Почетна
Почетна
Почетна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeinstagramОдбрана Форум-Аndroid app

 

 Полициска хеликоптерска единица „Јастреби„

Go down 
+14
Спенсер
tose
KKikoMKD
skopjanec
leopard
JKD
Mrshajnoski
legend1979
Зоран
Profesionalec
Генерал
SIG
Momak od Gjorce
AlexGreat
18 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 9 ... 15, 16, 17  Next
АвторПорака
Зоран

Зоран


Број на мислења : 3805

Полициска хеликоптерска единица „Јастреби„ - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полициска хеликоптерска единица „Јастреби„   Полициска хеликоптерска единица „Јастреби„ - Page 16 Empty28/5/2020, 22:44

Alvar напиша:
Зоран напиша:
SIG напиша:
Toa e, koga pročitav ušte pred meseci deka e na remont vo Srbija, se fativ za glava kaj nosime top mašini da gi popravaat.


друг пат кога ке купиме за таа сума толку летала одеднаш честам.



Хеликоптерите не се купени од Србија Зоки. Набавката е едно, каде се пратени на ремонт е друго.

Лично, ја би се отарасил од руска техника (барем воздухопловна), како и одржување на опрема во соседниве земји. Не дека имам нешто против руска тех. но со влезот во НАТО таа врска е веќе многу шкакљиво прашање, а сопствени капацитети за ремонт како Полска, Чешка и други, немаме.

@ ALVAR
Ние старците долго памтиме
Точно знаем кој се и од каде се, и зашто имаа Ирачка шара.
Зборам толкав куп летал купување уште еднаш не верувам

Во Србија во Мома Станојлович кога ги однесо на поправка з амене беше чудо .

се друго историја.

______________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG


Број на мислења : 6108

Полициска хеликоптерска единица „Јастреби„ - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полициска хеликоптерска единица „Јастреби„   Полициска хеликоптерска единица „Јастреби„ - Page 16 Empty2/6/2020, 20:23

Zoki, znam i jas od koga i kade se kupeni.

No, kako što kaža Alvar, toa nema vrska so toa kade odlučivme da gi remontirame.

Ne znam dali toa e pričina za nesrekjata, no posledica treba da bide što pobrzo da se obezbedime so strogo zapadna tehnika, a se od Istočna da prakjame na remont kaj zapadnite sojuznici. Srbija toa ne e.
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран


Број на мислења : 3805

Полициска хеликоптерска единица „Јастреби„ - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полициска хеликоптерска единица „Јастреби„   Полициска хеликоптерска единица „Јастреби„ - Page 16 Empty6/6/2020, 16:32

SIG напиша:
Zoki, znam i jas od koga i kade se kupeni.

No, kako što kaža Alvar, toa nema vrska so toa kade odlučivme da gi remontirame.

Ne znam dali toa e pričina za nesrekjata, no posledica treba da bide što pobrzo da se obezbedime so strogo zapadna tehnika, a se od Istočna da prakjame na remont kaj zapadnite sojuznici. Srbija toa ne e.

Другар СиГ
Така е , западна борбена и да имаме пари тешко дека ке ни продат.
А за цена на Ми17 западно би купил што ?
Бел 412 не брака работа.
СХ70 Блек Хок прескап ??
некоја идеја ?

______________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Полициска хеликоптерска единица „Јастреби„ - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полициска хеликоптерска единица „Јастреби„   Полициска хеликоптерска единица „Јастреби„ - Page 16 Empty6/6/2020, 22:21

Зашто 412та да не брка работа,па на него и 212та душа им извадивме,можам да кажам нај експлатирани машини кај нас
Јас досега не знам дека со нив сме имале некаков проблем,поготово во поглед на одржување

Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран


Број на мислења : 3805

Полициска хеликоптерска единица „Јастреби„ - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полициска хеликоптерска единица „Јастреби„   Полициска хеликоптерска единица „Јастреби„ - Page 16 Empty7/6/2020, 14:01

Momak od Gjorce напиша:
Зашто 412та да не брка работа,па на него и 212та душа им извадивме,можам да кажам нај експлатирани машини кај нас
Јас досега не знам дека со нив сме имале некаков проблем,поготово во поглед на одржување


Транспорт на 10 и 30 луге не е исто.
Едниот е среден транспортен хеликоптер.
Словенија има 412 има и ПУМА .
само белл 412 ?? за во Армија малку ми е слабокрвен .... јас сум тотален не стручњак , така ова земет те го за блбенетање форумско.

______________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Полициска хеликоптерска единица „Јастреби„ - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полициска хеликоптерска единица „Јастреби„   Полициска хеликоптерска единица „Јастреби„ - Page 16 Empty7/6/2020, 15:00

Ми17 може да пренесе 24 војници и стален екипаш од 3ца,освен ако нема дополнителни резервари внатре какви што имаат на АРМ

Белл 412 има стален екипаш од 2ца и можен транспорт на 14 војници, што за полициски потреби е доволно
Вратете се на почетокот Go down
РИС




Број на мислења : 2376

Полициска хеликоптерска единица „Јастреби„ - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полициска хеликоптерска единица „Јастреби„   Полициска хеликоптерска единица „Јастреби„ - Page 16 Empty7/6/2020, 19:07

Во списанието ШТИТ пишуваше дека представници од АРМ биле во Италија на презентација на хеликоптери AW-139 И AW-101 ,како подготовка за набавка на нови хеликоптери за АРМ , што треба да се случи во 2024 година , можеби биле да гледаат хеликоптери и во ЕРБАС и БЕЛ
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10947

Полициска хеликоптерска единица „Јастреби„ - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полициска хеликоптерска единица „Јастреби„   Полициска хеликоптерска единица „Јастреби„ - Page 16 Empty7/6/2020, 23:18

AW101 чини од 80-100 милиони евра, 10 милиони сигурно чини одржување на годишно ниво. Сигурно ќе нарачаат од нив. Smile

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce


Број на мислења : 12354

Полициска хеликоптерска единица „Јастреби„ - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полициска хеликоптерска единица „Јастреби„   Полициска хеликоптерска единица „Јастреби„ - Page 16 Empty8/6/2020, 22:40

Од сега па понатага за нас ќе одлучува Чичко Сем,а ние само ке плаќаме Wink
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar


Број на мислења : 10947

Полициска хеликоптерска единица „Јастреби„ - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полициска хеликоптерска единица „Јастреби„   Полициска хеликоптерска единица „Јастреби„ - Page 16 Empty8/6/2020, 22:49

Тоа и ме плаши, немаме вода во очи.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Полициска хеликоптерска единица „Јастреби„ - Page 16 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полициска хеликоптерска единица „Јастреби„   Полициска хеликоптерска единица „Јастреби„ - Page 16 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Полициска хеликоптерска единица „Јастреби„
Вратете се на почетокот 
Страна 16 of 17Отиди на страна : Previous  1 ... 9 ... 15, 16, 17  Next
 Similar topics
-
» Полициска единица „АЛФИ”
» САЕ - Специјална Антитерористичка Единица - „Тигар„
» ЕБР - Единица за Брзо Распоредување
» ЕИП - Единица за интервентна полиција
» ПЕП - Посебна единица на полицијата

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Почетна :: Безбедносни сили на РМ :: Министерство за Внатрешни Работи - МВР-
Отиди до: