ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка

Go down 
Отиди на страна : Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12, 13, 14  Next
АвторПорака
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9006

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 11 Empty28/10/2013, 17:19

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 11 AFixWqp

Полски GPBO-40 монтиран на Mod. 96 Beryl АП.
http://www.dezamet.com.pl/en/40+mm+LV+grenade+launchers
http://en.fabrykabroni.pl/?d=111

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 11 Empty28/10/2013, 20:17

Тромлонска мина е надживеајана кој знае дали некаде се употребува.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9006

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 11 Empty28/10/2013, 22:09

Сеуште ја употребуваат французите на FAMAS-от... и тоа скоро гледав на снимки од Мали.
Всушност, многу ретко ќе ја видиш оваа пушка со подцевен фрлач... иако некои единици (пред се специјални) и монтираат 40mm М203.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 11 Empty28/10/2013, 22:38

Не дека нема потенцијал и по убиствена е од еден вог-25 или слични од 203 ката.
Али бара посебен активационен куршум
така да у сред борба у гужва може да се само бељосаш.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9006

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 11 Empty29/10/2013, 12:12


______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 11 Empty29/10/2013, 13:09

Немора зоки, имаат тромблоните фаќач на зрното.
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 11 Empty29/10/2013, 15:02

Frogfoot напиша:
Немора зоки, имаат тромблоните фаќач на зрното.
Ne sum siguren da ne aktivirash shto ne treba,
Site JNA sisitemi imaat aktivacioni kurshumi.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9006

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 11 Empty29/10/2013, 15:33

Зоки, првата верзија на APAV 40... F1, се испалува со тромблонски куршум, но втората F2 има фаќач на зрното и се испалува со боев куршум.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 11 Empty29/10/2013, 16:05

Alvar напиша:
Зоки, првата верзија на APAV 40... F1, се испалува со тромблонски куршум, но втората F2 има фаќач на зрното и се испалува со боев куршум.
E ova e neshto novo.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9006

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 11 Empty17/11/2013, 21:36

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 11 PPeXp8v

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 11 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка
Вратете се на почетокот 
Страна 11 of 14Отиди на страна : Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12, 13, 14  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: