Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 УБК - Управа за Безбедност и Контраразузнавање

Go down 
+17
Legija91
JKD
beowulf
Smrtnikot
tigar
Mrshajnoski
meth
kocov
Makedon
Subzero
Alvar
shady3
Генерал
SIG
Wolf
Зоран
marko.simonov
21 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 13 ... 23, 24, 25  Next
АвторПорака
JKD

JKD


Број на мислења : 3140

УБК - Управа за Безбедност и Контраразузнавање - Page 24 Empty
ПишувањеПредмет: Re: УБК - Управа за Безбедност и Контраразузнавање   УБК - Управа за Безбедност и Контраразузнавање - Page 24 Empty27/2/2015, 19:23

Спенсер напиша:
JKD напиша:


статија нема кај што се збори нешто добро за Македонија.се што е македонско се хејта,шител па се што е македонско го дигаат у воздух?

Ајде другар објасни ми ти т.е. наведи ми 10 убави работи во оваа наша бедна и жална држава. ајде те молам, наброј нешто што ВРЕДИ тука, со кое би биле горди ?

Замсли само да си Германец, или Русин. Па би бил најгорд на целиот свет ! А вака.. ќе си ќутам ајде. Very Happy  

Одговори ми, само не ми мешај партии, настрана остави ги. гледај од денешна гледна точка и случувања.

па што бараш у МВР ти со таков став ? ради плата само или да продужиш традиција ?
Вратете се на почетокот Go down
Спенсер

Спенсер


Број на мислења : 214

УБК - Управа за Безбедност и Контраразузнавање - Page 24 Empty
ПишувањеПредмет: Re: УБК - Управа за Безбедност и Контраразузнавање   УБК - Управа за Безбедност и Контраразузнавање - Page 24 Empty27/2/2015, 19:30

И тоа ли е твојот одговор ???

Знаеш колкумина ми го постаивле тоа прашање, и ме прават будала ? Што мајка бараш во МВР, во специјална, да ставаш глава во торба за овој прост народ ? Ќутам како муле, зашто знам дека се во право, ама сепак тоа го сакам јас.

Желба. Желба од најмала возраст. Страст, заинтересираност, гледано читано собирано материјали за специјални единииц... искрено, не ме интересира платата ама воопшто, 0% има придонес платата.   Јас да имам милиони евра, јас повторно ќе го изберам тоа работно место. Smile Љубов едноставно.  

Еве ако може на вага да ставиме, мојата желба и страст за таму- и другите 60 што ете беа примени на претходниот конкурс. Ако испадне нивниот резултат подобар, ја ќе се фрлам од некоја зграда. Smile
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD


Број на мислења : 3140

УБК - Управа за Безбедност и Контраразузнавање - Page 24 Empty
ПишувањеПредмет: Re: УБК - Управа за Безбедност и Контраразузнавање   УБК - Управа за Безбедност и Контраразузнавање - Page 24 Empty27/2/2015, 19:36

абе,да работиш таму не треба само да имаш желба да се сликаш со оружје,треба да се сакаш прво самиот себе,потоа и државата.Не политичката партија на власт,туку земјата.Ти викаш ќе сме биле посреќни да сме германци,ништо не чинело,по дифолт ти нема ни да се бориш за оваа држава,пошто ако нешто нечини,што му правиме ? го фрламе,така ?

Има многу,многу работи за кои треба да бидеш горд како Македонец,ама да не испаѓам јас како да сум од кампањине за промоција на Македонија,нема да пишувам,доволно си голем да сфатиш зошто,пошто Македонија и македонецот не се само овие 20 години,нашата историја и дела се многу,многу по долги.

Кажи ми ти само,пошто гледам се интересираш за србски единици,кажи ми на што треба да се горди србите ? ако не гледаме подолга историја,им го земаа косово тие што најмногу ги малтретираа и убиваа,па пак се удараат во гради ми смо срби бре,ми смо најјачи,а нас нокте да ни се скрши одма државата ни е крива,одма јадеме гомна,одма збориме дека сме најлоши,да си идеме од тука,нема живот,не чини ништо...тоа е синдромот на класичен македонец,или македонче,пошто таквите не се македонци.
Вратете се на почетокот Go down
Спенсер

Спенсер


Број на мислења : 214

УБК - Управа за Безбедност и Контраразузнавање - Page 24 Empty
ПишувањеПредмет: Re: УБК - Управа за Безбедност и Контраразузнавање   УБК - Управа за Безбедност и Контраразузнавање - Page 24 Empty27/2/2015, 19:45

Друже те молам немој да ми објаснуваш за специјални единици и слично. Часови и денови сум потрошил на читање гледање разговарање досаѓање и прашување, па сум досаѓал и на команданти и нивни заменици на некои од нашите единици.. многу убаво ги разбирам работите.

Како бе нема да се борам за државата за народот, кога сум спремен да идам у специјална, и многу убаво знам што значи тоа ???
Да не не бива, тоа е точно. Ама јас пак сум тука ! Пробувам и сакам да влезам во единица со висок ризик при извршување на работните задачи ? Што тука не ти е јасно ?  Немам слики со оружје (освен една, на мои 7-9 години), а го имам целиот арсенал на МВР на располагање за сликање.

Види, Македонците БИЛЕ порано, и заслужиле да бидат горди и се тоа. Ова сега што сме ние... шлаим искрено, катастрофа, бескичмењаци. Не ни заслужуваме да го прљаме она за кое порано загинале илијадници Македонци.  

Јас никаде не ги спомнав србите, и никаде не кажав дека ќе ја напуштам државава. Иако воено ќе го прегазат косово за неколку часа, ако смеат секако.

Тука сум јас, иако плукам. А тие што највеќе се лупаат у гради и што највеќе ги сакаат народот и државата- тие први ќе избегаат, да знаеш.
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD


Број на мислења : 3140

УБК - Управа за Безбедност и Контраразузнавање - Page 24 Empty
ПишувањеПредмет: Re: УБК - Управа за Безбедност и Контраразузнавање   УБК - Управа за Безбедност и Контраразузнавање - Page 24 Empty27/2/2015, 19:54

не знам јас ретко слушам да каже некој нешто добро за државава,ама тоа е влезено во навика на луѓево,тоа е веќе болест кај македонците,не мора ни да има добра причина,еве јас лично знам дете(20 год) кое живее повеќе од нормален живот,3 коли,комбиња,бизнис фамилијарен,куќа,стан,летувања,патувања,зимувања,а секоја ебена вечер шарнува нешто за државата со коментари ЦЦЦ КРИМИНАЛЦИ,ДО КОГА ВАКА,ДРЖАВА ЛИ Е ОВА,ВИДИ ШТО НИ ПРАВАТ !! што ти прават бе другар,повеќе пари имаш од нив,и они ти сметаат.Давам пример само.

Не кажав за твоите слики на фб,ама не логички ми е да кажуваш дека сме најужасни,шлаим,безкичменаци,а да сакаш да работиш во специјална ? не идат тие две работи некако.Викаш сега сме безкичменаци,а предците биле херои,запрашај се зошто е тоа така ? дали они имале се што сакале,дали биле во подобра позиција од денешниот македонец,просечен,или проблемот е во нас ? дали ние сме премногу лиглиња па живееме во некој волшебен свет,дали премногу сакаме западен живот,или едноставно сме ја изгубиле кичмата по пат ?

нормално дека сме безкичмењаци кога мислиме се најлошо за нас и за државата,какви да бидеме ?

не ги спомна србите,но те прашав онака чисто информативно,бидејќи они најмногу се удараат у груди повеќе и од шиптарите,па те прашав зошто просечен србин се мава во груди за србија бре,а македончето просечно моли Бога да бега од тука,хејта се што е негово,хејта историја,ја мрази власта,ја мрази опозицијата,власта му е крива ако му ја дигнале колата со пајак,ако му пишале казна,ако му касни плата,за се му е државата,македонецот,јане сандански,питу гули крив...сите му се криви ?
Вратете се на почетокот Go down
Спенсер

Спенсер


Број на мислења : 214

УБК - Управа за Безбедност и Контраразузнавање - Page 24 Empty
ПишувањеПредмет: Re: УБК - Управа за Безбедност и Контраразузнавање   УБК - Управа за Безбедност и Контраразузнавање - Page 24 Empty27/2/2015, 20:02

Не ги гледаш работите на правилниот начин, имаме различни размислувања. Дечкото си е само искрен и реален, иако има многу пари. Шо фајде ако 100 души имаат милиони, а останатите немаат за леб. Пример ти давам само.

Друго, сплет на околности е нашиот случај. Еве еден цитат од една песна која ми е многу омилена

Ама таква ни е судбата браќа македонци

Ние сме една мала овца покрај четири волци

И плус на еден војвода тројца кодоши

И сите големи тирани инволвирани


И што добија србите со тоа што се лупаа у груди ? американците рекоа косово не е ваше и чао пријатно, они можат да си свиркаат србија до токија колку сакаат. Ама моменталната реалност е друга.

Тие што ги наброја, тие биле херои... е тие, моментално се превртуваат во своите гробови. Како на центрифуга се, 24/7 се превртуваат.Smile
И ако, јас пак би застанал за оваа држава и народ ако имам шанса.
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD


Број на мислења : 3140

УБК - Управа за Безбедност и Контраразузнавање - Page 24 Empty
ПишувањеПредмет: Re: УБК - Управа за Безбедност и Контраразузнавање   УБК - Управа за Безбедност и Контраразузнавање - Page 24 Empty27/2/2015, 20:07

абре другар,па се превртува пошто неговите македонци,оние за кои се борел и умрел,да им направи држава,сега бегаат од државата пошто уште на факултет се а тие сакаат плата од 30+к,завршува факултет чека работа да има со 30+к,работи 2 месеци келнер одма државата му е срање,ќе си иде,за никаде е тука.А таму кога ќе отиде ќе живее 2 пати полошо,но важно отишол во њемачка.

А мислиш дека тој се грижи за сиромашните ? Smile верувај не.Едноставно е,денес е МОДА да хејташ и да јадеш гомна.тоа е муабетот.

што добиваме ние што размислуваме така ? кажи ми што добиваме ?
Вратете се на почетокот Go down
Спенсер

Спенсер


Број на мислења : 214

УБК - Управа за Безбедност и Контраразузнавање - Page 24 Empty
ПишувањеПредмет: Re: УБК - Управа за Безбедност и Контраразузнавање   УБК - Управа за Безбедност и Контраразузнавање - Page 24 Empty27/2/2015, 20:11

Добро, јас по природа сум си песимист.. Секогаш го оечкувам најлошото. Very Happy Иначе не сакам јас плата од 30.000ден на 20 години. Реален сум јас и тоа многу. Smile

А што добиваме ако гледаме со розеви наочари ? ziveli
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD


Број на мислења : 3140

УБК - Управа за Безбедност и Контраразузнавање - Page 24 Empty
ПишувањеПредмет: Re: УБК - Управа за Безбедност и Контраразузнавање   УБК - Управа за Безбедност и Контраразузнавање - Page 24 Empty1/4/2015, 18:01

http://press24.mk/mijalkov-so-fakti-go-razoblichi-zaev-ne-stanuva-zbor-za-nikakov-potkup-tuku-donacija-za-koja-postoi каква е таа опрема што се дала на специјалните единици ? и дали е нормално да донира некој ПАРИ а не опрема ?
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран


Број на мислења : 3805

УБК - Управа за Безбедност и Контраразузнавање - Page 24 Empty
ПишувањеПредмет: Re: УБК - Управа за Безбедност и Контраразузнавање   УБК - Управа за Безбедност и Контраразузнавање - Page 24 Empty1/4/2015, 18:43

JKD напиша:
http://press24.mk/mijalkov-so-fakti-go-razoblichi-zaev-ne-stanuva-zbor-za-nikakov-potkup-tuku-donacija-za-koja-postoi каква е таа опрема што се дала на специјалните единици ? и дали е нормално да донира некој ПАРИ а не опрема ?

Nagagam ali so tie pari se dava shansa do akupish oprema od zemjata koja ti gi donirala.

______________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





УБК - Управа за Безбедност и Контраразузнавање - Page 24 Empty
ПишувањеПредмет: Re: УБК - Управа за Безбедност и Контраразузнавање   УБК - Управа за Безбедност и Контраразузнавање - Page 24 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
УБК - Управа за Безбедност и Контраразузнавање
Вратете се на почетокот 
Страна 24 of 25Отиди на страна : Previous  1 ... 13 ... 23, 24, 25  Next
 Similar topics
-
» НАТО членки и Сојузнички сили
» Дискусија за студиите на Факултетот за безбедност
» Превозни средства во службите за безбедност
» Воена Служба за Безбедност и Разузнавање
» Здравствени и други прегледи за служба во институциите за безбедност

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Безбедносни сили на РМ :: Министерство за Внатрешни Работи - МВР-
Отиди до: