се присутни како единица за поддршка на ЕБР и носат зелени маскирни униформи. Не знам кои се условите кои треба да ги исполниш за да станеш дел од ПЕП, меѓутоа знам дека во последните 2 месеци припадници на ПЕП оперираат во југоисточниот дел на Македнија како поддршка на униформираната и граничната полиција.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6108

ПЕП - Посебна единица на полицијата Empty
ПишувањеПредмет: Re: ПЕП - Посебна единица на полицијата   ПЕП - Посебна единица на полицијата Empty9/9/2013, 02:05

Вака.. ПЕП значи Посебна единица на полицијата

Всушност не се работи за никаква „посебна„ бидејќи ја сочинуваат припадници на регуларната полиција, односно истите оние кои до пред половина час делеле ѓупци кај што се тепаат сега одат Скопје на Вардар-Пелистер. Имаат маскирни униформи (MARPAT) и НЕМААТ никаква СПЕЦИЈАЛНА обука. Обуката е минимална значи, и имаат часови по физичко. Лично имам пријател кој е во ПЕП и нема никаква специјална обука, што се вели „обичен џандар е„ .

Одат на терен, на Кодра Фура и сл. Вршат обезбедување при апсење на некое „фаци„ итн.

Ја има во секој поголем град, Скопје, Битола, Кичево знам дека ги има сигурно, е сеа веројатно има и Тетово, можеби Гостивар, Охрид или Прилеп. Но за првите три сум сигурен дека има.
Вратете се на почетокот Go down
alexmkd

alexmkd


Број на мислења : 122

ПЕП - Посебна единица на полицијата Empty
ПишувањеПредмет: Re: ПЕП - Посебна единица на полицијата   ПЕП - Посебна единица на полицијата Empty9/9/2013, 02:41

a kako mozi del od EBR da se bidi i tamu treba vrski ili ?
Вратете се на почетокот Go down
Smrtnikot

Smrtnikot


Број на мислења : 1272

ПЕП - Посебна единица на полицијата Empty
ПишувањеПредмет: Re: ПЕП - Посебна единица на полицијата   ПЕП - Посебна единица на полицијата Empty9/9/2013, 10:57

alexmkd напиша:
a kako mozi del od EBR da se bidi i tamu treba vrski ili ?
Имаш посебна тема за ЕБР, таму ќе најдеш се што те интересира. Smile
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал


Број на мислења : 2343

ПЕП - Посебна единица на полицијата Empty
ПишувањеПредмет: Re: ПЕП - Посебна единица на полицијата   ПЕП - Посебна единица на полицијата Empty9/9/2013, 16:02

Значи вака. ПЕП значи Посебна Единица за Поддршка. Ја сочинуваат припадници на редовната полиција. Извршува задачи од областа на ЈРМ, обезбедување на траса, манифестации итн. најчесто како поддршка на ЕБР. Како што кажав ја сочинуваат припадници од редовната полиција т.е во секоја полициска станица во зависност од бројот на припадници се одредува колку од нив ќе бидат во оваа единица. Платата е за 20% повисока од редовната полиција. Имаат обука на малку повисоко ниво и задолжително физичко.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Makbubi

Makbubi


Број на мислења : 5

ПЕП - Посебна единица на полицијата Empty
ПишувањеПредмет: :)   ПЕП - Посебна единица на полицијата Empty10/9/2013, 04:43

Fala vi na site da se nadevame deka ke dojde nekoj sto ke znae da ni objasne sto oruzje koristat i nesto slicno kako da se prave muabet na temava Very Happy
ziveli 
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал


Број на мислења : 2343

ПЕП - Посебна единица на полицијата Empty
ПишувањеПредмет: Re: ПЕП - Посебна единица на полицијата   ПЕП - Посебна единица на полицијата Empty10/9/2013, 09:21

Оружјето што го користат е личното вооружување што секој припадник си го должи и при редовното извршување на задачите ( во редовната полиција ). Тоа значи автоматска пушка М70 и пиштол ЦЗ-99.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





ПЕП - Посебна единица на полицијата Empty
ПишувањеПредмет: Re: ПЕП - Посебна единица на полицијата   ПЕП - Посебна единица на полицијата Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
ПЕП - Посебна единица на полицијата
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 10Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
 Similar topics
-
» ЕИП - Единица за интервентна полиција
» Полициска единица „АЛФИ”
» ЕБР - Единица за Брзо Распоредување
» САЕ - Специјална Антитерористичка Единица - „Тигар„
» Специјална антитерористичка единица - САЈ

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Безбедносни сили на РМ :: Министерство за Внатрешни Работи - МВР-
Отиди до: