Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Kако ја замислувате АРМ во иднина

Go down 
+16
loran11
Mrshajnoski
Smrtnikot
Генерал
патриот
Dejan N
JKD
Iko
Legija91
Зоран
РИС
beowulf
Alvar
tonin
SIG
Momak od Gjorce
20 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 13 ... 18  Next
АвторПорака
Генерал

Генерал


Број на мислења : 2343

Kако ја замислувате АРМ во иднина - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kако ја замислувате АРМ во иднина   Kако ја замислувате АРМ во иднина - Page 9 Empty12/9/2014, 17:06

HolyTemple напиша:
Генерал напиша:
Во МВР ситуацијата е далеку од идеална. Нова униформа немаат добиено не памтам од кога. Заборавив кога беше времето кога секој месец добиваа по нешто ( кошули, пантолони, капи итн. ). Сега сето тоа е мисловна именка. Возилата што се набавија е добар потег, но како што знам истите ги купија на кредит па така да нема тука ништо со големиот буџет. Од тука следува прашањето - каде одат парите?

Во програмата на ВМРО читав дека за МВР сакаат да го внесат западниот систем кој со години се применува во западните земји а во Србија од претходната година, а тоа е да се отворат специјални продавници или да се земат некои од постоечките Арми Шопови, и секој полицаец да добие ваучер од одредена ограничена сума на пари, и ако му е оштетена  стандардната униформа или опремата и веќе не за користена да оди да купи нов комплет, дали кошула, панталони, јакна, футрола, опасач итн, и парите за купените работи или да му ги рефундираат во министерството или да му ги дадат пред купувањето. Со тоа до некаде ќе се избегнат сомнителните тендери за набавка на опрема и полициските службеници ќе ги гледаме барем без дупки на униформата и опасачите и футролите нема да бидат избледени и искинати од носење.

Лично ја познавам личноста која сакаше да го предложи овој проект пред МВР ( за одредена сума се разбира ), но се консултираше со погрешни луѓе и сега проектот излезе од друга страна. Но тоа е друга работа. Тоа што МВР веќе неколку години не им набавило основни средства за работа - униформи нема никаква врска со овој проект. Сега постои валиден правилник кој е во употреба и треба да се почитува.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Kако ја замислувате АРМ во иднина - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kако ја замислувате АРМ во иднина   Kако ја замислувате АРМ во иднина - Page 9 Empty12/9/2014, 18:05

HolyTemple напиша:


На wikipedia пишува дека буџетот на АРМ изнесува 134 000 000 (http://en.wikipedia.org/wiki/Army_of_the_Republic_of_Macedonia), а не 93 000 000 како што викаш ти.

Што да заборавам?
 

Википедија,информациите на википедија можат но и не смее да си земат како здраво за готово,зашто таму може секој да напише што сака,и плус тие се со сигурност стари и не ажулирани
Вратете се на почетокот Go down
Smrtnikot

Smrtnikot


Број на мислења : 1272

Kако ја замислувате АРМ во иднина - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kако ја замислувате АРМ во иднина   Kако ја замислувате АРМ во иднина - Page 9 Empty12/9/2014, 18:26

Значи не ви треба Википедиа и слични страни на кој што секој може да си напише што сака. Буџетот на РМ се објавува јавно и тоа може да го види секој кој е заинтересиран, на некој од владините сајтови.

______________________
"Through discipline comes freedom"
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
Гостин




Kако ја замислувате АРМ во иднина - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kако ја замислувате АРМ во иднина   Kако ја замислувате АРМ во иднина - Page 9 Empty12/9/2014, 19:06

Јас не успеав да го најдам износот на буџетот на АРМ ни на страната на МО ни на страната на АРМ. Најдете го каде пишува и поставете линк
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Kако ја замислувате АРМ во иднина - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kако ја замислувате АРМ во иднина   Kако ја замислувате АРМ во иднина - Page 9 Empty12/9/2014, 20:30

Буџетот е долг и има доста страни за листање,но ако сакаш еве ти го,но евети еден текст за него каде се е убаво објаснато
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
Гостин




Kако ја замислувате АРМ во иднина - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kако ја замислувате АРМ во иднина   Kако ја замислувате АРМ во иднина - Page 9 Empty13/9/2014, 15:53

Momak od Gjorce напиша:
Буџетот е долг и има доста страни за листање,но ако сакаш еве ти го,но евети еден текст за него каде се е убаво објаснато

На првиот линк пак не го најдов, а на вториот само 115 000 евра за опремување (колку нови чизми да им купат само), а за реформи 1,7 милиони, само незнам што ќе реформираат, наспроти буџетот на МВР. Агенцијата за разузнавање ќе добие 2 ипол милиони. Пред некоја година прочитав баш исто дека буџетот на Управата за безбедност и контраразурзнавање ќе има буџет од 45 милиони евра. Ако го најдам тоа ќе го постирам.

Инаку Момак фала за линковите.
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD


Број на мислења : 3140

Kако ја замислувате АРМ во иднина - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kако ја замислувате АРМ во иднина   Kако ја замислувате АРМ во иднина - Page 9 Empty13/9/2014, 16:29

Најмалку пари добива ДБК или УБК како и да е...ваљда пошто пари стигаат од други страни Smile
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал


Број на мислења : 2343

Kако ја замислувате АРМ во иднина - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kако ја замислувате АРМ во иднина   Kако ја замислувате АРМ во иднина - Page 9 Empty13/9/2014, 16:46

JKD напиша:
Најмалку пари добива ДБК или УБК како и да е...ваљда пошто пари стигаат од други страни Smile

Ако 45 милиони е најмалку тогаш ок. Наспроти „големите“ 2.5 милиони за АР.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD


Број на мислења : 3140

Kако ја замислувате АРМ во иднина - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kако ја замислувате АРМ во иднина   Kако ја замислувате АРМ во иднина - Page 9 Empty13/9/2014, 17:26

Генерал напиша:
JKD напиша:
Најмалку пари добива ДБК или УБК како и да е...ваљда пошто пари стигаат од други страни Smile

Ако 45 милиони е најмалку тогаш ок. Наспроти „големите“ 2.5 милиони за АР.

АР ? Армија ? scratch

не е толку за УБК сигурно,2.5 милиони е нивниот буџет...
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6109

Kако ја замислувате АРМ во иднина - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kако ја замислувате АРМ во иднина   Kако ја замислувате АРМ во иднина - Page 9 Empty13/9/2014, 18:05

Агенција за разузнавање.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Kако ја замислувате АРМ во иднина - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kако ја замислувате АРМ во иднина   Kако ја замислувате АРМ во иднина - Page 9 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Kако ја замислувате АРМ во иднина
Вратете се на почетокот 
Страна 9 of 18Отиди на страна : Previous  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 13 ... 18  Next
 Similar topics
-
» Војник на иднината - како го замислувате?

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Безбедносни сили на РМ :: Армија на Република Македонија - АРМ-
Отиди до: