ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share | 
 

 S-500

Go down 
АвторПорака
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3753

ПишувањеПредмет: S-500   5/8/2014, 19:00S-500 so pomalite braka.

http://www.militaryphotos.net/forums/attachment.php?attachmentid=221531&d=1404857814


@ IKO
mala provokacija ako go citash forumov se ushte.

_________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3753

ПишувањеПредмет: Re: S-500   13/8/2014, 19:56

Moknosta na Despotot.


_________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
Legija91

Legija91

Број на мислења : 1332

ПишувањеПредмет: Re: S-500   14/8/2014, 02:02

Има ли друга земја систем што може да парира на овој ? Или некоја да е во развој ?

Пошто од овие помоќните знам дека само Русија се занимава на големо со вакви ПВО, додека Кинезите копираат, а Америте само со авиони и со помали ПВО системи.

_________________
If you're going throw hell, keep going.
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5815

ПишувањеПредмет: Re: S-500   14/8/2014, 02:27

Ниту една нема кој е по своите перформанси рамен на овој систем...
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3753

ПишувањеПредмет: Re: S-500   14/8/2014, 12:34

Frogfoot напиша:
Ниту една нема кој е по своите перформанси рамен на овој систем...

Америка со THAAD.

Оној кељавиот го утепа од фалење на дискавери.

_________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
m-r.niceguy

m-r.niceguy

Број на мислења : 45

ПишувањеПредмет: Re: S-500   27/12/2015, 20:12

Legija91 напиша:
Има ли друга земја систем што може да парира на овој ? Или некоја да е во развој  ?

Пошто од овие помоќните знам дека само Русија се занимава на големо со вакви ПВО, додека Кинезите копираат, а Америте само со авиони и со помали ПВО системи.

Па САД всушност го има најкопмплексниот ПВО систем само се состои од мноштво копнени и поморски подсистеми кои соработуваат па не се смета како целина.
Почнува се од Phalanx/Centurion CIWS следено со RIM-116 Rolling Airframe Missile, па оди се до RIM-161 Standard Missile 3. Се состои од едно чудо различни проектили, радари и сателити.

Колку што е познато до сега RIM-161 SM-3 е најдобриот против-балистички проектил. Неговата најнова варијанта би требало да има дострел од 2500+km оддалеченост и 1500+km висина, брзина од Мах 15+ и екстензивно тестирана и подобрувана кинетичка боева глава.


Целата финта со тоа што Русите имаат моќни подвижни копнени ПВО системи а Американците и не баш е во тоа што имаат огромна копнена територија која е од сите страни опколена со моќни противници на чии авиони и балистички ракети им е во дострел.
Американците од друга страна се повеќе сконцентрирани на бродски базиран ПВО систем бидејќи морнарицата им е распоредена по целиот свет а територијата им е воглавно далеку од дострелот на оние кои би можеле да им наштетат.

_________________
Не постојат факти, само добро основани претпоставки.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: S-500   

Вратете се на почетокот Go down
 
S-500
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Воздухопловство и ПВО :: ПВО системи-
Отиди до: