ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 Подморници и подморнички битки низ историјата

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next
АвторПорака
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10312

ПишувањеПредмет: Re: Подморници и подморнички битки низ историјата   26/6/2014, 19:59

Русија ја лансира најтивката подморница во светот - НАТО ја нарекол „црна дупка“ (ФОТО+ВИДЕО)

Бродоградителите во Санкт Петербург пуштија во употреба напредна подморница од класата Кило во руската Црноморска флота. Вооружена со крстосувачки ракети, за оваа дизел-електрична „невидлива“ подморница се верува дека е најтивката во светот, па НАТО ја нарекол „црна дупка“, пренесува Раша тудеј.

http://www.mkd.mk/svet/vesti/rusija-ja-lansira-najtivkata-podmornica-vo-svetot-nato-ja-narekol-crna-dupka-fotovideo#1Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8674

ПишувањеПредмет: Re: Подморници и подморнички битки низ историјата   13/10/2014, 18:02


_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10312

ПишувањеПредмет: Re: Подморници и подморнички битки низ историјата   20/10/2014, 23:49

Шведска на готовс – руска подморница влегла на нејзина територија?!

http://kanal5.com.mk/vesti_detail.asp?ID=51614


Sweden steps up 'mystery sub' hunt off Stockholm watershttp://www.bbc.com/news/world-europe-29686756

Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: Re: Подморници и подморнички битки низ историјата   21/10/2014, 02:49

Каков дар-мар им прават на Шведиве Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8674

ПишувањеПредмет: Re: Подморници и подморнички битки низ историјата   21/10/2014, 11:13

Сега ќе почнат да пискаат за прием во НАТО. Smile
Може да е и некое масло на шведското раководство во таа насока.

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10312

ПишувањеПредмет: Re: Подморници и подморнички битки низ историјата   21/10/2014, 11:25

А русите уште вчера негираа дека е нивна подморница,и тврдат дека зтанува збор за холантска
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10312

ПишувањеПредмет: Re: Подморници и подморнички битки низ историјата   27/2/2015, 22:31

Руски концепт за транспортна десантна подморница  

http://defendingrussia.ru/lodki_spetsialnogo_naznacheniya/apl_proekta_717Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинПишувањеПредмет: Re: Подморници и подморнички битки низ историјата   27/2/2015, 23:07

Тоа ако е тенк, тогаш подморницата ќе треба да биде огрооомна. Одприлика колку носач на авиони...
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8674

ПишувањеПредмет: Re: Подморници и подморнички битки низ историјата   27/2/2015, 23:28

"Лесни" десантни транспортери како БМД-1/2/3/4, БТР-Д, БТР-МД и слични.

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10312

ПишувањеПредмет: Re: Подморници и подморнички битки низ историјата   4/3/2015, 14:22

Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Подморници и подморнички битки низ историјата   

Вратете се на почетокот Go down
 
Подморници и подморнички битки низ историјата
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 3Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Морнарицa :: Бродови-
Отиди до: