ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 Воена географија

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
АвторПорака
kocovБрој на мислења : 136

ПишувањеПредмет: Re: Воена географија   3/11/2011, 21:24

Momak od Gjorce напиша:
Пред на направат нешто грциве,сигурно прво ке не изрешетаат со артилериски сретства,кои имаат големи манефри на дејствување,ке го исликаат целиот простор со беспилотни летала(што значи дека ке знаат и кога ке мочаме,а не пак каде ни се ПВО системите или каде ни се движат трупите),башка имаат голем број на авиони кој летаат на големи висини,и така можат да ни ги неутрализираат рововите,бункерите,топовите,возилата...,башка имаат транспортни авиони со кој ке можат на пренесат трупи(падобранци) на големи висини,или поблиску до боиштето(каде што не би биле забележани),за жал ние немаме толку силни ПВО системи и моќни радари со кој ке можеме да им ги уништиме леталата во воздух,со што би се плашеле да го користат воздушниот простор...

Тое е точно што го кажа но наше е да се спремиме и да го искористиме теренот колку што можиме додека за беспилотните летала ке мора да ги соборуваме, и ке мора секој наш војник било од резерва било од активниот состав да змај како да се соборат со обична пушка овие беспилотни летала и падобранци како што беше обуката во оld scholl ЈНА, oти само тоа ни останува, потоа да се изграда цели системи како што беа во виетнам така да наши војници ке можат да се скријата безбедно внатре и да исчезнат едноставно низ тунелите....
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 9937

ПишувањеПредмет: Re: Воена географија   4/11/2011, 14:27

kocov напиша:

Тое е точно што го кажа но наше е да се спремиме и да го искористиме теренот колку што можиме додека за беспилотните летала ке мора да ги соборуваме, и ке мора секој наш војник било од резерва било од активниот состав да змај како да се соборат со обична пушка овие беспилотни летала и падобранци како што беше обуката во оld scholl ЈНА, oти само тоа ни останува, потоа да се изграда цели системи како што беа во виетнам така да наши војници ке можат да се скријата безбедно внатре и да исчезнат едноставно низ тунелите....

Да се соборат беспилотни летала со пушка,малце ми изгледа како "Mission impossible",нивната максимална висина на која можат да летаат е околу 7 000 метри,па не би рекол дека лесно би ги погодиле со пушка и згора на тоа се скоро 3-пати помали од авион ловец,но затоа пак можат да се соборат со некој ПВО систем како на пример Стрела-10,ако не се лажам србите имаа соборено едено беспилотно летало со 9K31 Стрела-1 во НАТО агресијата над Србија.
Вратете се на почетокот Go down
AlexGreat

avatar

Број на мислења : 277

ПишувањеПредмет: Re: Воена географија   4/11/2011, 19:14

Дека Предатор ќе собориш со АП , тешко Laughing

Тие со Hellfire прво ќе исчистат...единствен лек за нив се кога ќе се спуштат ниско (а мора да се набљудува небото нон-стоп да се воочат на време) и да се делува со ПВО (Игла) . А за тунели...тешко дека би можеле така..единствено да се кријат во шумата да не се видливи од горе, и да се местат разни замки за евентуални диверзантски тимови,максимално да им се отежне напредувањето.

_________________
Born to be Macedon!
Вратете се на почетокот Go down
kocovБрој на мислења : 136

ПишувањеПредмет: Re: Воена географија   5/11/2011, 21:34

Taка е дечки но сите знаеме што ни треба и јас знам убо дека ни треба добар пво систем дека ни треба електорнски системи за борба, или пак беспилотни летала со в-в ракети но ги немаме, а за пушка против авион е само обид нешто да се направи не треба да се заборави дека некој авиони се соборувани кога повеке пушки дејстуват врз некоја цел во воздухот, исто така единствен начин да спречиш падобранци да се спуштат е токму дејствуање од пешадијата врз овие падобраници, и оваа е како една можност на војникот нешто да направи, додека за тунелите па за тоа и служат да те скријата да му исчезнеш на непријателот, и да не можи да те види, додека за употреба на мини и тоа доста се користи при упади од воздушни десанти имаше во виетнам една интересна замка, имено се земаше една како да ја наречам, едноставно перки направени од лесно дрво кој ротират околку оска и кога хеликоптерите ке слетаја на некој чистинка тогаш овие перките што беа на осовината почнуваја да вртат и на нивната оска беше врзана жица или коноп која беше повразана на осигурачот прстен на распрснувачка отскочна мина, и кога ке се собереше конецот се повлекуваше прстенот на мината и таа одлетуваше во воздух и знаме што понатаму што се случуваше
Вратете се на почетокот Go down
kocovБрој на мислења : 136

ПишувањеПредмет: Re: Воена географија   5/11/2011, 21:44

и колку што знам нема распрснувачка верзија на агм-114 само се противоклопни ракети така како пешадиец можи да преживеш многу
Вратете се на почетокот Go down
AlexGreat

avatar

Број на мислења : 277

ПишувањеПредмет: Re: Воена географија   5/11/2011, 23:06

kocov напиша:
Taка е дечки но сите знаеме што ни треба и јас знам убо дека ни треба добар пво систем дека ни треба електорнски системи за борба, или пак беспилотни летала со в-в ракети но ги немаме, а за пушка против авион е само обид нешто да се направи не треба да се заборави дека некој авиони се соборувани кога повеке пушки дејстуват врз некоја цел во воздухот, исто така единствен начин да спречиш падобранци да се спуштат е токму дејствуање од пешадијата врз овие падобраници, и оваа е како една можност на војникот нешто да направи, додека за тунелите па за тоа и служат да те скријата да му исчезнеш на непријателот, и да не можи да те види, додека за употреба на мини и тоа доста се користи при упади од воздушни десанти имаше во виетнам една интересна замка, имено се земаше една како да ја наречам, едноставно перки направени од лесно дрво кој ротират околку оска и кога хеликоптерите ке слетаја на некој чистинка тогаш овие перките што беа на осовината почнуваја да вртат и на нивната оска беше врзана жица или коноп која беше повразана на осигурачот прстен на распрснувачка отскочна мина, и кога ке се собереше конецот се повлекуваше прстенот на мината и таа одлетуваше во воздух и знаме што понатаму што се случуваше

Познатите boobytraps што ги поставуваа Виетнамците, оние стапици кои се ископани дупки, а внатре се поставени неколку наоштрени бамбусови дрва кои имаа навистина огромен ефект врз моралот на Американците, а богами беа и исклучително опасни по секој кој ќе „надрапаше„ Smile

_________________
Born to be Macedon!
Вратете се на почетокот Go down
kocovБрој на мислења : 136

ПишувањеПредмет: Re: Воена географија   6/11/2011, 02:08

A тоа го правеја зошто немаја мини, ај од утре ке ти преставам за некој мој концепти на замки и со корситење на теренот
Вратете се на почетокот Go down
kocovБрој на мислења : 136

ПишувањеПредмет: Re: Воена географија   8/11/2011, 18:34

Мојата идеја за мина беше да се користат ПЦФР направени од комопозит и да се поставуват на местат каде ке се движи непријателот, а тоа да биде како на сликата што ја направив замислетеси по реките црна и елешка река во битолското поле да имаа мали езера како во селото Букри, и да имаа мали пролази на кој ке бидат поставени овие ПЦФР кој се командоват од далечина

Вратете се на почетокот Go down
AlexGreat

avatar

Број на мислења : 277

ПишувањеПредмет: Re: Воена географија   8/11/2011, 22:31

Ех кога би имало такви езерца, но ние немаме! Smile

Дали пролазите на реките кај нас можеме да ги блокираме и дали воопшто имаат некое тактичко или пак стратешко значење? Или не играат улога ?

П.С Какви се тие ПЦФР мини?

_________________
Born to be Macedon!
Вратете се на почетокот Go down
kocovБрој на мислења : 136

ПишувањеПредмет: Re: Воена географија   8/11/2011, 23:46

AlexGreat напиша:
Ех кога би имало такви езерца, но ние немаме! Smile

Дали пролазите на реките кај нас можеме да ги блокираме и дали воопшто имаат некое тактичко или пак стратешко значење? Или не играат улога ?

П.С Какви се тие ПЦФР мини?

Со оваа големина не се некоја тешка препрека, па затоа го преставив концептот на формирање на мали езера кој водата ке ја црпат од реките и на тој начин да се направат едни препреки барем за камини или џипови, додека пцфр се повеке цевни фрлачи на ракети кој треба да бидата направени од композитен материјал и местењето по елевација и азимут да се подесува автоматски од далечина и да се активират по правците по кој ке се движи непријателот и да се лоцират од авиацијата нема што да уништат само празни контањери со ракети. Мислам дека сега сум појасен на што мислам.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Воена географија   

Вратете се на почетокот Go down
 
Воена географија
Вратете се на почетокот 
Страна 4 of 6Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Инженерија-
Отиди до: