ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 7 ... 14  Next
АвторПорака
Тачка

Тачка

Број на мислења : 48

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка Empty
ПишувањеПредмет: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка Empty24/10/2011, 07:31

На предлог на AlexGreat отворам тема каде што кочов ке направи споредба а потоа ке продолжиме со дискусија...
Вратете се на почетокот Go down
AlexGreat

AlexGreat

Број на мислења : 277

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка Empty24/10/2011, 20:32

Може, чекаме Кочов да почне со неговото излагање па јас во меѓувреме а и вие, ќе ја надополниме темата со слики и инфо. :cheers:

______________________
Born to be Macedon!
Вратете се на почетокот Go down
kocovБрој на мислења : 137

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка Empty24/10/2011, 21:06

Гледано фрлачките на гранати се поново изум и се на бојиштето околу 40 години додека тромболските мини се нешто постари и датират од времето на првата светска војна. Разликата на овие две орудија е во начин на кој се користат, значи за да се стрела со тромболска мина, потребна е мала подготовка на пушката и треба да се пука со ставање на кунадкот на земја, можно е и од рамо да се стрела но со ставање на кундакот мегу славината и раката. При стрелање со тромболска мина пушката на некој начин постанува мал минофрлач бидејки тромболската мина лета на тој начин слично на минфрлачката мина, поради тој лет со оваа оружје било не возможно да се дејстува против непријателот кој бил скриен во прозорци, но успешно со оваа орудије можело да се дејствува против непријател во ровови. Друг недостакот било тоа што при пукање со овие тромболски мини требало прво пушката да се ослободи од боевата муниција и да се стави кор фишек и да се затвори со затворачот, тоа одземало време и многу побрзо се гнасела цевката, е сега предноста на фрлачкот е тоа што тој можи да пука оделно од пушката без никакави подготовки, и многу побрзо, и скоро од рамо да се пука. Но еден недостаток на оваа оружеј е калибарот кој е прилично мал и е од 30 мм до 40 мм , што за борба со пешадија е добар но за борба со околопни возила малку заостанува во однос на мините, бидејки м-70 и м-56 можат да испукат 60 мм кумулативна мина која можи да пробије челик со дебелина од 200 мм некаде во 60 тите, а денешените мини можат да пробијат околоп скоро до 300 мм што гледано можи да пробије тенк на некој ранливи места...
продолжуваме понатаму сега малку и вие Smile
Вратете се на почетокот Go down
AlexGreat

AlexGreat

Број на мислења : 277

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка Empty24/10/2011, 21:26

Ајде да ги наброиме предностите и недостатоците на едната и другата...

Предности на ТМ се што има поголема разорна моќ и што не бара додатен дел прикачен на пушката.

Но затоа се испалува од цевката, што придонесува да цевката и деловите на пушката се оштетуваат и трошат, бара повеќе време за испалување и не пружи прецизност како кај подцевната гранатофрлачка.

А покрај тоа повеќето армии користат подцевни гранатофрлачи , бидејќи се поефикасни, а и по практични. Можеш да понесеш повеќе гранати , отколку ТМ.

Е сега недостатокот на ПГ е тој што цело време на пушката се носи гранатофрлачот,што претставува додатна тежина, но немора да значи дека е секогаш така, вешт војник може за помалце од 5 секунди да ја монтира на пушката...

______________________
Born to be Macedon!
Вратете се на почетокот Go down
AlexGreat

AlexGreat

Број на мислења : 277

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка Empty24/10/2011, 21:28

kocov напиша:
Гледано фрлачките на гранати се поново изум и се на бојиштето околу 40 години додека тромболските мини се нешто постари и датират од времето на првата светска војна. Разликата на овие две орудија е во начин на кој се користат, значи за да се стрела со тромболска мина, потребна е мала подготовка на пушката и треба да се пука со ставање на кунадкот на земја, можно е и од рамо да се стрела но со ставање на кундакот мегу славината и раката. При стрелање со тромболска мина пушката на некој начин постанува мал минофрлач бидејки тромболската мина лета на тој начин слично на минфрлачката мина, поради тој лет со оваа оружје било не возможно да се дејстува против непријателот кој бил скриен во прозорци, но успешно со оваа орудије можело да се дејствува против непријател во ровови. Друг недостакот било тоа што при пукање со овие тромболски мини требало прво пушката да се ослободи од боевата муниција и да се стави кор фишек и да се затвори со затворачот, тоа одземало време и многу побрзо се гнасела цевката, е сега предноста на фрлачкот е тоа што тој можи да пука оделно од пушката без никакави подготовки, и многу побрзо, и скоро од рамо да се пука. Но еден недостаток на оваа оружеј е калибарот кој е прилично мал и е од 30 мм до 40 мм , што за борба со пешадија е добар но за борба со околопни возила малку заостанува во однос на мините, бидејки м-70 и м-56 можат да испукат 60 мм кумулативна мина која можи да пробије челик со дебелина од 200 мм некаде во 60 тите, а денешените мини можат да пробијат околоп скоро до 300 мм што гледано можи да пробије тенк на некој ранливи места...
продолжуваме понатаму сега малку и вие Smile

Мислам дека малце се претерани бројкиве, мм и на едната и на другата се помали од овие што ги наведе,ќе проверам и ќе ти кажам.

______________________
Born to be Macedon!
Вратете се на почетокот Go down
kocovБрој на мислења : 137

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка Empty25/10/2011, 20:55

стрелање со тромболска мина од рамо


Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка Riflegrenade
Вратете се на почетокот Go down
kocovБрој на мислења : 137

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка Empty26/10/2011, 19:56

Вратете се на почетокот Go down
jakБрој на мислења : 4

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка Empty5/11/2011, 00:34

AlexGreat напиша:
Ајде да ги наброиме предностите и недостатоците на едната и другата...

Предности на ТМ се што има поголема разорна моќ и што не бара додатен дел прикачен на пушката.

Но затоа се испалува од цевката, што придонесува да цевката и деловите на пушката се оштетуваат и трошат, бара повеќе време за испалување и не пружи прецизност како кај подцевната гранатофрлачка.

А покрај тоа повеќето армии користат подцевни гранатофрлачи , бидејќи се поефикасни, а и по практични. Можеш да понесеш повеќе гранати , отколку ТМ.

Е сега недостатокот на ПГ е тој што цело време на пушката се носи гранатофрлачот,што претставува додатна тежина, но немора да значи дека е секогаш така, вешт војник може за помалце од 5 секунди да ја монтира на пушката...

Не е баш така... За тромблонска мина исто така треба додаток на цевката. Поради тоа се намалува прецизноста на пушката.
Вратете се на почетокот Go down
AlexGreat

AlexGreat

Број на мислења : 277

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка Empty5/11/2011, 13:36

За овој дел се работи нели Јак Smile

Но во секој случај , е доста помал, и полесен од подцевната фрлачка, поради тоа така реков. А зошто поради овој дел се намалува прецизноста?

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка Index.php?action=dlattach;topic=1227

______________________
Born to be Macedon!
Вратете се на почетокот Go down
jakБрој на мислења : 4

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка Empty5/11/2011, 14:46

AlexGreat напиша:
За овој дел се работи нели Јак Smile

Но во секој случај , е доста помал, и полесен од подцевната фрлачка, поради тоа така реков. А зошто поради овој дел се намалува прецизноста?

Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка Index.php?action=dlattach;topic=1227

Да, тоа е тоа. Едноставно, прецизноста се намалува бидејќи тој дел е наменет само за испалување на тромблонска мина Wink
Сега сериозно... критично е кога зрното ја напушта цевката. Затоа сите пушки имаат разбијач на пламен, односно, дел што ги усмерува гасовите (кои се побрзи од зрното) така да не му пречат и да не ја дестабилизираат неговата траекторија. Е токму тоа овој додаток не го прави. Нему намената не му е да ги разбие гасовите, туку да биде лежиште на тромблонската мина, па кога зрното излетува од устието на цевката (адаптерот) тоа е опкружено со гасови, кои му ја пореметуваат стабилноста и така влијаат на прецизноста.


Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка   Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Тромблонска мина VS Подцевна гранатофрлачка
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 14Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 7 ... 14  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: