ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Борбени ножеви

Go down 
Отиди на страна : Previous  1 ... 15 ... 27, 28, 29, 30, 31  Next
АвторПорака
Sammael

Sammael

Број на мислења : 8

Борбени ножеви - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 28 Empty30/6/2014, 13:23


Фалкнивен не поседувам.Но ако сакаш совет од мене, да знаеш дека ако купиш нема да згрешиш.Е сега навистина се скапи,но доколку имаш пари,верувај тие пари никогаш нема да ги зажалиш.Доста се користат во survival,SR(serach and rescue) и лов.Тоа се докажани ножеви со традиција.
Вратете се на почетокот Go down
beowulf

beowulf

Број на мислења : 765

Борбени ножеви - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 28 Empty30/6/2014, 20:31

@sammael, стави некоја слика од колекцијата. Smile 
Вратете се на почетокот Go down
Sammael

Sammael

Број на мислења : 8

Борбени ножеви - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 28 Empty30/6/2014, 21:20

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfa1/t1.0-9/p235x350/10409565_1439015713027813_4193856189823558140_n.jpg

Незнам баш дали е добро аплодирана,вие ќе ми кажете тоа.Иначе ова е пред година и пол сликано.Немам слика од колекцијата,оваа слика е кај мене во Маврово,со другар ги земавме да ги тестираме малце.Деновиве би требало пак да одам до Маврово и можам да ја сликам цела колекција.

По ред од лево:Ontario 18 inch machete,Cold Steel Kukhri Machete,доста стара секира што ја користам за кампинг(СССР пишува на нејзе),Muela Military tactical knife(sawback),CS Kobun Tanto и Frost Cutlery folding knife.

______________________
Victorious warriors win first and then go to war, while defeated warriors go to war first and then seek to win-Sun Tzu
Вратете се на почетокот Go down
eMilanistБрој на мислења : 11

Борбени ножеви - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 28 Empty9/7/2014, 20:08

Другар, Колд стил работи на стара слава и е далеку од квалитетот што го имаше пред 15 години.
За лов и риболов и за било која реална ситуација нож со нормален стомак ќе биде многу поефикасен од било кој танто.
Еве мал дел од мојата колекција:

Борбени ножеви - Page 28 IMG_2819_zpsb3234f85 .

Од Маврово си?
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Борбени ножеви - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 28 Empty9/7/2014, 22:23

Имаш свои изработени ножеви?
Вратете се на почетокот Go down
eMilanistБрој на мислења : 11

Борбени ножеви - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 28 Empty10/7/2014, 15:27

Frogfoot напиша:
Имаш свои изработени ножеви?
Сите освен фолдерот се моја изработка, некои се со фабрички сечива, некои се целосно мое дело.
Вратете се на почетокот Go down
Sammael

Sammael

Број на мислења : 8

Борбени ножеви - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 28 Empty11/7/2014, 17:30

"Другар, Колд стил работи на стара слава и е далеку од квалитетот што го имаше пред 15 години.
За лов и риболов и за било која реална ситуација нож со нормален стомак ќе биде многу поефикасен од било кој танто."

Па од искуство до сега,не би рекол дека CS работи на стара слава.Ѕирни ги моделите од 2013/14 ќе видиш дека не е така.Иначе околу тоа за лов и риболов,се сложувам дека clip point i drop point сечила се подобри.Јас такви и користам за на лов.

.

Од Маврово си?[/quote]

Од Скопје сум,но имам куќа во Маврово.Моите се по потекло од тука.

Иначе едно прашање,зошто не можам да ги видам линковите кои ги праќате?Не ми отвара ништо Sad

______________________
Victorious warriors win first and then go to war, while defeated warriors go to war first and then seek to win-Sun Tzu
Вратете се на почетокот Go down
eMilanistБрој на мислења : 11

Борбени ножеви - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 28 Empty12/7/2014, 18:36

Не зборам за новите модели, зборам за квалитетот на материјалите и ги споредувам со конкуренцијата. Carbon V беше одличен челик, веќе не го користат, го фураат aus8, што е просечен челик, светлосни години пред него е S30v и n690, па i 12c27.
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинБорбени ножеви - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 28 Empty12/7/2014, 18:47

eMilanist напиша:
Другар, Колд стил работи на стара слава и е далеку од квалитетот што го имаше пред 15 години.
За лов и риболов и за било која реална ситуација нож со нормален стомак ќе биде многу поефикасен од било кој танто.
Еве мал дел од мојата колекција:

Борбени ножеви - Page 28 IMG_2819_zpsb3234f85 .

Од Маврово си?

Јас сум задоволен од квалитетот на моите два Cold Steel ножеви.

Инаку добра колекција на ножеви имаш, сите се твоја изработка?
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Борбени ножеви - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 28 Empty12/7/2014, 19:35

HolyTemple погоре објасни колегата на мое прашање  Smile 

Инаку, ме интересира дали имаш некои од овие на продажба или ги правиш за себе?
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Борбени ножеви - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Борбени ножеви   Борбени ножеви - Page 28 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Борбени ножеви
Вратете се на почетокот 
Страна 28 of 31Отиди на страна : Previous  1 ... 15 ... 27, 28, 29, 30, 31  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: