ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка

Go down 
Отиди на страна : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 10 ... 14  Next
АвторПорака
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9006

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 6 Empty19/6/2012, 23:59

Да се вратиме сепак на темата.... залутавме во други муабети. Wink
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9006

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 6 Empty20/6/2012, 11:45Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 6 L9rIz
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9006

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 6 Empty20/6/2012, 11:52

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 6 Abksized77

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 6 Abjsized436

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 6 Ablsized

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 6 Abmsized
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 6 Empty20/6/2012, 14:50

Alvar напиша:


Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 6 L9rIz
Солиден трзај има тромблонот пукан од рамо. Twisted Evil
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9006

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 6 Empty20/6/2012, 14:57

Во ЈНА дел од пешадиската обука беше и гаѓање со тромблонска мина, но во АРМ ми се чини немаше таква... барем во подоцнежните класи.
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 6 Empty20/6/2012, 15:28

Alvar напиша:
Во ЈНА дел од пешадиската обука беше и гаѓање со тромблонска мина, но во АРМ ми се чини немаше таква... барем во подоцнежните класи.
Се имам изнаслушано хорор приказни(од чичковци со ЈНА тетоважа на подлактицата) демек ако се пукал тромблонот од рамо можел да се скрши кундакот, да се исчаши рамото или да се скрши прстот кој е на чкрапалото.Комедии. Smile
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 6 Empty20/6/2012, 17:12

Како што имам читано по форумиве, дефинитивно може да се пука од рамо или од нога(колк?) но притоа ако пушката има кундак на преклоп како на пример М70АБ2, доаѓа до расклимување на кундакот. Значи многу велат дека кундакот се расклимува и дека тоа е маана на АБ2 но до тоа доаѓало токму поради лансирањето на тромблон, поготово ако кундакот се стави на земја.
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 6 Empty21/6/2012, 17:24

Alvar напиша:
Во ЈНА дел од пешадиската обука беше и гаѓање со тромблонска мина, но во АРМ ми се чини немаше таква... барем во подоцнежните класи.

ретка прилика и од таму.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9006

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 6 Empty27/6/2012, 12:45

Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 6 Empty27/6/2012, 22:38

Јако го рокна!!! aplauz
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 6 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка
Вратете се на почетокот 
Страна 6 of 14Отиди на страна : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 10 ... 14  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: