ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 9 ... 14  Next
АвторПорака
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 4 Empty16/6/2012, 15:14

Alvar напиша:
Навистина не ми е јасно зошто не се купуваше во тоа време пешадиско оружје од Русија?
Белким немавме ембарго од нивна страна.. или?

М70АБ2 покрај ладно кованата цевка.. ми се чини дека има и нешто подебела од бугарските АК, или грешам?
Покрај Руските, Романските и Источно Германските... колку знам Заставинете важат за едни од поквалитетните.
Да Алвар екс Ју и на Ишмаж важеа за нај робусни и нај издржливи.
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 4 Empty16/6/2012, 15:18

@Volcko1, турските Г-3ки што ги имаме не се опремени со М203 туку со турски фрлач Т-40 кој налик е сличен на америчкиот М203 но нема стандардно чкрапало туку странична полуга koja активира со палецот.

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 4 HNNpsABK
Вратете се на почетокот Go down
volcko1Број на мислења : 19

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 4 Empty16/6/2012, 17:02

beowulf
pa bas i ne mi bese vazno dali e 203 ili T40 vazno bea dobri i precizni
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9006

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 4 Empty16/6/2012, 17:03

Волчко, ти текнува ли што производство беше 40mm муниција за фрлачиве? Мислам, од каде беше потеклото?
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 4 Empty16/6/2012, 20:58

Alvar напиша:
Навистина не ми е јасно зошто не се купуваше во тоа време пешадиско оружје од Русија?
Белким немавме ембарго од нивна страна.. или?


М70АБ2 покрај ладно кованата цевка.. ми се чини дека има и нешто подебела од бугарските АК, или грешам?
Покрај Руските, Романските и Источно Германските... колку знам Заставинете важат за едни од поквалитетните.

Веројатно ради цената, бидејќи како што мислам земани се илјадници пушки. Визуелно се поубави, но во квалитетот далеку од Југословенските или Романските. Татко ми должеше Романски калашников, џам нов, сами ги ваѓале од тие „конзервите„, дури многу интензивно мирисаше на ново и беше доста масен, ради што немам појма, памтам рамките ги лепевме една со друга. Cool

Инаку, прашање до Волчко. Колку интезивно ги користевте (барем твоите колеги со кои си бил на терен) подцевните гранатофрлачки, а колку имавте маки од противнички тромблонски мини?
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 4 Empty16/6/2012, 22:13

volcko1 напиша:
beowulf
pa bas i ne mi bese vazno dali e 203 ili T40 vazno bea dobri i precizni
toa e bitno da se precizni.inaku dali site turski g 3ki bea opremeni so podcevni frlachi, kolku intenzivno se upotrebuvaa, kako se pokazaa, i kakvi se vpechatocite na tie shto gi koristea - mislam na samiot koncept na borbena puska vo mokjen kalibar kako primarno oruzje namesto standarden kalash?
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9006

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 4 Empty16/6/2012, 22:33

Frogfoot напиша:
Татко ми должеше Романски калашников, џам нов, сами ги ваѓале од тие „конзервите„ дури многу интензивно мирисаше на ново и беше доста масен, ради што немам појма, памтам рамките ги лепевме една со друга.

Не знам дека беа набавени Романски АК? Освен ако не говориш за некој друг конфликт. Wink
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 4 Empty16/6/2012, 23:02

Хм...по неговото кажување, калашниковите беа романски. Дека биле, во моментов 100% неможам да ти потврдам од проста причина што не е тука на подолго време да го прашам, но дека беа џилит нови тоа со сигурност тврдам. Бугарски (црни) не беа, е сега да биле набавувани нови Југословенски баш незнам.. scratch

Во 2001 набавивме нови од Застава?
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9006

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 4 Empty16/6/2012, 23:35

Имаше поголема количина нови М70АБ2 и во 2001-ва. Дали беа набавени за време конфликтот или претходно не би знаел да кажам.
Романските имаат карактеристичен кундак и подкундак кој досега го немам видено во нашите редови, било да е Полиција, или АРМ.
Хрватите од друга страна, за време на војната имаа набавено големи количини од овие (како и од сите други верзии), а и ден денес ги користат.

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 4 HIujD

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 4 ROKpE
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 4 Empty17/6/2012, 18:56

Тогаш дефинитивно беше југословенски. Немаше ваков карактеристичен кундак како романските, иако сум прилично сигурен дека ми рече дека е романска, па си мислев дека има и романски со кундак како југословенскиот, но ако сите романски се со ваков преклоплив кундак тогаш не е романски.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 4 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка
Вратете се на почетокот 
Страна 4 of 14Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 9 ... 14  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: