ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Оклопен транспортер М-113

Go down 
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
Тачка

Тачка

Број на мислења : 48

Оклопен транспортер М-113 Empty
ПишувањеПредмет: Оклопен транспортер М-113   Оклопен транспортер М-113 Empty24/10/2011, 08:10

Америчкиот ОТ влегол во оперативна употреба 1960 година, и произведен е во 60 000 примероци во разни варијанти и модификации.
Возилото е конципирани за превоз на пешадија со ограничени можности за користење на личното вооружување. Со текот на времето се воочувани неговите недостатоци и неговите маани па некои армии тргнале кон нивно решавање, на начин да го модифицирале возилото со вградување на разни типови оружја , со додатен оклоп за заштита на персоналот но тоа неможело да го замени концептот на кој е направен транспортерот бидејќи неговата главна задача била пренос на патници до бојното поле и имал ограничени можности во примената на современото бојно поле.


Од тогаш М-113 еволуирал во сосем нова фамилија на лесни гасеничарски амфибијски оклопни возила, вклучувајќи и носач на минофрлач, булдожер, командни возила и сл.

Турска модификација - со купола од БМП-3
Оклопен транспортер М-113 12095770165380m113sabmp

Санитетско возило
Оклопен транспортер М-113 11456348575751m113ambu1

Вулкан
Оклопен транспортер М-113 11456348575763m163dasc9

М-113А1
Оклопен транспортер М-113 M113a1

M-113 со TOW ПО систем.
Оклопен транспортер М-113 114563105247263m113towa

М-113 со надворешен импровизиран „оклоп„ за заштита од РРФ.
Оклопен транспортер М-113 11456370164996urbanfigh

Пишете нешто повеќе за ова возило , каков оклоп има, негови напредни модернизации и модификации , и од колкав калибар може да издржи погодоци.

Ми се чини имаме во АРМ вакви само незнам која верзија беа и од каде беа.
Вратете се на почетокот Go down
AlexGreat

AlexGreat

Број на мислења : 277

Оклопен транспортер М-113 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оклопен транспортер М-113   Оклопен транспортер М-113 Empty24/10/2011, 20:35

Нашите се донација од Италија, е сега колку ги има точно незнам! Ако знае некој нека каже.

Според мене, во урбана средина би можел да делува малце потешко со оглед на неговиот оклоп, освен ако нема „заштитна мрежа„ како на последната слика , а најдобро би се вклопил како минофрлач или санитетско возило на терен.

______________________
Born to be Macedon!
Вратете се на почетокот Go down
kocovБрој на мислења : 137

Оклопен транспортер М-113 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оклопен транспортер М-113   Оклопен транспортер М-113 Empty24/10/2011, 21:08

AlexGreat напиша:
Нашите се донација од Италија, е сега колку ги има точно незнам! Ако знае некој нека каже.

Според мене, во урбана средина би можел да делува малце потешко со оглед на неговиот оклоп, освен ако нема „заштитна мрежа„ како на последната слика , а најдобро би се вклопил како минофрлач или санитетско возило на терен.

да можи за тоа да се корисити но со додавње на додатен оклоп можи да се добие ОТ кој ке пружа поголема заштита
Вратете се на почетокот Go down
Wolf

Wolf

Број на мислења : 115

Оклопен транспортер М-113 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оклопен транспортер М-113   Оклопен транспортер М-113 Empty24/10/2011, 21:18

AlexGreat напиша:
Нашите се донација од Италија, е сега колку ги има точно незнам! Ако знае некој нека каже.

Според мене, во урбана средина би можел да делува малце потешко со оглед на неговиот оклоп, освен ако нема „заштитна мрежа„ како на последната слика , а најдобро би се вклопил како минофрлач или санитетско возило на терен.


30 во резерва се!
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10545

Оклопен транспортер М-113 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оклопен транспортер М-113   Оклопен транспортер М-113 Empty24/10/2011, 23:12

Италија на нас ни поклони(донира) околу 30 вакви оклопни возила,но морам да ви признаам дека М-113 не е многу добро оклопно возило,бидејќи оклопот му е направен од алуминум,со тоа што е лесен за пробивање и многу смртоносен за посадата што е внатре,внатре немаш никаква претстава што се случува околу тебе,има бензиски мотор,кој е многу бучен,повекето од нив немаа постоје за митралез па затооа во 2001-та војниците мораа да импровизира нешто,(ако не се лажам овие окопни возила се веке пензионирани,ако не е така исправетеме),но со добра модернизација може да стане опасна машина.


Последната промена е направена од Momak od Gjorce на 26/10/2011, 13:51. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Тачка

Тачка

Број на мислења : 48

Оклопен транспортер М-113 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оклопен транспортер М-113   Оклопен транспортер М-113 Empty26/10/2011, 08:33

Како мислиш од алуминиум?!
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10545

Оклопен транспортер М-113 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оклопен транспортер М-113   Оклопен транспортер М-113 Empty26/10/2011, 13:39

Тачка напиша:
Како мислиш од алуминиум?!

Така лепо фино,овој транспортер има оклоп од алуминиум,дебелина од 12 до 38мм,и кога се возиш во нив имаш чуство како да си во лименка.Што значи дека e многу ранлив од секаков вид на оружје.


Последната промена е направена од Momak od Gjorce на 27/10/2011, 11:22. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
AlexGreat

AlexGreat

Број на мислења : 277

Оклопен транспортер М-113 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оклопен транспортер М-113   Оклопен транспортер М-113 Empty27/10/2011, 08:49

Оклопен транспортер М-113 M113_Interior

Еве ја лименката.. Laughing

Без додатен оклоп навистина не е баш пријатно да се возиш по првата линија на боиштето.

______________________
Born to be Macedon!
Вратете се на почетокот Go down
Hivemind

Hivemind

Број на мислења : 52

Оклопен транспортер М-113 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оклопен транспортер М-113   Оклопен транспортер М-113 Empty19/4/2013, 05:53

Wolf напиша:
AlexGreat напиша:
Нашите се донација од Италија, е сега колку ги има точно незнам! Ако знае некој нека каже.

Според мене, во урбана средина би можел да делува малце потешко со оглед на неговиот оклоп, освен ако нема „заштитна мрежа„ како на последната слика , а најдобро би се вклопил како минофрлач или санитетско возило на терен.


30 во резерва се!

Не се, во резерва се Т-34(4 бточно-таман за мамки, извади муницијата и запали-мамка за гаѓање), БТР 60(31 резерва) околу 90 Т-55(од бугарија) и многу добри БРДМ-2(помала бројка е резерва незнам точна па да не шпекулирам).

Точно е тоа дека оклопот е од Алуминиумска легура и тоа е намерно направено за да може да биде заедно со Абрамс и бредли, потоа има додадено и дизел мотор, што се однесува за оклопот сепак транспортероѕт не е оставен така да со 12.7мм AP муниција го пробиеш бидејќи малуминиумот е посебно обработен и ја има цврстината на челик на ова ќе се додадат и Челични плочи плус т.н слет армор и мрежа, и сеакако експлозивно реактивен оклоп мтокму од причина поради фактот што возилото ме веќе повеќенаменско и може да биде мобилен МИМ-72 ПВО понатаму МИЛАН или TOW ATGM дури и Игла САМ но нашата верзија е А1 е дизел, од Италија во 1999, лично ако не одиме кон Бредли или БМП-4 ако нре и тунгуска(поради дејство на земја и небо) тогаш ќе треба надоградба имено да се набават уште 20 а останатите по 1-0 да се распоредат два со ПВО, два со МИЛАН(бидејќи имаме) и како би се заштитила копнената војска исто како што абрамсите и бредлите се спасуваа благодарение на вулф верзијата која инстантно создава димна завеса.

AlexGreat напиша:
Оклопен транспортер М-113 M113_Interior

Еве ја лименката.. Laughing

Без додатен оклоп навистина не е баш пријатно да се возиш по првата линија на боиштето.

А знаеш дека алуминиумот е посебен и се користени негде 10 тони кои одговараат на 12 метрички ако не се лажам, имај предвид и дека е многу брзо и лесно, оба ти доаѓа како мини подобро оклопен хермелин и повеќенаменски.

Вратете се на почетокот Go down
shady3Број на мислења : 113

Оклопен транспортер М-113 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оклопен транспортер М-113   Оклопен транспортер М-113 Empty19/4/2013, 08:10

T-55 нема во резерва, ги исекоа.

БРДМ-2 нема во резерва, лани ги однесоа сите на отпад.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Оклопен транспортер М-113 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оклопен транспортер М-113   Оклопен транспортер М-113 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Оклопен транспортер М-113
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Оклопни и транспортни средства-
Отиди до: