ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 Воена географија

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
АвторПорака
kocovБрој на мислења : 136

ПишувањеПредмет: Re: Воена географија   2/11/2011, 16:08

Desperado напиша:
А зошто мислиш дека хеликоптерски десант не е можен преку планините?

Тоа е можно но ке ти требат голем број на хеликоптери еве да речиме Грција најголем дел од транспортанта комопнета му се bel-212, e сега да транспортира 200 луге ке му требат 20 хеликоптери, а сепак 200 луге се малку ако се сака еве да се земи да речиме Велес како град ако во тој град го браниме ние со едно 1500 до 2000 луге, потоа нашите планини се доволно високи, да со еден пренослив систем кога ке ја прелетуват планините да ги собориш оти како за пример пелистер е висок 2600 метра а еден белл -212 можи да се крени максимално до 4000 метри на тоа мислев, дека непријателот ке треба да употреби голем број на хеликоптери за десант преку планините кој треба да ги сфатиме како еден вид на голем ѕид мегу нас и нив.
Вратете се на почетокот Go down
Тачка

avatar

Број на мислења : 48

ПишувањеПредмет: Re: Воена географија   2/11/2011, 16:16

За завземање на градови кои се во внатрешноста на Македонија не треба воопшто да им дозволиме при агресија од југ, да влезат толку длабоко во државата туку треба да бидат спречени и да се одбијат нивните напади уште во граничниот појас. А према мене за завземање на градови тешко дека би можеле и со 5000 луѓе да го завземат. Зависи од големината,за Велес сигурно им треба 1000+ добро обучена војска.
Вратете се на почетокот Go down
AlexGreat

avatar

Број на мислења : 277

ПишувањеПредмет: Re: Воена географија   2/11/2011, 20:33

Контролирањето на планинските делови е многу потешко отколку котлините и низините. А баш таму кај што не очекуваме, треба да очекуваме непријателот да нападне Smile

Сигурно нема да ризикува да праќа големи трупи на војска низ котлините,единствено доколу тоа го обезбеди со воздушна поддршка.

Подобро е да пратиш помали диверзантски тимови низ планински предели, имаат поголеми шанси да преживеат а и потешко се откриваат. Кога ќе направат узбуна и паника во редовите на бранителите тогаш може да притиснат и оклопно-механизираните единици низ котлините.

_________________
Born to be Macedon!
Вратете се на почетокот Go down
kocovБрој на мислења : 136

ПишувањеПредмет: Re: Воена географија   2/11/2011, 20:36

Па за контрола на превоите не многу војска едно 500 до 700 луге(што е многу еве да речиме 250 луге) ке бидат доволно оти сепак, за да се земат превојите ке треба десант така да пво оделенија со 20мм М-75 топови ке бидат доволни да ги одбијата, и да се имаа изградено силни одбрабени објекти како скривници, тунели и по некој миноврлач, ако успејата да слетат но не треба се заборави дека овие превоји се многу тесни и за слетување на хеликоптери.
Вратете се на почетокот Go down
kocovБрој на мислења : 136

ПишувањеПредмет: Re: Воена географија   2/11/2011, 20:45

AlexGreat напиша:
Контролирањето на планинските делови е многу потешко отколку котлините и низините. А баш таму кај што не очекуваме, треба да очекуваме непријателот да нападне Smile

Сигурно нема да ризикува да праќа големи трупи на војска низ котлините,единствено доколу тоа го обезбеди со воздушна поддршка.

Подобро е да пратиш помали диверзантски тимови низ планински предели, имаат поголеми шанси да преживеат а и потешко се откриваат. Кога ќе направат узбуна и паника во редовите на бранителите тогаш може да притиснат и оклопно-механизираните единици низ котлините.

Во ред но сепак тие диверзантски единици ке морат да слетат некаде на пример еве на баба планина или да се преврлат преку грција, но ако имаш организирано на планините неколку нивоа на одбрана значи контролни пунктови, потоа ровови така да сметам и да испрати еве диверзантски единици или повеке пешадиски единици сепак тие ке морат да идат во стил на прва светска војна. Да е можно е да ги уфрли во позадина но тогаш треба да настапат разнознавањето пред се од обичните луге кој ке ги забележат овие уврлување и да содветно известување на нашите труши и правење на хајки на овие диверзанти
Вратете се на почетокот Go down
AlexGreat

avatar

Број на мислења : 277

ПишувањеПредмет: Re: Воена географија   2/11/2011, 21:09

А што ако специјални инфлитрирачки тимови тргнат пеш од границата на Грција со Македонија и пробаат неприметно да влезат во РМ преку планинските предели? Без хеликоптери,без бука Smile

_________________
Born to be Macedon!
Вратете се на почетокот Go down
kocovБрој на мислења : 136

ПишувањеПредмет: Re: Воена географија   2/11/2011, 21:40

Па на тоа мислев ако тргнат пешки мора да поминат низ бојаџиевот врв за да стигнат до некоја точка. а баш тие целата нивната страна од баба планина ја имаат исечено, и тука лежи моето размислување што ако на таа страна од планината поставиш пункотви, ровови, потоа мини по патеките и што ако бидат откриени тука нивната борба ке се сведи на пешадиец, пешадиец, и по некој авион од нивна страна но нема да имаа тежок оклоп, што знам оваа е мое размислување на брзина Smile така да можи уште подобро да се раздлабочи темата
Вратете се на почетокот Go down
AlexGreat

avatar

Број на мислења : 277

ПишувањеПредмет: Re: Воена географија   2/11/2011, 23:44

А неможе да се заобиколат патеките од нивна страна? П.С Колкава е прегледноста од наша према нивна страна? да видиме кога доаѓаат? Бидејќи ако немаме прегледност,кога ке влезат во шумскиот терен кај нас веќе ке е касно..и дали мора преку Бојаџиевиот врв да поминат тие? нема други алтернативи? диви патишта , низ шума и сл?

_________________
Born to be Macedon!
Вратете се на почетокот Go down
kocovБрој на мислења : 136

ПишувањеПредмет: Re: Воена географија   3/11/2011, 00:36

AlexGreat напиша:
А неможе да се заобиколат патеките од нивна страна? П.С Колкава е прегледноста од наша према нивна страна? да видиме кога доаѓаат? Бидејќи ако немаме прегледност,кога ке влезат во шумскиот терен кај нас веќе ке е касно..и дали мора преку Бојаџиевиот врв да поминат тие? нема други алтернативи? диви патишта , низ шума и сл?

Па можно е непријателот не спије, но сепак војните во планините дават ограничено дејствије на напаѓачот особено на тоа дека имаа само одредени козји патишта кој лесно можи да се контролират.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 9937

ПишувањеПредмет: Re: Воена географија   3/11/2011, 11:29

Пред на направат нешто грциве,сигурно прво ке не изрешетаат со артилериски сретства,кои имаат големи манефри на дејствување,ке го исликаат целиот простор со беспилотни летала(што значи дека ке знаат и кога ке мочаме,а не пак каде ни се ПВО системите или каде ни се движат трупите),башка имаат голем број на авиони кој летаат на големи висини,и така можат да ни ги неутрализираат рововите,бункерите,топовите,возилата...,башка имаат транспортни авиони со кој ке можат на пренесат трупи(падобранци) на големи висини,или поблиску до боиштето(каде што не би биле забележани),за жал ние немаме толку силни ПВО системи и моќни радари со кој ке можеме да им ги уништиме леталата во воздух,со што би се плашеле да го користат воздушниот простор...
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Воена географија   

Вратете се на почетокот Go down
 
Воена географија
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 6Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Инженерија-
Отиди до: