ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Лесни борбени авиони - Пропелери

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4  Next
АвторПорака
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Лесни борбени авиони - Пропелери Empty
ПишувањеПредмет: Лесни борбени авиони - Пропелери   Лесни борбени авиони - Пропелери EmptyПет 22 Мај 2015, 15:18

Ова плаче за кај нас.

Лесни борбени авиони - Пропелери 6oZJGEW

______________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
Macedonian Knight

Macedonian Knight

Број на мислења : 194

Лесни борбени авиони - Пропелери Empty
ПишувањеПредмет: Re: Лесни борбени авиони - Пропелери   Лесни борбени авиони - Пропелери EmptyПет 22 Мај 2015, 15:44

За против бунтовници е супер, ама со млазен мотор авион подобро одговара.
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Лесни борбени авиони - Пропелери Empty
ПишувањеПредмет: Re: Лесни борбени авиони - Пропелери   Лесни борбени авиони - Пропелери EmptyПет 22 Мај 2015, 16:33

Macedonian Knight напиша:
За против бунтовници е супер, ама со млазен мотор авион подобро одговара.
Во анти герила операции брзинат ане е нужна.
А Македније е 200 ком кружница , од полетување е за 15 минути било каде !
Мокна оптика + современи системи го праат незаменлив во работата.

______________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Лесни борбени авиони - Пропелери Empty
ПишувањеПредмет: Re: Лесни борбени авиони - Пропелери   Лесни борбени авиони - Пропелери EmptyЧет 25 Јун 2015, 23:09

Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Лесни борбени авиони - Пропелери Empty
ПишувањеПредмет: Re: Лесни борбени авиони - Пропелери   Лесни борбени авиони - Пропелери EmptyЧет 25 Јун 2015, 23:09Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинЛесни борбени авиони - Пропелери Empty
ПишувањеПредмет: Re: Лесни борбени авиони - Пропелери   Лесни борбени авиони - Пропелери EmptyЧет 25 Јун 2015, 23:38

Незнаев дека и ден денес се произведуваат и користат борбени клипни авиони... Одлична опција за нас. Плис, овие имаат turboprop мотори, замислете разлика меѓу дизел и турбодизел за споредба. Тоа им дава можност на кратки дистанци(во Македонија) да бидат исто толку брзи колку млазњаци, а трошат значително помалку и се значително поевтини за одржување. А и потешко се расипуваат и не се ни приближно осетливи на странски објекти како млазните мотори. И мала ситница да влезе во турбина ќе предизвика голем број проблеми. Пропелер и да мавне птица ќе продолжи да работи... а и почетната цена им е поевтина.
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Лесни борбени авиони - Пропелери Empty
ПишувањеПредмет: Re: Лесни борбени авиони - Пропелери   Лесни борбени авиони - Пропелери EmptyПет 26 Јун 2015, 00:03

Се користат поради цената,кој некој земји како нас не моат да си дозволат нов млазен авион,но не се баш ефтини просечна цена им е накај 10 милиони зелениВратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Лесни борбени авиони - Пропелери Empty
ПишувањеПредмет: Re: Лесни борбени авиони - Пропелери   Лесни борбени авиони - Пропелери EmptyПет 26 Јун 2015, 00:09

Eве ти ги словенците со Пилатус ПЦ9 на вежба кај нас
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10546

Лесни борбени авиони - Пропелери Empty
ПишувањеПредмет: Re: Лесни борбени авиони - Пропелери   Лесни борбени авиони - Пропелери EmptyПет 26 Јун 2015, 00:12Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинЛесни борбени авиони - Пропелери Empty
ПишувањеПредмет: Re: Лесни борбени авиони - Пропелери   Лесни борбени авиони - Пропелери EmptyПет 26 Јун 2015, 00:24

Супер, самошто лапсус е направен. А и јас сум виновен. Сите авиони постирани во темава се turboprop, ама ниеден од нив нема клипови. Сите имаат млазни мотори кои го движат пропелерот. Сега ми текна гога видов како се пали Пилатусот. Мотор со клипови сецка кога се врти полека, овие одат мазно. Нашите Антонов АН-2 беа клипни авиони, побарај видео да видиш тие како се палат... Брмчи како трактор и неможеш да го промашиш. Самошто тој не е борбен авион.
Поздрав ziveli
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Лесни борбени авиони - Пропелери Empty
ПишувањеПредмет: Re: Лесни борбени авиони - Пропелери   Лесни борбени авиони - Пропелери Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Лесни борбени авиони - Пропелери
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 4Отиди на страна : 1, 2, 3, 4  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: Авиони-
Отиди до: