ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 Оклопни борбени возила - Колчари

Go down 
Отиди на страна : Previous  1 ... 16 ... 28, 29, 30, 31, 32, 33  Next
АвторПорака
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 10205

ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила - Колчари   17/12/2017, 23:04

Делумно ремонтиран,со искорнати делови од други два, колку да може да искочи од касарна
Вратете се на почетокот Go down
leopardБрој на мислења : 495

ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила - Колчари   18/12/2017, 13:28

Тоа беше пред десетина години, корни од еден стави на друг.
Вратете се на почетокот Go down
Legija91

avatar

Број на мислења : 1330

ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила - Колчари   18/12/2017, 16:22

РИС напиша:
Кога сме кај БТР-4 некаде прочитав дека најновата верзија со 30мм топ ја нудат за 1 300 000 уса долари . Wink

На ирачаните од парче пишуваше 1 080 000 така нешто , ама па пишуваше дека и од 400 и нешто парчиња порачани само 88 добиле ради мајмунчење ослабување на квалитет.Новиот БТР 82а колку чини отприлика ?


_________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
Legija91

avatar

Број на мислења : 1330

ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила - Колчари   18/12/2017, 16:30

https://en.wikipedia.org/wiki/ZBL-08


Разликата во големина со БТР-80

И ова кинеско машинче не е лошо.Пише за Тајланд по 1,7 милиони по парче.

_________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
РИСБрој на мислења : 883

ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила - Колчари   18/12/2017, 21:07

За нас најдобро би било да бидеме на штрек и да купиме нешто западно на старо , ПАТРИЈА АМВ , РОСОМАК , ЦВ90 и нешто слично .
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

avatar

Број на мислења : 8530

ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила - Колчари   18/12/2017, 21:53

Пред неколку години, кога имаше (наводен) интерес за набавка на одредена количина на оклопни транспортери за АРМ, покрај пољаците понуда имаше и од САД (т.е. General Dynamics) за Страјкери 2-ра рака, и половни Пирани од Данска.

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 10205

ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила - Колчари   29/12/2017, 22:12

Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 10205

ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила - Колчари   12/1/2018, 23:28

Не ми е јасно зошто отидоа + на развивање на домашен ОТ 8х8

GDELS contracted to deliver 227 Piranha 5 wheeled armored vehicle to Romania
http://defence-blog.com/army/gdels-contracted-to-deliver-227-piranha-5-wheeled-armored-vehicle-to-romania.html

Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 10205

ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила - Колчари   22/1/2018, 14:54

Photos: Azerbaijan receives new batch of BTR-82A wheeled armoured personnel carriers
http://defence-blog.com/army/photos-azerbaijan-receives-new-batch-btr-82a-wheeled-armoured-personnel-carriers.htmlВратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 10205

ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила - Колчари   19/3/2018, 15:27

Al Wajbah VBCI 8x8 (490 комада за Катар)Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила - Колчари   

Вратете се на почетокот Go down
 
Оклопни борбени возила - Колчари
Вратете се на почетокот 
Страна 29 of 33Отиди на страна : Previous  1 ... 16 ... 28, 29, 30, 31, 32, 33  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Оклопни и транспортни средства-
Отиди до: