ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 8 ... 14  Next
АвторПорака
AlexGreat

AlexGreat

Број на мислења : 277

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 2 EmptyСаб 5 Ное - 17:18

А на доста слики од конфликтот 2001 можеме да видиме како се користи овој додаток на цевките. Можеби од незнаење на самите војници, па да немора на секое испукување на ТМ да го монтираат повторно.. но што е најтрагично ова го видов и кај Тигрите во 2001, некако ме чуди тоа да не го знаеле scratch scratch scratch

______________________
Born to be Macedon!
Вратете се на почетокот Go down
jakБрој на мислења : 4

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 2 EmptyСаб 5 Ное - 19:31

Според онашто го имам прочитано, до стотина метри, нема голема разлика, меѓутоа на поголеми растојанија има. Сепак ако дошло време да се користи тромблонска мина, значи непријателот е на стотина метри одалеченост, па сеедно е дали го имаш тромблонскиот додаток или не.

М-70аб2 поопасно изгледа со овој додаток, а кога ќе се сетам на 2001, тоа беше такво време кога беше многу важно да се изгледа опасно, филмски...
Вратете се на почетокот Go down
AlexGreat

AlexGreat

Број на мислења : 277

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 2 EmptyСаб 5 Ное - 22:02

jak напиша:
Според онашто го имам прочитано, до стотина метри, нема голема разлика, меѓутоа на поголеми растојанија има. Сепак ако дошло време да се користи тромблонска мина, значи непријателот е на стотина метри одалеченост, па сеедно е дали го имаш тромблонскиот додаток или не.

М-70аб2 поопасно изгледа со овој додаток, а кога ќе се сетам на 2001, тоа беше такво време кога беше многу важно да се изгледа опасно, филмски...

Точно така,поопасно изгледа, имаш чувство дека гледаш ПКМ а не М-70/АК-47 Smile

______________________
Born to be Macedon!
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9008

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Фрлачи на гранати (25mm, 30mm, 40mm)   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 2 EmptyЧет 14 Јун - 9:57

Најновиот Steyr Mannlicher GL40.

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 2 2gwxhxu

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 2 4qpo38

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 2 2q3dkt5

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 2 Fyg48z
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 2 EmptyЧет 14 Јун - 11:26

Какви промени има за разлика од постариот модел?
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9008

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 2 EmptyЧет 14 Јун - 11:59

Па, за разлика од претходниот... овој може да се ротира по отворањето, така да може да прима подолга муниција од стандардната.
Овој долу на сликите кој е монтиран на Steyr AUG A3 ми се чини дека не влезе во употреба кај некоја армија. Додека повеќето армии кои ја користат AUG обично го монтираа M203 фрлачот на гранати... како Австралијаците, Ново Зеланѓаните и Ирците.

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 2 Ayozuu

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 2 2vdiba0

Ова долу е решение на компанијата Madritsch, монтиран на последната австралиска модификација Aus-Steyr EF88.
http://www.madritsch.eu/#

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 2 B7cgn6

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 2 1zxky8x
Вратете се на почетокот Go down
volcko1Број на мислења : 19

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 2 EmptyЧет 14 Јун - 18:36

koga se odi vo borba a imas trombloni na raspolaganje po pravilo uste pred da odis vo borba se stava tromblonskiot dodatok
{logicki ako razmislite malku vo borba dali imis vreme da vadis razbijaco na plamen pa da go mestis dodatoko gubis vreme}
pred 2000 MZT i Samokov napravija frlacka na granati 30 mm ama ARM ne gi usvoi vo vooruzuvanjeto im bese preskapo da
dadat togasni 300 000 marki za da zapocne izrabotkata a MVR vo toa period voopsto ne bese zainterisirana za da go obnovi
vooruzuvanjeto i proekto propadna za 2001 ARM da nabavi G3 od tursko proizvodstvo so dodatok M203 40mm a MVR nabavi
ukrainski AK so dodatok od 30mm.A za tromblonite bidejki gi iam ispukano poveke prvo ima golem trzaj za razlika od frlackite
i so toa i e dovedena preciznosta vo prasanje a imalo i dosta slucaevi vo vojnite vo bivsa jugoslavija da od ne znaenje mesto
tromblonski kursum da stava boev i esplodira puskata i vojniko zagine.toa kaj frlackite go nema,i uste edna rabota tromblonite
na protiv pesadiskio tromblon ima dva osiguraca ako ne gi izvadis nema da eksplodira i moze protivniko da ti go vrati ,
na pr koga bea borbite za malino malo 2001 pred mene padnaa dva tromblona a kapata ne im bese izvadena
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9008

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 2 EmptyЧет 14 Јун - 21:24

Руската класика... ГП-34.

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 2 34g6045

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 2 2hhj1w8

И секако, во комбинација со АК-74.

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 2 2zid43p
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9008

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 2 EmptyЧет 14 Јун - 21:27Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 2 EmptyЧет 14 Јун - 22:40

Alvar напиша:

Вибрирање калашот, ти се чини ќе се распадни. Smile

ПС Малце калиска, М79 калибар 40x46mm
Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 2 M79-2

Ај погодете кој носеше ваков фрлач? Twisted Evil
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 14Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 8 ... 14  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: