ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Снајперско вооружување и снајперизам

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 51 ... 100  Next
АвторПорака
Волчко

Волчко

Број на мислења : 88

Снајперско вооружување и снајперизам - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Снајперско вооружување и снајперизам   Снајперско вооружување и снајперизам - Page 2 Empty18/12/2011, 01:25

Знам дека м-21 е застарен концепт мислам дека е од 1969 година или така нешто денешниве маринци се слушат со овие M40a5.Мислам дека има некои понови м40а6 али не сум баш сигурен.


______________________
Success is how high you bounce when you hit bottom.
Вратете се на почетокот Go down
Profesionalec

Profesionalec

Број на мислења : 149

Снајперско вооружување и снајперизам - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Снајперско вооружување и снајперизам   Снајперско вооружување и снајперизам - Page 2 Empty18/12/2011, 15:56

Исто така ја користат и М24.

______________________
Don't underestimate your enemy!
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9002

Снајперско вооружување и снајперизам - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Снајперско вооружување и снајперизам   Снајперско вооружување и снајперизам - Page 2 Empty19/12/2011, 21:23

Ми се чини дека беа набавени 17 парчиња од Accuracy International. Микс од AWM во 338LM и AW AE во 7.62x51.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Снајперско вооружување и снајперизам - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Снајперско вооружување и снајперизам   Снајперско вооружување и снајперизам - Page 2 Empty19/12/2011, 21:26

Друже Алвар добредојде и ти! Се надевам ќе не подучиш нешто ziveli

Каква оптика користат нашите AI?
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9002

Снајперско вооружување и снајперизам - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Снајперско вооружување и снајперизам   Снајперско вооружување и снајперизам - Page 2 Empty19/12/2011, 21:36

Добро ве најдов! Smile
Accuracy International стандардно монтираат германска оптика и тоа од Schmidt & Bender. Значи подобро здравје.
Дури го имаат и нивното лого на самите нишани од страна. Инаку на AWM обично се монтира оптика со големо зголемување, т.е 5-25x56 PM II LP/MILITARY.
Секако, доколку некој сака да монтира друг вид на оптика, претпоставувам од фабриката можат да го овозможат и тоа... но по дифолд ги испорачуваат со S&B.

Снајперско вооружување и снајперизам - Page 2 Sdinit
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Снајперско вооружување и снајперизам - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Снајперско вооружување и снајперизам   Снајперско вооружување и снајперизам - Page 2 Empty19/12/2011, 21:39

Alvar напиша:
Ми се чини дека беа набавени 17 парчиња од Accuracy International. Микс од AWM во 338LM и AW AE во 7.62x51.

Каков калибар е 338LM во споредба со 7.62x51? Односно со кој друг калибар 338. е најблизок?
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9002

Снајперско вооружување и снајперизам - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Снајперско вооружување и снајперизам   Снајперско вооружување и снајперизам - Page 2 Empty19/12/2011, 22:01

Па речиси со двојно поголема сила од таа на 7.62х51. Како илустрација, 7.62 НАТО има брзина од 850 m/s и 3,504 J енергија, додека 338LM има 1,019 m/s 6,734 J енергија. Секако, овој вториов има дупло потешко зрно од првиот (т.е 9-10 грама vs. 16.5-17.5 грама).
Инаку самиот 338LM потекнува од едно добро познато ловечко зрно, кое се користи за лов на Африкански крупни ѕверки. 416 Rigby (10.6x74mm).
Финциве ја земале неговата чаура, но го намалиле дијаметарот на зрното... т.е на 8.6. По што добиле балистички супериорно зрно за големи далечини.
Инаку конкретен конкурент во воено-полициска употреба нема.... се наоѓа помеѓу 300 Winchester Magnum кој го употребуваат неколку армии (како Германската во нивната AI AWM т.е G22, како и Амеркинската армија во нивната 2010 M24E1) и 50BMG 12.7x99mm кој го употребуваат во тешките anti-material снајпери.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5816

Снајперско вооружување и снајперизам - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Снајперско вооружување и снајперизам   Снајперско вооружување и снајперизам - Page 2 Empty19/12/2011, 22:03

А може да се најде во слободна продажба?

Уствари прашањето би било, дали е лесно да најдеш таков снајпер кој користи таква муниција во слободна продажба! scratch
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10545

Снајперско вооружување и снајперизам - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Снајперско вооружување и снајперизам   Снајперско вооружување и снајперизам - Page 2 Empty19/12/2011, 22:08

Frogfoot напиша:
А може да се најде во слободна продажба?

Уствари прашањето би било, дали е лесно да најдеш таков снајпер кој користи таква муниција во слободна продажба! scratch

Ми се чини дека ова зрно е спициално направено за овој снајпер...
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9002

Снајперско вооружување и снајперизам - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Снајперско вооружување и снајперизам   Снајперско вооружување и снајперизам - Page 2 Empty19/12/2011, 22:08

Може, но во Америка... иако се наоѓа и во Европа, но во држави со полиберални закони за оружје. Ние за жал не спаѓаме во таквите.
Инаку во US, може да се најде целиот асортиман на Accuracy International... во сите можни калибри, но се со бајаги солена цена која достигнува и по 10.000$.
Еве ја страната на американскиот дилер:
http://www.accuracyinternationalsrt.com/

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Снајперско вооружување и снајперизам - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Снајперско вооружување и снајперизам   Снајперско вооружување и снајперизам - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Снајперско вооружување и снајперизам
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 100Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 51 ... 100  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: