ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Минофрлачи

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Next
АвторПорака
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9004

Минофрлачи - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 10 Empty15/6/2018, 00:22


______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9004

Минофрлачи - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 10 Empty17/6/2018, 16:13affraid

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
leopardБрој на мислења : 516

Минофрлачи - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 10 Empty17/6/2018, 17:28

Џабе бегаат нема да пукне мината. Може само да настрада грбот или главата на полначот.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9004

Минофрлачи - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 10 Empty17/6/2018, 18:07

Така е, ама пак 120mm мина да ти падне на метар од тебе... није свеједно. Very Happy

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
leopardБрој на мислења : 516

Минофрлачи - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 10 Empty17/6/2018, 22:15

Боље да падне, отколку да се заглави во цевка Smile
Вратете се на почетокот Go down
ESN

ESN

Број на мислења : 1224

Минофрлачи - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 10 Empty17/6/2018, 23:39

А шо се случува ако остане во цевката

______________________
СЕКОГАШ И СЕКАДЕ ПРВИ
Вратете се на почетокот Go down
leopardБрој на мислења : 516

Минофрлачи - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 10 Empty18/6/2018, 10:53

Чекаш две минути, да не случајно се истрела.
Чукаш со ашовче долу кај спој задник со куглеста пета.
Ако несака пак, помошникот олабавува гривна,ротира цевка во позиција до одвојување на истата од подлога.
Подигнува цевка се додека мината не почнува да лизга према отвор на цевка.
За тоа време нишанџијата ја чека со дланки раширени околу уста на цевка.
Причини. обично кога се менува режим на оган,кочницата долу останува во закочена позиција, те вовлечена во лежиште, ако гаѓаме по ПС нели.Па така останува капислата неактивирана.
Поретко се случува да е мината неисправна, односно полнењето.
Ова важи за МФ М-69А 82мм.Исто е и кај 120мм М-74.И кај сите постари МФ.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9004

Минофрлачи - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 10 Empty18/6/2018, 11:35

Друже Леопард, може да ни објасниш со секое поединечно полнење (од 0 до 5-6 или колку и да ги има) колкав домет има мината... конкретно за 81/82mm и 120mm?

И дали може во М-69 да се користат и 81mm мини?

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
leopardБрој на мислења : 516

Минофрлачи - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 10 Empty18/6/2018, 14:04

Линк од таблиците за гаѓање,за да не наведам сувопарно основно за мините М-68П1 и М-74,во заклон надвор од заклон..каде е дадено објаснување за минимален и максимален домет.Затоа прикачувам линк од таблиците од страна 38 па понатаму на дадениот линк .За 120мм е веќе друго правило,плус бугарски мини.
https://ia801002.us.archive.org/6/items/snjeznileopard/TabliceGadjanjaZaMb82mmM69IM69a.pdf
81мм може да се истрела,со претходно одобрување на к-дир,ама треба друга таблица.И реално такво сценарио тешко дека ние ќе доживееме,пре би направил таблица за кинески и албански мини.Ама онака муабет си правиме само.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9004

Минофрлачи - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 10 Empty18/6/2018, 15:15

Аууу, одличен прирачников, old school ЈНА. Twisted Evil

Којзнае дали имаме од овие М77 самариве за транспорт на минофрлачи на коњ. Алпските единици на Германија, Австрија, Франција и ден денес користат мазги за транспорт на минофрлачи, муниција и останат кабаст терет.

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Минофрлачи - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 10 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Минофрлачи
Вратете се на почетокот 
Страна 10 of 11Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Артилерија-
Отиди до: