ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 Минофрлачи

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
АвторПорака
Alvar

avatar

Број на мислења : 7967

ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   4/12/2013, 16:19

Којзнае колку чини една ваква, плус системот за наведување и управување. Rolling Eyes 

_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

avatar

Број на мислења : 3679

ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   4/12/2013, 17:05

Alvar напиша:
Којзнае колку чини една ваква, плус системот за наведување и управување. Rolling Eyes 
Ako vidish kakvi se efektite zhiv kar.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

avatar

Број на мислења : 7967

ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   3/3/2014, 11:44


_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

avatar

Број на мислења : 7967

ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   29/4/2014, 19:27


_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
РИСБрој на мислења : 820

ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   26/5/2014, 17:25

Вратете се на почетокот Go down
РИСБрој на мислења : 820

ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   23/7/2014, 21:20

Вратете се на почетокот Go down
kocovБрој на мислења : 136

ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   20/11/2014, 00:53

Kон крајот на втората светска војна во германија се појавуват некој форма на мулти минофрлачи или наместо да се употребуват ракети се употребуват повеке мф гранати, идејата било да се добије оржује со огнена мок на ПЦРФ но многу поглема прецизност и оставање на помали трагови, бијдеки тогашните пцрф имале прецизност од 30 до 100 метра што барало поставување на поголем број на вакви систем, додека овој систем можел да  се во користи помал број. Германските модификаци биле правени на минофрлачки од 82 мм а подоцна и на 120 мм, испалувањето се вршело едно по друго испалување со цел да се избегне оштетување на шасијата на возилото. Имено во 1986 една австриска фирма го создава системот см-4 кој бил сличен на германските  само со калибар од 120 мм и 4 цевки кој се полнеле рачно како секој МФ и така поеднично за помалку од 2 секунди можел да испали 4 гранати.
Една интересна модификација на овој систем е покажана во Ирак каде гранатите на см-4 се користат за уништување на крстаречки ракети идејата била со помош на радар да се испалат мф грантите кој потоа ке отворат падобран на висина на крстаречката ракета  и ке експлодират при близина на истата крстосувачка ракета .
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

avatar

Број на мислења : 9517

ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   20/1/2015, 22:18

Вратете се на почетокот Go down
Alvar

avatar

Број на мислења : 7967

ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   28/3/2015, 11:52

60mm vs. 120mm_________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
SIG

avatar

Број на мислења : 5798

ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   28/3/2015, 18:41

Првата е американер?
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   

Вратете се на почетокот Go down
 
Минофрлачи
Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 7 of 9Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Артилерија-
Отиди до: