ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Оклопен транспортер М-113

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2
АвторПорака
Hivemind

Hivemind

Број на мислења : 52

Оклопен транспортер М-113 - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оклопен транспортер М-113   Оклопен транспортер М-113 - Page 2 Empty19/4/2013, 15:45

shady3 напиша:
T-55 нема во резерва, ги исекоа.

БРДМ-2 нема во резерва, лани ги однесоа сите на отпад.

Нели беа близу 200, негде 170, и знам дека минимум 40 модернизираа со оптика, мотор и сл, додека другите па ги стопија за бизнис каква штета такви системи па американскиот шерман поточно Израелски мод со 90мм топ уништуваше Сириски Т62/64 а бнашиве алчни само.

Да сега ја добив најсвежата тие и беа резерва или во превод вскапуваа и чекаа да ги стопат па тие легури се многу вредни.

И во темата за ракетни фрлачи да не се пренесувам забележав како Меркавата ја направиле "пуздер" кога немаше случај да убијат ниеден тенкист(секако откако мќе излезат од отворот ги чекаат) но сакам да кажам околу оклопот бидејќи нема течност т.е збунета е со новиот т.н панцирен гел а тоа е материја која кога и додаваш притисок враќа еднакво во спротивна насока но кај тенкови ова е непрактично имаш ХЕАТ,Тандем, кај Меркава имаме сендвич оклоп и тоа од комбинација на тунгстен, малку осиромашен ураниум како прв слој а потоа има специјална пластика и керамика(гранулирана е керамиката за да спречи кинетички) додека цврстата пластика ја одзема топлината на млазот, во војната беа гаѓани од 250-300 метри, многу храбро од страна на хезболах но сепак се повлече Израел и во право беше барем се проретчени наппадите со исклучок инаку Меркава Мк4 е единствен тенк кој не е за продажба има многу предности меѓу кои и амортизација, топот оди - и мислам дека исто како киај М-64Д куполата е електрична, многу глатко и брзо за контрола, нишанење и ништење непријатели.
Вратете се на почетокот Go down
MarkoMKDБрој на мислења : 14

Оклопен транспортер М-113 - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оклопен транспортер М-113   Оклопен транспортер М-113 - Page 2 Empty24/4/2013, 23:19

А што направија сеа со новите оклопни возила (Росомак) од Полска што збореа дека ке ги зимаат? Има ли некој некаква информација или ?
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Оклопен транспортер М-113 - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оклопен транспортер М-113   Оклопен транспортер М-113 - Page 2 Empty24/4/2013, 23:27

Најпрво добредојде Марко, се надевам дека често ќе не дружиш!

За оклопните транспортери Росомак (Патриа) ќе видиме...бааѓи се скапи а со овој буџет незнам колку сме во можност да ги купиме. Тоа би бил најдобар избор доколку успееме е сега..со Господ напред. ziveli
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Оклопен транспортер М-113 - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оклопен транспортер М-113   Оклопен транспортер М-113 - Page 2 Empty30/6/2013, 22:18

Оклопен транспортер М-113 - Page 2 184622_1000

Оклопен транспортер М-113 - Page 2 184623_1000

Оклопен транспортер М-113 - Page 2 184629_1000
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Оклопен транспортер М-113 - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оклопен транспортер М-113   Оклопен транспортер М-113 - Page 2 Empty30/6/2013, 22:36

WTF?
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Оклопен транспортер М-113 - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оклопен транспортер М-113   Оклопен транспортер М-113 - Page 2 Empty30/6/2013, 22:43

Frogfoot напиша:
WTF?

Либанска алуминиумска плотна за скара...
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Оклопен транспортер М-113 - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оклопен транспортер М-113   Оклопен транспортер М-113 - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Оклопен транспортер М-113
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 2Отиди на страна : Previous  1, 2

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Оклопни и транспортни средства-
Отиди до: