ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 Воена географија

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
АвторПорака
kocovБрој на мислења : 137

ПишувањеПредмет: Re: Воена географија   31/10/2011, 20:15

Тачка напиша:
Ееее многу интересни карти кочов, а дали постјат некои планински правци и други правци кои не се поволни но низ кои сепак може да врват тенкови и други оклопни возила? дали низ планините може да се спречи продор на оклопни возила како и гасеничари? или оклопните возила може да поминат а тенковите не?

Гледано планиските масиви во Македонија не се поволни за употреба на околно механизирани возила, бидејки нема доволно патишта за да се движат значи и употреба на џипови е со ограничена употребата, додека единствено од каде можи да се користат планините се планиските превоји но само за премин од една котлина во друга котлина но не и за заземање на планините. Ете тоа предонста на македонскиот терен а тоа е планиските масиви кој се мегу себено поврзани и за да бидат заземени тогаш ке треба голема употреба на артилерија, пешадија и авиација пред се хеликоптерска комопонета за заземање на овие планиски бази кој можата да послужат како бази од каде ке се напајга непријателот, исто така нашите планини се густо пошумени кој преставуват голема препрека за пешадија а особено за возила и тенкови, исто така овие шуми давата добар заштита од авиација. А за твоето прашање мислам само во источна Македонија е можна ограничена употреба но до некаде оти и таму имаа густи шуми низ планинте така да употребата и тука ке се сведи само на планиски превој.
Вратете се на почетокот Go down
kocovБрој на мислења : 137

ПишувањеПредмет: Re: Воена географија   31/10/2011, 20:47

Вратете се на почетокот Go down
AlexGreat

AlexGreat

Број на мислења : 277

ПишувањеПредмет: Re: Воена географија   1/11/2011, 00:44

Кочов твое дело се мапиве?

Свака част на трудот! :cheers:

Значи,од инвазија на тенкови поддржани со оклопно механизирани единици сме заштитени во голема мерка,освен на планинските превоји кои се со пат нели?

_________________
Born to be Macedon!
Вратете се на почетокот Go down
kocovБрој на мислења : 137

ПишувањеПредмет: Re: Воена географија   1/11/2011, 12:22

Да мапите се моји но имаа и нешто постари оргинални мапи еве да речиме од ЈНА ама не ги објавувам нив, ке ви објавувам некој мој верзии и мој гледишта како да се организира одбраната и кој се правците на движење на непријателот, а да нашиот терен ни дава заштита од тенкови и оклопни возила, ес ега планиските превој само служат како врски мегу една со друга котлина или поврзување на еден масив со друг планиски масив , и повекето се со автопатови но лесно можат да се затворат и да се прекини движењето низ нив значи не тешко да се отсечат е сега токму неприајтелот ке концетрира свои десанти единци на тие превоји за кој ние морам да ги одбраниме оти се витални кој ги управува превојите тој ке ги управува котлините во В. Македонија, е сега во случај да не се конторлират овие превој треба постајано да се прави удари на непријателот на овие места со цел негово истиснување и пресекување на пример ако непријателот го контролира пелагонија и преспа ако се отсечи преминот гавато тогаш тој можи да остани отсечен на пример во преспа значи планинте треба да ги сватиме како еден вид на острови низ кој ке врши удар врз непријателот во пониските делови на Р.М/ Во случај да се нема контрола на превојот тогаш не е лошо на тие места да имаа подземни канали или тунели таков еден имаа во битола но не би потецирал кој оти сепак се работи за форум така и да падни гјавато некој време можи низ овие тунели да се преврлуват незабележано луге од баба или на бигла планина
Вратете се на почетокот Go down
AlexGreat

AlexGreat

Број на мислења : 277

ПишувањеПредмет: Re: Воена географија   1/11/2011, 14:31

Како мислиш планинските превоји се автопати?

Колкава војска би била потребна да се контролират превојите на пример ако непријателот нападне од југ или пак север?

_________________
Born to be Macedon!
Вратете се на почетокот Go down
AlexGreat

AlexGreat

Број на мислења : 277

ПишувањеПредмет: Re: Воена географија   1/11/2011, 14:33

kocov напиша:
први движења на непријателот од југ


Би било добро да направиш вака,и за другите страни , север,исток и запад па да имаме комплетна престава.. и мислам дека би било паметно да ја проучиме северната страна,према Косово како најкорисна Smile

_________________
Born to be Macedon!
Вратете се на почетокот Go down
AlexGreat

AlexGreat

Број на мислења : 277

ПишувањеПредмет: Re: Воена географија   1/11/2011, 14:38

Ако сакаш симни ги овие, злато вредат! Smile

http://odbrana.forumotion.org/t70-topic

_________________
Born to be Macedon!
Вратете се на почетокот Go down
kocovБрој на мислења : 137

ПишувањеПредмет: Re: Воена географија   1/11/2011, 17:26

AlexGreat напиша:
Ако сакаш симни ги овие, злато вредат! Smile

http://odbrana.forumotion.org/t70-topic

OK boris ke gi sredama a imam i od sever i odistok i od zapad samo malku i jas da odmaram i ke gi postavam
Вратете се на почетокот Go down
kocovБрој на мислења : 137

ПишувањеПредмет: Re: Воена географија   1/11/2011, 21:55

Вратете се на почетокот Go down
Desperado

Desperado

Број на мислења : 70

ПишувањеПредмет: Re: Воена географија   2/11/2011, 11:11

А зошто мислиш дека хеликоптерски десант не е можен преку планините?
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Воена географија   

Вратете се на почетокот Go down
 
Воена географија
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 6Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Инженерија-
Отиди до: