ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 Случувања во ДЗС

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
АвторПорака
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 9937

ПишувањеПредмет: Re: Случувања во ДЗС   3/6/2014, 22:48

Градоначалникот Коце Трајановски им додели благодарници на пожарникарите од Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје кои учествуваа во спасувањето и извлекувањето на настраданите од поплавите во Србија и Босна и Херцеговина

http://www.mia.mk/mk/Inside/RenderSingleGalleryTest/4325/1?month=6&year=2014&day=3&desc=0
Вратете се на почетокот Go down
JKD

avatar

Број на мислења : 3140

ПишувањеПредмет: Re: Случувања во ДЗС   31/12/2014, 01:54

Се зборува дека ДЗС е задолжена за чистење на тротоари и спасување на завеани лица и слични работи,но како што знам сите тие операции,вадење на лица од завеани подрачја,ги прави МВР/АРМ ? малку лоша организираност има,ај СК е до негде ОК,мада сметам дека солта не е скапа работа и дека можеле да ги средат и споредните улици и тротоари БАРЕМ,ама ете тоа е...иако и станарите би требало да собираат одредена сума на пари па да си ги чистат патеките низ маало,35 денари е морската сол,веројатно на голема количина и пониска би била цената,јас и татко ми фрливме пред зграда 2-3 кила,ама никој друг не му текна да го направи тоа.
Вратете се на почетокот Go down
JKD

avatar

Број на мислења : 3140

ПишувањеПредмет: Re: Случувања во ДЗС   1/2/2015, 16:25

Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 9937

ПишувањеПредмет: Re: Случувања во ДЗС   1/2/2015, 23:22

ФОТО: Критично во источна Македонија - тргнува помош од Скопје

Градот Скопје вечерва по обилните врнежи на дожд и поплави во источниот дел на Република Македонија, испрати тим на лица и техничка помош и механизација за справување со поплавите.

Градот Скопје испрати три цистерни за влечење на вода од ЈП “Водовод и канализација” и ЈП “комунална хигиена”, едно противпожарно возило опремено со моќна пумпа за испумпување на вода, две моторни пумпи со голем капацитет за испумпување вода, чамец со мотор, како и 10.000 вреќи со песок.

Со техничката помош на терен во поплавените делови испратена е и екипа од пет пожарникари од Противпожарната бригада на Град Скопје, како и поголем број на лица од Штабот за заштита и спасување на Град Скопје, како и од јавните претпријатија.

Штабот за заштита и спасување на Град Скопје ќе ја прати состојбата на терен и доколку има потреба ќе испрати дополнителна помош.

http://press24.mk/node/142018
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 9937

ПишувањеПредмет: Re: Случувања во ДЗС   15/5/2015, 16:37

Дирекцијата за заштита и спасување на Република Македонија во рамки на одбележувањето на 10-годишнината од нејзиното формирање им додели противпожарни возила на општините

http://www.mia.mk/mk/Inside/RenderSingleGalleryTest/132643480/1?month=5&year=2015&day=15&desc=0

Вратете се на почетокот Go down
JKD

avatar

Број на мислења : 3140

ПишувањеПредмет: Re: Случувања во ДЗС   15/5/2015, 16:40

Дали имаме комунална полиција ? често во школо ги гледам,носат панталони како на полицајците,а горе светло-плава боја на поло маички им пишува комунална(не знам дали полиција) а од општина аеродром се..
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 9937

ПишувањеПредмет: Re: Случувања во ДЗС   21/5/2015, 11:04

Нови 30 пожарникари ќе гасат со нови пумпи

http://vecer.mk/skopska/novi-30-pozharnikari-kje-gasat-so-novi-pumpi
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 9937

ПишувањеПредмет: Re: Случувања во ДЗС   11/8/2015, 11:15

Донација од кинеската Влада за ДЗС
http://www.mia.mk/mk/Inside/RenderSingleNews/282/132757062#
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 9937

ПишувањеПредмет: Re: Случувања во ДЗС   11/8/2015, 17:27

Еве што опрема ни донирле жутите
Вратете се на почетокот Go down
JKD

avatar

Број на мислења : 3140

ПишувањеПредмет: Re: Случувања во ДЗС   11/8/2015, 17:54

0:20...ми се чини,или на колата пишува УЧК ? one shot one kill
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Случувања во ДЗС   

Вратете се на почетокот Go down
 
Случувања во ДЗС
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 5Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Безбедносни сили на РМ :: Дирекција за Заштита и Спасување - ДЗС-
Отиди до: