ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 Оклопни борбени возила - Колчари

Go down 
Отиди на страна : Previous  1 ... 15 ... 27, 28, 29 ... 33  Next
АвторПорака
Alvar

avatar

Број на мислења : 8530

ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила - Колчари   16/12/2017, 17:54


_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

avatar

Број на мислења : 8530

ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила - Колчари   16/12/2017, 21:25


_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 10205

ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила - Колчари   16/12/2017, 23:11

Како што стојат работиве ке тркаламе уште долго БТР, а и тоа е реалноста, не сме богата држава ниту армија(тоес не одвојуваме пари за армија)
Мислам дема најпаметно би ни било да идеме на поевтини решенина, ако памтите украинците имаа една модернизација за БТР-60,тоес ја искоритуваа само шасијата од БТР, другото е скоро 90% ново.  

Иако ич не ми се допаѓа како пацерски работат Украинците тоа е наша реалност

Мислам дека истото го нудеја и за БТР-70/80,според мене подобро да ги доведеме сите шеесетина БТР-70 на овој стандарт, него ли 30-тина нови ОТ за многу повеќе пари и послабо вооружување...

Подобра заштита, топ 30мм,против оклопни ракети, дизел мотор Ивеко, нова електроника...http://practika.ua/en/our-production/military-products/military_vehicles-en/btr-60-modernised-2/
Вратете се на почетокот Go down
Legija91

avatar

Број на мислења : 1330

ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила - Колчари   17/12/2017, 19:59

Немаме капацитет за тоа да го средиме самите ние, они иако се никаква држава имаат некакви погони и си средуваат затоа и исфрлаат некои нови возилца.За надвор да се носи да се средува тоа не постои никаква шанса со оглед на ситуацијата.
Не е скапа и патриата колку 2-3 милиони пишуваше на видеото, 20-30 патрии би свршиле работа ама да остане некој споменик непоставен.

_________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

avatar

Број на мислења : 8530

ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила - Колчари   17/12/2017, 20:08
_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
leopardБрој на мислења : 495

ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила - Колчари   17/12/2017, 22:25

Па тоа е проблемот, што за 20-30 патрии се што има моментално, би отишло во неповрат. а 20-30 патрии, да, ама за гарнизон Тетово, а другите?Патрика не е семоќна и возило со толку широк спектар па да замени, тенкови, транспортери.Се се плашам дека некоја си идна набавка,донација,ќе биде послабо вооружена,под 30мм и со симболична бројка ќе исфрлат од упетреба се останато, во смисол, еве ова се модерни возила, другово е застарено, произведено 70 те год, па квази интелектуалци, новинари, ботови партиски, аналитичари, стручњаци ќе го бранат стореното по медиуми.Мене ме чудат и размислувања на активен персонал, 12,7мм на транспортер бил одлично решение наспроти 30мм,наспроти тенк. па не ни требало поголем калибар,смешки.Затоа ќе поминат како Кобрите во Грузија.,пошто БМП -2 старо е, советско.А реално треба да заборавиме веќе на набавка на руска техника, таква е политиката.Само ќе се усреќиме со 12,7,ќе рече некој, ама и хрватите имаат на патриите, ама има и БВП ваков таков , не го исфрла од употреба.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 10205

ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила - Колчари   17/12/2017, 22:31

Legija91 напиша:
Немаме капацитет за тоа да го средиме самите ние, они иако се никаква држава имаат некакви погони и си средуваат затоа и исфрлаат некои нови возилца.За надвор да се носи да се средува тоа не постои никаква шанса со оглед на ситуацијата.
Не е скапа и патриата колку 2-3 милиони пишуваше на видеото, 20-30 патрии би свршиле работа ама да остане некој споменик непоставен.

Не ни мислев да го средувами ние сами на наша рака,со нивна помош кај нас само би се склопувале, не би ни се исплатело да ги сечеме кај нас БТР-те па да ги праќаме во Украина, и на крај да ни го вратат како комплетно возило.

Се тоа може да се направи кај нас, за сечење махери сме,старите школки и мотори можат да се претопат и парите да се искористат за проектот,или пак челикот за нови школки, моторите и така доаѓаат од Италија, електрониката не мора да биде украинска(а и сумјам дека е нивна, добија многу помош од запад во одб. индустрија), може да се побара и друга елек. од Израел(едни од ретките кој сакаат да соработуваат со нас).Се друго можат да го произведат таму и да го пратат овде, до толку имаме капацитет за да ги склопиме сами со нивна помош, нешто слично како Патрија во Хрватска, само со помалку работа поради тоа што скоро се би било готов производ само да се склопи, седишта, екрани, купола, перискоти и итн би дошле готови тестирани ...

Нешто слично што требаше да правиме заедно со нив за БТР-4

30 Патрии би не коштале повеќе од 100мил евра, повеќе од еден годишен буџет на АРМ,и за во иднина би влечеле многу пари за одржување, 30 ОТ не се доволни, а пари за други системи ?
Вратете се на почетокот Go down
РИСБрој на мислења : 883

ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила - Колчари   17/12/2017, 22:41

Кога сме кај БТР-4 некаде прочитав дека најновата верзија со 30мм топ ја нудат за 1 300 000 уса долари . Wink
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 10205

ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила - Колчари   17/12/2017, 22:53

Според мое слободно размислување за 1 Патрија ви требало да добиеме од 3 до 4 темелно модернизирани БТР, ма да тоа не е веќе БТР комплетно се работи за ново возило со нови делови...

На почеток би ни биле доволни,ама во иднина би ни требало повеќе од 60тина возила, а би имале проблем да купиме подвозја од БТР-70 на старо поради еден глуп закон, а би имале логистички проблем ако кипиме други нови возила...

Ке се јави потреба од вакви ОТ, со 12,7 за ПСО, амбулатни возила, командни, околу 30 тина +


Последната промена е направена од Momak od Gjorce на 17/12/2017, 23:00. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
leopardБрој на мислења : 495

ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила - Колчари   17/12/2017, 22:55

Ќе добиеш,ќе добиеш, ремонтиран СПВ -70
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила - Колчари   

Вратете се на почетокот Go down
 
Оклопни борбени возила - Колчари
Вратете се на почетокот 
Страна 28 of 33Отиди на страна : Previous  1 ... 15 ... 27, 28, 29 ... 33  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Оклопни и транспортни средства-
Отиди до: