ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Снајперско вооружување и снајперизам

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 21 ... 37  Next
АвторПорака
Гостин
ГостинСнајперско вооружување и снајперизам - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Снајперско вооружување и снајперизам   Снајперско вооружување и снајперизам - Page 5 Empty4/1/2015, 15:36

Зоран напиша:
MISFIT напиша:
76-кава би била еквивалент на SVD?
А тој горе беше Accuracy?

SVD e poprecizen i po nezgrapen za nosenje i podolg.
M-76 e po kus apo kompaktna ama e designated marksman ne e sniper

Мислиш designated marksman rifle, designated marksman е стрелецот Wink
Инаку и СВД ја има истата титула колку што знам. Ама М76 ја има истата улога како СВД што има во Русија отприлика така?
И што значи незграпен?
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3760

Снајперско вооружување и снајперизам - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Снајперско вооружување и снајперизам   Снајперско вооружување и снајперизам - Page 5 Empty4/1/2015, 16:12

MISFIT напиша:
Зоран напиша:
MISFIT напиша:
76-кава би била еквивалент на SVD?
А тој горе беше Accuracy?

SVD e poprecizen i po nezgrapen za nosenje i podolg.
M-76 e po kus apo kompaktna ama e designated marksman ne e sniper

Мислиш designated marksman rifle, designated marksman е стрелецот Wink
Инаку и СВД ја има истата титула колку што знам. Ама М76 ја има истата улога како СВД што има во Русија отприлика така?
И што значи незграпен?
Dosta e dolga pa ako trcash niz grmushki e bash nezgodna.
fala za dopolnata za DMR.

_________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8875

Снајперско вооружување и снајперизам - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Снајперско вооружување и снајперизам   Снајперско вооружување и снајперизам - Page 5 Empty4/1/2015, 17:18

MISFIT напиша:
Инаку и СВД ја има истата титула колку што знам. Ама М76 ја има истата улога како СВД што има во Русија отприлика така?
И што значи незграпен?

Па отприлика ја имаат истата улога, со тоа како во СССР така и во Југославија, улогата на прецизен стрелец (designated marksman) и снајперист некако се поклопуваа, т.е. користеа исто оружје. Од скоро Русите почнаа да користат класични снајперски пушки (СВ-98) во својот арсенал, и мислам дека истата е прва снајперска пушка со обрточепен затворач после Мосин Нагант 1891/30 ПУ во нивниот армиски арсенал.
Самите пушки (М76 и СВД) иако наизглед се слични, по конструкција се и доста различни. Додека пушката на Евгениј Драгунов има нешто изменет систем на функционирање со позајмицата на гасови и поинаков клип и носач на затворач... Застава М76 користи класичен АК систем на функција, само зголемен. Сандакот на затворачот и кај двете пушки е изработен од глодано челично парче, но СВД е нешто полесна од М76 (4.3 kg спрема 4.6 kg), но и нешто подолга (1225 mm vs. 1135 mm). М76 користи 7.92x57mm Mauser (8x57mm IS / М49) зрно, СВД користи 7.62x54mm. М76 има ракофат, преден ракофат и кундак од полно дрво, кај СВД истите се изработени или од ламинат или од пластика.

Мене лично и двете пушки ми се допаѓаат, со тоа што би рекол дека М76 е поквалитетно изработена од СВД.

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8875

Снајперско вооружување и снајперизам - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Снајперско вооружување и снајперизам   Снајперско вооружување и снајперизам - Page 5 Empty4/1/2015, 17:24

Еве ја и СВДК во доста помоќниот 9.3×64mm 7N33 калибар.


_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8875

Снајперско вооружување и снајперизам - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Снајперско вооружување и снајперизам   Снајперско вооружување и снајперизам - Page 5 Empty4/1/2015, 17:30

Снајперско вооружување и снајперизам - Page 5 6PRoYo8
Снајперско вооружување и снајперизам - Page 5 81xwHKK

Cool

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинСнајперско вооружување и снајперизам - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Снајперско вооружување и снајперизам   Снајперско вооружување и снајперизам - Page 5 Empty4/1/2015, 18:27

Alvar напиша:
Мене лично и двете пушки ми се допаѓаат, со тоа што би рекол дека М76 е поквалитетно изработена од СВД.

И јас би претпоставил дека е, од истата причина што М70 е подобра од АК-47, од добра пушка направена е помодерна подобра верзија
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3760

Снајперско вооружување и снајперизам - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Снајперско вооружување и снајперизам   Снајперско вооружување и снајперизам - Page 5 Empty4/1/2015, 21:19

Alvar напиша:
Снајперско вооружување и снајперизам - Page 5 6PRoYo8
Снајперско вооружување и снајперизам - Page 5 81xwHKK

Cool

Јака Маица бате јака.
А муницијава од ловечката ставаш 9.3 ( Норма) Јако, јако.

Све Јако.

_________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8875

Снајперско вооружување и снајперизам - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Снајперско вооружување и снајперизам   Снајперско вооружување и снајперизам - Page 5 Empty4/1/2015, 21:23

Ова подолу на сликиве е обична СВД Зоки, само со друга оптика. На клипот е СВДК.

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3760

Снајперско вооружување и снајперизам - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Снајперско вооружување и снајперизам   Снајперско вооружување и снајперизам - Page 5 Empty4/1/2015, 21:25

Alvar напиша:
Ова подолу на сликиве е обична СВД Зоки, само со друга оптика. На клипот е СВДК.
Ту бе не ме оставаш да те пофалам.

_________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 8875

Снајперско вооружување и снајперизам - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Снајперско вооружување и снајперизам   Снајперско вооружување и снајперизам - Page 5 Empty4/1/2015, 21:32

Зоран напиша:
Alvar напиша:
Ова подолу на сликиве е обична СВД Зоки, само со друга оптика. На клипот е СВДК.

Ту бе не ме оставаш да те пофалам.

Very Happy

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Снајперско вооружување и снајперизам - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Снајперско вооружување и снајперизам   Снајперско вооружување и снајперизам - Page 5 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Снајперско вооружување и снајперизам
Вратете се на почетокот 
Страна 5 of 37Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 21 ... 37  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: