ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Лесни борбени авиони - Пропелери

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next
АвторПорака
JKD

JKD

Број на мислења : 3140

Лесни борбени авиони - Пропелери - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Лесни борбени авиони - Пропелери   Лесни борбени авиони - Пропелери - Page 2 Empty26/6/2015, 02:29

па ако имаат малку слух,3-4 вакви не се голема цифра,ако се по 10 милионки.А би биле(како што кажувате) убиствено оружје,за терористи и остала багра,нормално,ако не завземат населено место туку некое село во кое нема цивили.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Лесни борбени авиони - Пропелери - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Лесни борбени авиони - Пропелери   Лесни борбени авиони - Пропелери - Page 2 Empty26/6/2015, 02:40

Добро не се сите со турбопроп мотори но сепак ке го сменам името...


Super Tucano
Лесни борбени авиони - Пропелери - Page 2 Super-tucano-2

Лесни борбени авиони - Пропелери - Page 2 Aeronaves_%C3%81gata_7_%288780131013%29

Лесни борбени авиони - Пропелери - Page 2 A-29A_Super_Tucano_Rob_Schleiffert

Лесни борбени авиони - Пропелери - Page 2 Dominican_Republic_Super_Tucano

Лесни борбени авиони - Пропелери - Page 2 Jtu8
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Лесни борбени авиони - Пропелери - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Лесни борбени авиони - Пропелери   Лесни борбени авиони - Пропелери - Page 2 Empty26/6/2015, 02:47

Вакви имаме и ние,само што нашите се ПП Very Happy

Лесни борбени авиони - Пропелери - Page 2 IsWzy

Лесни борбени авиони - Пропелери - Page 2 35dXS

Лесни борбени авиони - Пропелери - Page 2 Z8MAG

Лесни борбени авиони - Пропелери - Page 2 9Gx0u
Вратете се на почетокот Go down
JKD

JKD

Број на мислења : 3140

Лесни борбени авиони - Пропелери - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Лесни борбени авиони - Пропелери   Лесни борбени авиони - Пропелери - Page 2 Empty26/6/2015, 02:48

Ќе им стаиме оружје,ако дојде зорт lol!
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Лесни борбени авиони - Пропелери - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Лесни борбени авиони - Пропелери   Лесни борбени авиони - Пропелери - Page 2 Empty26/6/2015, 02:52

Зато армија се гради за да нема зорт,него од америве да побараме АТ-6 на поклон...

Лесни борбени авиони - Пропелери - Page 2 2CeanRZ

Лесни борбени авиони - Пропелери - Page 2 8dz8vMu

Лесни борбени авиони - Пропелери - Page 2 OatvdGZ

Лесни борбени авиони - Пропелери - Page 2 4Avslei

Лесни борбени авиони - Пропелери - Page 2 UdYsOXH

Лесни борбени авиони - Пропелери - Page 2 UgdqZee
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинЛесни борбени авиони - Пропелери - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Лесни борбени авиони - Пропелери   Лесни борбени авиони - Пропелери - Page 2 Empty26/6/2015, 02:55

Momak od Gjorce напиша:
Добро не се сите со турбопроп мотори но сепак ке го сменам иметo

Сега ме натера пак да ги прегледам сите видеа...
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Лесни борбени авиони - Пропелери - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Лесни борбени авиони - Пропелери   Лесни борбени авиони - Пропелери - Page 2 Empty26/6/2015, 02:59

Не зборам за видеата,општо за пропелерски авиони,кој се уште се активни

Лесни борбени авиони - Пропелери - Page 2 AT-6B_1

Лесни борбени авиони - Пропелери - Page 2 122e0bca79de93cf329a2bebf6647848

Лесни борбени авиони - Пропелери - Page 2 20130824211120

Лесни борбени авиони - Пропелери - Page 2 At-6_newsroom_5

Лесни борбени авиони - Пропелери - Page 2 At-6_newsroom_6

Лесни борбени авиони - Пропелери - Page 2 At-6_newsroom_3
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинЛесни борбени авиони - Пропелери - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Лесни борбени авиони - Пропелери   Лесни борбени авиони - Пропелери - Page 2 Empty26/6/2015, 04:00

Аха, се разбравме. Така изреагирав бидејки има голема разлика. Ко прво овие турбопроп авиони немаа право да бидат во темава, бидејки немаат клипови. Второ, незнам дека уште користат борбени клипни авиони, а и да има(освен тие останати од Втора светска војна) многу малку се и нема потреба од посебна тема. Инаку, овие турбопроп авиони имаат карактеристики на клипни авиони, со тоа што можат да полетуваат/слетуваат на многу кратки писти, дури и земјени патеки немора да биде писта. А и со многу помала брзина можат да го изведат тоа за разлика од млазните авиони(jet), кои бараат подолги тврди(асфалтирани/бетонски), чисти писти(пак ќе кажам и најмал штраф може да предизвика огромни проблеми). Затоа на носачи на авиони неколку пати дневно целиот екипаж се реди во линија и ја поминуваат цела платформа од почеток до крај, барајки предмети. Но сепак турбопроп се млазни мотори, имаат многу сила и авионите можат да развиат голема брзина, скоро колку млазните авиони. А и воглавно сите имаат механизам кој го менува аголот на перките како кај хелихоптери. Кога лета право-хоризонтално, го зголемува аголот на перките, тие зимаат поголем залак од воздухот и така миоже да лета побрзо, а моторот ќе се врти поспоро, со што се бамалува и потрошувачката.

П.С. сега за матуриве наутро на Видиковец прелета biplane на 50 метри од нас, ваљда прскаше, помина неколку пати на различни места, е тој брмчеше... Клипен мотор. Дур да се појави мислед дека е хелихоптер дека МВР е во близина
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Лесни борбени авиони - Пропелери - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Лесни борбени авиони - Пропелери   Лесни борбени авиони - Пропелери - Page 2 Empty27/6/2015, 17:55

Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Лесни борбени авиони - Пропелери - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Лесни борбени авиони - Пропелери   Лесни борбени авиони - Пропелери - Page 2 Empty27/6/2015, 17:56

Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Лесни борбени авиони - Пропелери - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Лесни борбени авиони - Пропелери   Лесни борбени авиони - Пропелери - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Лесни борбени авиони - Пропелери
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 4Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: Авиони-
Отиди до: