Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 пСО ( БСН „Волци„ и Ренџерски батаљон )

Go down 
+46
Спенсер
dzole
darkness
Momak od Gjorce
Panter
JKD
SIG
apajko
РИС
BABUN
Stamenov
Dejan N
ESN
tose
Smrtnikot
assasian
beowulf
Legija91
volcko1
IgorM
Iko
MatrinJ
Mrshajnoski
viktor
leopard
marijana
Goust
tigar
Alvar
Subzero
Генерал
dejand
Зоран
Vitoria
filip555
Desperado
glorijamk
tonin
Волчко
Тачка
Wolf
Profesionalec
diverzant
Makedon
1
AlexGreat
50 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 51 ... 100  Next
АвторПорака
Profesionalec

Profesionalec


Број на мислења : 149

пСО ( БСН „Волци„ и Ренџерски батаљон ) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: пСО ( БСН „Волци„ и Ренџерски батаљон )   пСО ( БСН „Волци„ и Ренџерски батаљон ) - Page 2 Empty13/12/2011, 19:35

Диверзант, добредојде на Одбрана!

Чест ми е што имаме член каков што си ти и член кој сигурен сум ќе ни открие повеќе за мистичните „Волци„ кои се елита на македонската армија, покрај другите единици кои даваат се од себе да не представат во најдобро светло насекаде низ светот!

Дали може да ни ја кажеш намената на Волците односно нивната примарна задача, кога се пријавивте како регрут таму, искуства ... како изгледа животот во Волците?

И како што рековте сега сте поранешен припадник,претпоставувам сте искусиле и „акција„ во 2001 , и сте биле припадник од самото основање на Волците?

ziveli

______________________
Don't underestimate your enemy!
Вратете се на почетокот Go down
diverzant




Број на мислења : 9

пСО ( БСН „Волци„ и Ренџерски батаљон ) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: пСО ( БСН „Волци„ и Ренџерски батаљон )   пСО ( БСН „Волци„ и Ренџерски батаљон ) - Page 2 Empty15/12/2011, 10:49

Примарната задача на “Волците“ беше(била),формирање единица за борба од надворешен непријател
или за боррба против уфрлени ДТГ (диверзантско-терористички групи) претежно да дејствува рурално.
Во 1993 била таква замислата од тогашните челници во ГШ. И така негде есента истата година почнала
замислата.Мене лично ми стигна покана да се јавам во ГШ (ако сакам) да дојдам на разговор .Исто
такви покани добија и некој другари што бевме заедно во војска така да во контакт со нив отидовме
да видиме за што станува збор.Беше кажано дека ќе се формира единица од платена војска и дека ќе се
разликува од редовната,дека ќе има добра плата и тн.
И ние прифативме.По едно месец дена почнаа прегледи во Воена болница (Прегледи што се
разликуваа од денешниве) тука многу луѓе не поминаа,па ако си поминал тука имаше физички проверки
на воениот стадион во Градски парк (не ги паметам баш кои дисциплини и норми беа
,ама знам дека два дена од кревет неможев да станам) и толку беше ,рекоа ќе ви јавиме.
Два ме сеца ги немаше и си помислив дека не сум примен и еден ден на врата ми sвонат двајца од Воена полиција
ти ли си тој и тој, да да викам еве бујрум писмо потпиши овде потпишувам и отватам и вика ’На ден 01.03.1994 год.
да се јавите во касарна Илинден мислам 07.30 час.“ со себе понесете лична карта.
И така дојде 01 Март отидов во касарна не собраа во еден кабинет ни кажуваа дека оваа
единца ќе биде елитна и многу обучена .На крај плата некој праша
за почеток по 11.000 ден со можност за покачување .И сега кој сака да остане нека потпише договор
кој не може да си оди.Си заминаа, само незнам точна бројка .
Договорот што го потпишавме беше на 10 години. и бевме ПФВ (професипнален војник“
Тогаш имав 21 год Wink



Вратете се на почетокот Go down
Makedon

Makedon


Број на мислења : 158

пСО ( БСН „Волци„ и Ренџерски батаљон ) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: пСО ( БСН „Волци„ и Ренџерски батаљон )   пСО ( БСН „Волци„ и Ренџерски батаљон ) - Page 2 Empty15/12/2011, 11:10

Фала братко што ни ги опиша почетоците и формирањето на моментално најдобрата единица во Р.Македонија, а мислам и една од најдобрите на балканов. Имаш информации другар како се сега ситуациите, односно далие подобрено нешто во оваа единица, кои се идните планови и слично!?
И многу ме интересира која е намената на ренџерите, дали оваа единица порано се викаше "Рисови" кои беа извидница на Волците или е сосем нова???

Благодарам и секое добро
Вратете се на почетокот Go down
AlexGreat

AlexGreat


Број на мислења : 277

пСО ( БСН „Волци„ и Ренџерски батаљон ) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: пСО ( БСН „Волци„ и Ренџерски батаљон )   пСО ( БСН „Волци„ и Ренџерски батаљон ) - Page 2 Empty15/12/2011, 11:38

Многу сочен текст диверзанте! king

А би сакал да ни кажеш кога почна да одиш на „работно место„ како ви изгледаше обуката,од што се состоеше, отприлика колку припадници броевте, и према твое лично видување - колку „моќни„ бевте? ziveli

______________________
Born to be Macedon!
Вратете се на почетокот Go down
diverzant




Број на мислења : 9

пСО ( БСН „Волци„ и Ренџерски батаљон ) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: пСО ( БСН „Волци„ и Ренџерски батаљон )   пСО ( БСН „Волци„ и Ренџерски батаљон ) - Page 2 Empty15/12/2011, 11:43

Од колеги кои се уште се таму кажуваат дека работат редовно со смален интензитет,
редовна настава(обуки), терени скијање,пливање и сл.Пред да ја земе задачата МВР да ја
обезбедува границата ,тогаш единицата беше доста ангажирана.Долж западната и северната граница.
А за Рисовите и Ренџерите незнам во целост која им е задачата.Ренџерите порано беа извидница а Рисовите
мислам нешто со оклопни возила (не ма фаќај за збор).
Во понатамошните постови ќе поразговараме повеќе за ЕСН .
ОК
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6109

пСО ( БСН „Волци„ и Ренџерски батаљон ) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: пСО ( БСН „Волци„ и Ренџерски батаљон )   пСО ( БСН „Волци„ и Ренџерски батаљон ) - Page 2 Empty17/12/2011, 00:51

диверзант, имаш некоја слика од тоа време?

ако знаеш како, постави ја на форумов, ако не прати ја на odbrana@yahoo.com ќе биде поставена.

И од кои задачи ви се состоеше работниот ден во единицата? Мислам вообичаено...а некогаш ако имавте и некоја вонредна ситуација. ziveli
Вратете се на почетокот Go down
diverzant




Број на мислења : 9

пСО ( БСН „Волци„ и Ренџерски батаљон ) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: пСО ( БСН „Волци„ и Ренџерски батаљон )   пСО ( БСН „Волци„ и Ренџерски батаљон ) - Page 2 Empty18/12/2011, 10:57

Дечки еве една слика од пред скок во Прилеп на обука со 10-th Special Forces(green berets) беа кај нас 1997.
Имавме обука некој 3 недели.Луѓето беа презадовлни од нас ,викаа за која пара работите а каков елан имате .
позз

пСО ( БСН „Волци„ и Ренџерски батаљон ) - Page 2 91678057[img][/img]
Вратете се на почетокот Go down
Profesionalec

Profesionalec


Број на мислења : 149

пСО ( БСН „Волци„ и Ренџерски батаљон ) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: пСО ( БСН „Волци„ и Ренџерски батаљон )   пСО ( БСН „Волци„ и Ренџерски батаљон ) - Page 2 Empty18/12/2011, 16:00

Фала за информацијата диверзанте!

Дали можеш да ни кажеш какви други вежби имате изведувано со други специјални единици од странство? И на пример какви искуства тие ви пренесуваа,што ви пренесуваа и слично?

______________________
Don't underestimate your enemy!
Вратете се на почетокот Go down
Wolf

Wolf


Број на мислења : 115

пСО ( БСН „Волци„ и Ренџерски батаљон ) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: пСО ( БСН „Волци„ и Ренџерски батаљон )   пСО ( БСН „Волци„ и Ренџерски батаљон ) - Page 2 Empty18/12/2011, 17:40

Абе на оваа вежба ли се усрале америнаците па нејќеле да летат у Ан-2?Се треселе целите.
Вратете се на почетокот Go down
diverzant




Број на мислења : 9

пСО ( БСН „Волци„ и Ренџерски батаљон ) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: пСО ( БСН „Волци„ и Ренџерски батаљон )   пСО ( БСН „Волци„ и Ренџерски батаљон ) - Page 2 Empty18/12/2011, 21:51

Да ,да на оваа вежба се “усраа“ ,мислеа дека АН-2 е некоков музејски експонат останат од пред 30 години.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





пСО ( БСН „Волци„ и Ренџерски батаљон ) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: пСО ( БСН „Волци„ и Ренџерски батаљон )   пСО ( БСН „Волци„ и Ренџерски батаљон ) - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
пСО ( БСН „Волци„ и Ренџерски батаљон )
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 100Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 51 ... 100  Next
 Similar topics
-
» Војник по договор - работа

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Безбедносни сили на РМ :: Армија на Република Македонија - АРМ-
Отиди до: