ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4 ... 8 ... 14  Next
АвторПорака
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 3 Empty15/6/2012, 01:27

beowulf напиша:
ПС Малце калиска
Класика, класика мислев. Laughing Laughing
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 3 Empty15/6/2012, 14:02

Здраво, Волчко, се гледа дека имаш искуство, би било ред почесто да не дружиш и да разговараме Smile

Имаш ракувано со фрлач на гранати, М203 или нешто слично? Инаку, за 2001 имам слушано дека некој војник добил и потрес на мозокот бидејќи во шлемот го погодил тромблон со осигурач на него и на среќа не се активирал.

Инаку, Бог те чувал од неписменоста на терористите Very Happy

Дали ти, бидејќи очигледно имаш учествувано во војната 2001, примети одстапување од прецизноста на пушката со тромблонскиот додаток за разлика кога не го носеше?

И мислам дека МВР набави Бугарски калашникови (црните) а не Украински.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 3 Empty15/6/2012, 14:12

Ми мислеше ни на класика, туку мислеше на Шварценегер во Терминатор, мислам таму имаше ваква справа lol!

П.С Не би рекол дека вибрира калашов, него ради трзајот можеби делува така... а фрлачов е ГП-25 , значи од 30мм додека ГП-34 е 40мм, а имаме и ГП-30 , каква варијанта е незнам. Еве слика на АН-94 со ГП-34.

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 3 320px-Izhmash_Nikonov_AN-94_GP-34
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 3 Empty15/6/2012, 14:13

beowulf напиша:
Alvar напиша:

Вибрирање калашот, ти се чини ќе се распадни. Smile

ПС Малце калиска, М79 калибар 40x46mm
Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 3 M79-2

Ај погодете кој носеше ваков фрлач? Twisted Evil

Башка, и АРМ немаше вакви? Како да имав видено..
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 3 Empty15/6/2012, 16:39

Имаше секакви, се дигна паника па доагаа од сите страни.
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 3 Empty15/6/2012, 16:40

Слични на долниве имаме од ХК.
додуша во полиција.
Вратете се на почетокот Go down
Генерал

Генерал

Број на мислења : 2340

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 3 Empty15/6/2012, 19:20

И мислам дека МВР набави Бугарски калашникови (црните) а не Украински.[/quote]

За Бугарските ( црни ) од пракса можам да кажам дека во права смисла на зборот се Бугарски. По подолго рафално користење доаѓа до загревање на цевката и до одстапување од прецизноста.

______________________
Потта штеди крв!
Вратете се на почетокот Go down
volcko1Број на мислења : 19

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 3 Empty16/6/2012, 00:49

na eden punkt vo tetovo na policajcite im donesea trombloni a oni zalnite nemat pojma kako da gi koristat
i ide eden niven staresina i im drzi obuka kako da gi pukat i on go izvadi stranicnio osigurac ja namestuva
minata i ja ispukuva i ceka nekoja minuta i vika "ovie se rasipani ne gi biva" Smile ne se krivi policajcite a i nivnite
staresini treba nekoj da im pokaze povtorno ke se vratum na slucajo odime nie zimime dva tromblona gi mestime
na puskata i im pokazuvime kako treba im kazuvime deka ima dva osiguraca gi ispalime i esplodiraa.bez obuka nisto.
so tromblonski dodatok mozis da dejstvuvis isto kako i so razbijaco ili kompezatoro nema nikakvi otstapuvanja
na preciznos bidejki zrnot nema nikakov dopir so dodatoko
a za nabavkata na AK vo toj period Smile go sobraa celo gubre od istocna evropa
znam eden slucaj koga go napadnaa punkto alasevci eden nas pripadnik imal bugarska AK i ispukal dve ramki avtomatski
i posle puskata se stopi se razglobi Smile smesno ama vistinito vo sred borba puskata da ti se rasklopi po zaeban rabota nema
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9006

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 3 Empty16/6/2012, 14:38

Навистина не ми е јасно зошто не се купуваше во тоа време пешадиско оружје од Русија?
Белким немавме ембарго од нивна страна.. или?

М70АБ2 покрај ладно кованата цевка.. ми се чини дека има и нешто подебела од бугарските АК, или грешам?
Покрај Руските, Романските и Источно Германските... колку знам Заставинете важат за едни од поквалитетните.
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 3 Empty16/6/2012, 15:14

Ако мислишна они со бакелитна дршка да ( личи на дрвен)
Арсенал е солидна фабрика , да не се лажеме мегуи себе.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 14Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4 ... 8 ... 14  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: