ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 Пиштоли и револвери

Go down 
Отиди на страна : Previous  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 28  Next
АвторПорака
SIG

avatar

Број на мислења : 5801

ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Чет 19 Јан 2017, 22:57

Вратете се на почетокот Go down
Alvar

avatar

Број на мислења : 8370

ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Чет 19 Јан 2017, 23:27

Хм, е ова е интересна вест. Smile

Бев речиси сигурен дека Glock ќе го ќари дилов, но сум бил јалнаш. Изгледа дека модуларниот пристап на SIG во P320-ката прилично им се допаднал на џомбиве од Пентагон. Рака на срце досега и немам прочитано/видено нешто лошо за SIG P320, речиси сите го фалат.

Како и да е, после 30 години, сепак победата отиде во рацете на SIG, P226 на минатиот конкурс за службен пиштол во САД изгуби од Beretta 92F (M9) само поради високата цена.P.S. Треба да частиш, не за џабе им користиш trademark. Very Happy

P.P.S. Сега нека не бидат јенкиве цицијанери, и нека пратат едно 4-5000 М9-ки навака. Cool

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

avatar

Број на мислења : 8370

ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пет 20 Јан 2017, 16:21

Официјална фотка од победникот.Army Picks Sig Sauer's P320 Handgun to Replace M9 Service Pistol
http://www.military.com/daily-news/2017/01/19/army-picks-sig-sauer-replace-m9-service-pistol.html

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
SIG

avatar

Број на мислења : 5801

ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пет 20 Јан 2017, 17:50

Јас исто така верував дека price factor-от ќе биде клучен и дека ќе земат Глок. Но дефинитивно не погрешија со СИГ-от, напротив. Мислам дека е подобар војнички пиштол.

И исто така навивам за 2-3к М9ки да пратат до братскиот македонски народ Very Happy

ziveli

Вратете се на почетокот Go down
Alvar

avatar

Број на мислења : 8370

ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пет 20 Јан 2017, 18:12

Сега читам по форумиве "апели" од американциве старите М9-ки да ги понудат за откуп... но познавачите и бивши припадници на вооружените сили велат дека истите се толку издрнкани, да не ги бива ни за во резерва. Таму оружјето не го чуваат само за утринска смотра и 2-3 гаѓања во година, низ секоја цевка поминуваат десетици илјади куршуми. Smile

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
SIG

avatar

Број на мислења : 5801

ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пет 20 Јан 2017, 19:29

Видиш, кога ќе помислам на УС Арми М9ка, прва асоцијација ми е нешто вакво: истрошено, излижано, издркано. Ама пусто турско, на се се палиме Laughing

Вратете се на почетокот Go down
Alvar

avatar

Број на мислења : 8370

ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пет 20 Јан 2017, 19:40

Ма ја би зел и оваква, баш има... хм, карактер. Very Happy

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 10055

ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пет 20 Јан 2017, 22:12

Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 10055

ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Пет 20 Јан 2017, 22:18

Да не го прават „нашиве“ Зиг-от,штом се „радуваат“ Smile

Вратете се на почетокот Go down
SIG

avatar

Број на мислења : 5801

ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   Нед 22 Јан 2017, 00:01

Laughing
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Пиштоли и револвери   

Вратете се на почетокот Go down
 
Пиштоли и револвери
Вратете се на почетокот 
Страна 23 of 28Отиди на страна : Previous  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 28  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: