ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Минофрлачи

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Next
АвторПорака
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Минофрлачи - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 6 Empty11/2/2013, 21:13

leopard напиша:
Зоки 95ки нема никој,па ни Србите,попатно тоа е М-74 со мала модернизација.мислам дека прочита едни списанија што ти дадов пред некоја година.Инаку за 2001 точно е највеќе 38ци и УБМ-ки,останатите во мн мал број.со 69ки во Кумановско гаѓаа највеќе.

Leo kako shto znaesh star chichko pa zaboraviv.

Inaku brkaat rabota site.
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9003

Минофрлачи - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 6 Empty11/3/2013, 18:37

Минофрлачи - Page 6 BV7lWYz

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Минофрлачи - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 6 Empty11/3/2013, 18:50

Alvar напиша:
Минофрлачи - Page 6 BV7lWYz

Францускиот.?
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10545

Минофрлачи - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 6 Empty29/3/2013, 21:00

Минофрлачи - Page 6 392816_539676979406191_478604398_n
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9003

Минофрлачи - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 6 Empty29/3/2013, 21:04

Зоран напиша:
Alvar напиша:
Минофрлачи - Page 6 BV7lWYz

Францускиот?

Да Зоки, MO-120 RT-61.
http://en.wikipedia.org/wiki/Mortier_120mm_Ray%C3%A9_Tract%C3%A9_Mod%C3%A8le_F1

______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
Kire1993

Kire1993

Број на мислења : 24

Минофрлачи - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 6 Empty4/4/2013, 18:20

Минофрлачи - Page 6 Images?q=tbn:ANd9GcRqraaacRow_e_cUQoCVzKN3-_bYB2RnCusRFd3vxeFn3nq5k3Z

Минофрлачи - Page 6 Images?q=tbn:ANd9GcTck8mAlMfdY4F46a29JMOjmNRHhEwbzuIFRqkJiPEvh9tE2XPR
Вратете се на почетокот Go down
Hivemind

Hivemind

Број на мислења : 52

Минофрлачи - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 6 Empty22/4/2013, 20:16

Frogfoot напиша:
Izraelska kompanija Elbit Sistem na artiljerijskoj konferneciji Zikhron Yakovu u Izraelu predstavio je novi minobacač Soltam SPEAR 120 mm sa blagim trzajem.
Naime ovaj minobavač su po prvi put montirali na američki Hamer, a minobacač je zasnovan na drugoj generaciji borbeno proverenog minobacča CORDOM koga su upotrebljavale Strajker brigade na svojim vozilima 8x8 i na izraelskim oklopnim gusneičarima M 113 “ keshet”.
Ugradnja ovog minobacača na Hamer zahtevala je manji povratni trzaj cevi i to toliko da ga može izdržati vozilo poput hamera. Uobičajni povratni trzaj minobacča 120 t, Elbit uz pomoć sistema za ublaženje je to uspelo smanjiti na 10 t. Iz minobacača je moguće ispaliti do 15 mina.
Sistem SPEAR u izraelskim oklopnim vozilima i tenkovima Merkava Mk3, Mk4 opremljen je sa digitalizovanim sistemom za obeležavanje ciljeva i navigaciju što omogućava samostalno delovanje minobacačkog sistema po spoljnim obeležneim ciljevima.

Минофрлачи - Page 6 560693_406138459431332_100001055455474_1290254_310953905_n
Може некој да ми го објасни тој повратниот трзај?

Може да се обиде па ако успее добро ако не јазк и арам да ми е(ама да ми кажеш дали разбра или не) scratch

Колку што гледам прилично се јасни предностите на ваков систем, и тоа првенствено е енергетската ефикасност, ние тука збориме за трансфер на енергија,настрана дигиталниот систем за маркирање на цели и дејството врз истите но јас сум запрепастен од ефикасноста на системов, замисли исто како кај хидрауличните системи додаваш 10 њутни енергија а имаш аутпут од 100, е овде се работи за идентичен систем но обратен.

Ова решение е веднаш овде администрирано бидејќи беше неопходно но ќе се користи сигурно и понатаму.

Грубо да се изразам испалувањето на граната гледано од агол на енергетска ефикасност е налик атмосферски мотор каде загуби имаш насекаде( што и е нормално по њутнова механика и законите на термодинамика) сега кај артилериски систем, макар и пушка имаме загуба на третина од енергијата се трансформира во топлина, додатни 40% се додаваат на трзајот и загубата кај цевката додека остатокот енергија го движи проектилот.

Токму поради ова таа енергија која согласно законот е еднаква на вкупната но е во спротивна насока се "припитомува" и ова првенствено беше употребено од Максим(каде токму таа сила се користеше за автоматско полнење наместо да влијае негативно врз прецизноста па затоа британците загубија околу 20 000 војници во еден ден[url]http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_the_Somme[/url]

не поради вкопаноста на германците туку поради добрата обука и фактот што не го користеле максим се да пука во спротивен правец, напротив чекале германците налет на британците и кога овие ќе се доближеле од 350-700 метра два максим митралези се грижеле за една група војници притоа пукиајќи вкрстено така да имало случаи куршум да погоди и тројца војници по ред, тоа било кланица и е најголема загуба забележана во историјата на В. Британија но сето тоа било благодарение на механизмот кој наместо дисперзија на енергијата истата ја користел, е сега имаме и гасни системи, директен, па блоубек кертриџ и сл што значи принципите користени овде се чисто научни и веќе се применети и кај автоматско оружје, дури кај Томпсон(компензатор-нели поради познатиот мафијашки случај каде типот преживеал цел магазин и не успеал да го убие соперникот,кој само срам за "колегата" кој сакал да го убие), во овој случај кај компензаторот дел од гасот кај излезот од цевката бил насочен нагоре под специфичен агол со цел и да се намали трзајот,да се редуцира непрецизноста(посебно за специјални операции) и нормално да не се случи некој да преживее цел магазин испукан врз него Smile

Овде станува збор за сличен механизам имам и дел ама само дел од цртежите, но претпоставувам имаш веќе претстава за што се работи бидејќи сите гореспоменати системи споредено со овој веќе не ги задоволуваат стандардите(или ги имплеметираат и се модернизираат без разлика дали е или не е на Хамер,тенк или пак е фиксен) бидејќи овде имаме целосна автономност на единицата, "праведна" распределба на енергијата или да се изразам поправилно манипулација и тоа процесот започнува веднаш после игницијата за разлика од останатите системи каде после испалување имаме директно насочена сила кон нас која и не е пријатна овој систем е сосема нов приод и тоа докажан.

A novel aspect of this new mechanism originates in the transmission of forces and energy from the action of recoil to the inertia block in the instant immediately following percussion by means of an impulse occurring in a direction other than along the axis of the gun barrel, ideally perpendicular to that axis, with the bolt head checked in its movement by a locking mechanism. To enhance the transfer of energy to the inertia block, and thus to induce its greater movement, the mechanism is engineered to produce a slight time-lapse (or phase displacement) in the initial movements of the inertia block and the bolt head through a delay in release of the locking mechanism. Accordingly, the inertia block of mass M is activated, rotating with an initial velocity Vm, its momentum running through a number of movements. Once the inertia block is in motion, the locking mechanism (the locking cylinder or spool in chambered position with the bolt or bolt head) unlocks to liberate the bolt head. The continuing trajectory of the inertia block then compels a translated displacement of the bolt head towards the rear of the weapon due to the nature of the means of its linkage with the inertia block. Continuing its rotation to maximum lateral extension, the inertia block encounters resistance due a mechanism for energy recuperation, ideally one of elastic counter-stress or a spring, which deflects the inertia block to fold itself again laterally on the gun. The nature of the linkage of the inertia block with the bolt head drives the latter forward, compelling insertion of a round in the firing chamber by conventional technique. Arrival of the inertia block at the end of its re-folding activates the locking mechanism, which secures the bolt head in firing position.

Цитат :
According to a preferred embodiment of this invention, a firearm or recoil control device or mechanism is composed of two like inertia blocks set symmetrically about the axis of the gun barrel. Each inertia block is linked to the bolt head in a similar fashion. Movement of the two inertia blocks is synchronized. Their respective rotation is complementary and mutually opposed. In this configuration, absorption of recoil is considerably enhanced.


Се надевам атачментитите на имиџшак ќе појаснат и директен линк ќе пуштам па ќе треба да ја доловат финтата Smile

Минофрлачи - Page 6 Spear_side
Минофрлачи - Page 6 System2


Минофрлачи - Page 6 System1a

Минофрлачи - Page 6 System3

Минофрлачи - Page 6 System4m

Минофрлачи - Page 6 System5

Па и ќе се обидам како што напоменав и преку "обратниот" процес

Минофрлачи - Page 6 220px-Hydraulic_Force,_language_neutral

Кој знае да биде многу ефикасен

Минофрлачи - Page 6 Hydropressforce
Вратете се на почетокот Go down
Alvar

Alvar

Број на мислења : 9003

Минофрлачи - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 6 Empty10/6/2013, 17:52


______________________
Si vis pacem, para bellum
Вратете се на почетокот Go down
lider1

lider1

Број на мислења : 12

Минофрлачи - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 6 Empty18/8/2013, 12:05

Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Минофрлачи - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 6 Empty4/12/2013, 14:25

Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Минофрлачи - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Минофрлачи   Минофрлачи - Page 6 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Минофрлачи
Вратете се на почетокот 
Страна 6 of 11Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Артилерија-
Отиди до: