ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Поплави, Единица за брзи интервенции при поплави

Go down 
АвторПорака
Mrshajnoski

Mrshajnoski

Број на мислења : 238

Поплави, Единица за брзи интервенции при поплави Empty
ПишувањеПредмет: Поплави, Единица за брзи интервенции при поплави   Поплави, Единица за брзи интервенции при поплави Empty10/9/2017, 21:27

Поплава е природна појава (непогода), којашто се појавува заради високиот водостој во реките и езерата, поради што водата се прелива или излива од коритата и го поплавува околното подрачје. Причините што водат до висок водостој во реките и езерата се најчесто топење на снегот, обилни врнежи од дожд или некоја голема бура, попуштање на брана и сл.

За ваша информација ДЗС располага со две единици за интервенирање во поплава од кои една е меѓународна за интервенирање и во ЕУ.
Вкупно во РМ постојат 4 единици специјализирани за поплави 2 ДЗС 1Црвен Крст и 1 МВР. Секоја единица се состои од околу 11 припадници и тоа: 1тим лидер, 1 заменик тим лидер, 4 спасители односно 2 бади тимови, 3или4 логисика, 1или2 возачи на чамци, офицер за врски и офицер за безбедност во зависност од сложеноста на ситуацијата и можностите се додаваат уште 4 парамедици.
Вратете се на почетокот Go down
Mrshajnoski

Mrshajnoski

Број на мислења : 238

Поплави, Единица за брзи интервенции при поплави Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поплави, Единица за брзи интервенции при поплави   Поплави, Единица за брзи интервенции при поплави Empty10/9/2017, 22:38

Pokraj dvete edinici za brzi intervencii vo poplavi postojat i timovi koi sto se zadolzeni so rabota na visoko kapacitivni pumpi za ispumpuvanje na voda i zemja, rabota so barieri. Toa znaci deka ovii timovi gi postavuvaat barierite pred polavata pa za toa vreme edinicite za brzi intervencii rabotat na evakuacija ili planiranje i priprema na taktika i tehnika. Za vreme na poplavata i vo prviot udar ostanuvaat edinicite za brzi intervencii i rabotat na spasuvanje vo slozeni uslovi i po povlekuvanjeto na prviot udar i pogolemiot del od vodata ovie edinici se povlekuvaat i povtorno nastapuvaat na svena timovite so visoko kapacitivni pumpi i barieri. E vaka izgleda opsto dejstvuvanje vo poplavi koi se PREDVIDENI. A site znaeme deka tesko se predviduvaat kajnas poplavite i toa znaci deka tovarot za edinicite za brzi intervencii e uste pogolem kade sto site pripadnici vleguvaat a neznaat vo sto vleguvaat od pricini sto sme slabo opremeni i pripremeni za priberuvanje i obrabotuvanje informacii od teren.

za se sto ve interesira slobodno prasuvajte i diskutirajte se nadevam deka na se ke vi dadam odgovor Very Happy

Вратете се на почетокот Go down
 
Поплави, Единица за брзи интервенции при поплави
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Безбедносни сили на РМ :: Дирекција за Заштита и Спасување - ДЗС-
Отиди до: