Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Воздухопловен "ВИНГ"

Go down 
+36
Motorola
momo
leopard
ESN
Momak od Gjorce
BoyfromKavadarci
Alvar
Macedonian09
Panter
debarska
Macedonian Knight
assasian
Iko
Dejan N
JKD
legend1979
РИС
Legija91
MarkoMKD
dzango86
Goust
ZaMakedonija
Mrshajnoski
Wolf
filip555
andrej
Зоран
Генерал
Desperado
shady3
Subzero
SIG
Тачка
Makedon
Profesionalec
AlexGreat
40 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 18 ... 32, 33, 34 ... 48 ... 64  Next
АвторПорака
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 33 EmptyСре 24 Јун 2015, 16:40

Ние неможеме да одржуваме 10 хеликоптери а не пак да купуваме нови,олабајте малеце

Мисфит други земји кој ремонтираат руски хеликоптери...Полска,Чешка,Унгарија,Азербеџан,Хрватска(Не можат самостојно целосно,за ремнот соработуваат со странска компанија која им ги набавува деловите,сами си ги одржуваат 24 комада Ми-17 ) и др.

http://www.ztc-atc.hr/index.html
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6109

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 33 EmptyСре 24 Јун 2015, 17:27

Море и Хрватите ги праќаа 17ките Украина ми се чини. А за 24-ки немаат капацитети.
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
Гостин




Воздухопловен "ВИНГ" - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 33 EmptyСре 24 Јун 2015, 17:35

Епа ај у Полска, сестра ми знае полски ќе фатиме врски Very Happy Very Happy

Него Бел каде ги носиме на ремонт?
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 33 EmptyСре 24 Јун 2015, 17:44

Frogfoot напиша:
Море и Хрватите ги праќаа 17ките Украина ми се чини. А за 24-ки немаат капацитети.

Не само Миг-21 пратиа во украина,Ми-17 си ги средија сами,а и понатаму ке си ги средуваат сами Very Happy

http://www.defender.hr/fotogalerija/ztc-remont-helikoptera-mi-8.php
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 33 EmptyЧет 25 Јун 2015, 12:17

Реализација на вежбовни активности со хеликоптерите Ми-8/17 и Ми -24 од воздухопловната бригада

Како дел од планските активности за обука на потчинетите единици од здружената оперативна команда, на 24 и 25.06.2015 година на АП „Криволак“ воздухопловната бригада (вбр)  реализира  вежбовни активности со хеликоптери од типот Ми-8/17 и Ми-24 од составот на вбр.

Активноста гранатирање, ракетирање и бомбардирање (ГРБ) од хеликоптерите се состои од гаѓање на земјени цели  со ненаведувани ракети од хеликоптерите Ми-24 и со спрегнат митралез со хеликоптер Ми-8/17 при што пилотите и останатиот персонал кој се наоѓа во воздухопловите преку комплексна процедура ја покажуваат својата обученост во неутрализирање цели на земја во секакви временски услови.

На гаѓањето сите цели беа погодени со што активноста доби оценка „постигнал стандард“. Успешните резултати се должат на добро подготвена и изведена претходна обука која се состои од теоретски дел и фиктивни ракетирања како и од искуствата и научените лекции од претходно изведените гаѓања.

Овој вид на вежбовни активности се дел од редовната обука на пилотите согласно планот за обука во единицата во кој преку изведување на постојана обука и тренинг пилотите од составот на вбр се оспособуваат за извршување на најкомплексни задачи кои произлегуваат од намената на единицата.

http://www.arm.mil.mk/vesti/zok/2015/06/vezba_helikopteri.html

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 33 HDSdR9e

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 33 Tey0pxz

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 33 11byH9U

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 33 OscHszr

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 33 Ekbv4Kc

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 33 9N0hRlo

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 33 9PH8mP7

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 33 EXpL7kr

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 33 TaI16Ur

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 33 UCFVlMB

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 33 DyUrH3w

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 33 5hfZ6gt

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 33 6ZNyexJ

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 33 UWOKiBk

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 33 4R26Wu7

Glava v zid Glava v zid Glava v zid
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD


Број на мислења : 3140

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 33 EmptyЧет 25 Јун 2015, 13:57

Момак,зошто си ја удираш главата од sид ? Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 33 EmptyЧет 25 Јун 2015, 14:10

Зашто сликите од Ми-24 и Ми-8 се од предходната вежба,сакајќи да покажат дека имаат летни воздухоплови стајле слики од предходната вежба кога боево гаѓање од повеќе цевен саќес лансер на ракети имаа Ми-24 и Ми-8,на оваа вежба имаше само боево гаѓање од еден Ми-8 со ПКТ 7,62мм.Како да не се мавам со главата во зид,некој слики дури и се пофторуваат,не знам што сакаат да покажат...

Зборам за оваа вежба
http://www.arm.mil.mk/vesti/zok/2015/05/obucenost_piloti.html
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD


Број на мислења : 3140

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 33 EmptyЧет 25 Јун 2015, 14:13

Не знаев,ради тоа прашувам Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран


Број на мислења : 3805

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 33 EmptyЧет 25 Јун 2015, 14:54

Momak od Gjorce напиша:
Зашто сликите од Ми-24 и Ми-8 се од предходната вежба,сакајќи да покажат дека имаат летни воздухоплови стајле слики од предходната вежба кога боево гаѓање од повеќе цевен саќес лансер на ракети имаа Ми-24 и Ми-8,на оваа вежба имаше само боево гаѓање од еден Ми-8 со ПКТ 7,62мм.Како да не се мавам со главата во зид,некој слики дури и се пофторуваат,не знам што сакаат да покажат...

Зборам за оваа вежба
http://www.arm.mil.mk/vesti/zok/2015/05/obucenost_piloti.html
Криволак или на ОРЕЛ ( о.поле ) беше гагањето.
Мада на 8 цата митролезот ми се виде од поголем калибар.

______________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6109

Воздухопловен "ВИНГ" - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 33 EmptyЧет 25 Јун 2015, 16:58

Ова по критиките во јавноста дека се е приземјено Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Воздухопловен "ВИНГ" - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воздухопловен "ВИНГ"   Воздухопловен "ВИНГ" - Page 33 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Воздухопловен "ВИНГ"
Вратете се на почетокот 
Страна 33 of 64Отиди на страна : Previous  1 ... 18 ... 32, 33, 34 ... 48 ... 64  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Безбедносни сили на РМ :: Армија на Република Македонија - АРМ-
Отиди до: