ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Оклопни борбени возила

Go down 
Отиди на страна : Previous  1 ... 50 ... 97, 98, 99, 100  Next
АвторПорака
Гостин
ГостинОклопни борбени возила - Page 98 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила   Оклопни борбени возила - Page 98 Empty4/10/2015, 22:06

Ако Македонија почне да произведува оклопни транспортери Cool

Оклопни борбени возила - Page 98 12079507_1096161103757291_7373119498074004282_n
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Оклопни борбени возила - Page 98 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила   Оклопни борбени возила - Page 98 Empty4/10/2015, 22:09

Друже требаше да се произведива Букефал заедно со Украина
И то а личеше на Источна ПАтрија - Хои.
Македонија до пред 10 години имаше индустрија која произведуваше нумерички машини МЗТ _ФОП.
Значи штета што фирмите банкротираа , нее магија да се скелпа Оклпентранспортер.
Санос праеше автобуси за мерцедес со звездата на мерцедес.

______________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
РИСБрој на мислења : 1013

Оклопни борбени возила - Page 98 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила   Оклопни борбени возила - Page 98 Empty4/10/2015, 22:20

http://www.janes.com/article/52821/slovakia-buys-scipio-8x8-ifvs
Колку што можам да разберам се работи за Полски , РОСОМАК правен по лиценца од Патрија и Словачка борбена станица највероватно од Руска лиценца , топ 30мм и ПО, ракети Конкурс . Словаците евтино ќе ги фати , но ние ако решиме да ја купиме оваа комбинација поскапо ќе не фати од таа презентирана на Криволак .
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Оклопни борбени возила - Page 98 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила   Оклопни борбени возила - Page 98 Empty4/10/2015, 22:27

РИС напиша:
http://www.janes.com/article/52821/slovakia-buys-scipio-8x8-ifvs
Колку што можам да разберам се работи за Полски , РОСОМАК правен по лиценца од Патрија и Словачка борбена станица највероватно од Руска лиценца , топ 30мм и ПО, ракети Конкурс . Словаците евтино ќе ги фати , но ние ако решиме да ја купиме оваа комбинација поскапо ќе не фати од таа презентирана на Криволак .
Секој ачест на Словаците .
супер избор .
Значи секој си комбинира кој што си има.

______________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10545

Оклопни борбени возила - Page 98 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила   Оклопни борбени возила - Page 98 Empty4/10/2015, 22:27

Зоран напиша:

Ова е Полски и се вика Скорпио, и Врска нема со муабетот погоре .
Ставен е како Оклопен транспортер од една јака фирма. Како што е Патрија.

Грешка си ова е Скипио,на шасија на полски Росомак а со Словачка купола Турра-30(иста онаа која беше монтирана на модернизираниот БВП-2(БМП-2) БВП-M2).
Словачка пазари 30 комада(вајда прва транша,наводно ке имала уште нарачки) и тоа доста евтина цена само 1,06 милион долари по возило или 32 милиони долари за сите 30.
Е сега вајда им иде само возило без купола но далеку по ниска ценa од она што ни беше нас нудено тогаш,ако не се лажам по 3 милиони по комадПоследната промена е направена од Momak od Gjorce на 4/10/2015, 22:29. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Оклопни борбени возила - Page 98 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила   Оклопни борбени возила - Page 98 Empty4/10/2015, 22:29

Не е лошо и нашите БМП-2 да ги набуџиме како словачките.
Куполава из гледа ветувачки, плус АТ ракетите АТ-5 се сосем солидни .
Згорчуваат живот на ;Меркави.

______________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10545

Оклопни борбени возила - Page 98 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила   Оклопни борбени возила - Page 98 Empty4/10/2015, 22:39

РИС напиша:
http://www.janes.com/article/52821/slovakia-buys-scipio-8x8-ifvs
Колку што можам да разберам се работи за Полски , РОСОМАК правен по лиценца од Патрија и Словачка борбена станица највероватно од Руска лиценца , топ 30мм и ПО, ракети Конкурс . Словаците евтино ќе ги фати , но ние ако решиме да ја купиме оваа комбинација поскапо ќе не фати од таа презентирана на Криволак .

По некоја логика цената на Росомако би требала да падне малку,зашто веќе е „застарен“,куполата не може да исплаува ПО ракети и има екипаш,онаа на Скипио е без екипаш,плус прават нова варијанта со нова купола,која ќе биде без екипаш ZSSW-30 .
Но појаците направија и нивна модернизација на Росомак Росомак-М со вградување на некои нивни делови и зголемување на оклопната заштита...
Вратете се на почетокот Go down
РИСБрој на мислења : 1013

Оклопни борбени возила - Page 98 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила   Оклопни борбени возила - Page 98 Empty4/10/2015, 22:44

Па се вртеше некој муабет Македонија да купи Росомаси користени во Авганистан .
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10545

Оклопни борбени возила - Page 98 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила   Оклопни борбени возила - Page 98 Empty4/10/2015, 22:48

РИС напиша:
Па се вртеше некој муабет Македонија да купи Росомаси користени во Авганистан .

Има закон кој вели дека армијата не смее да купува и да добива донации кој се користени,само нови и некористени системи,освен во одредени исклучоци како 2001 може.
А и новиот НГШ кажа дека армијата нема да биде нечив отпад за воена опрема,ке се иде само со нова опрема,тоа важи и за донации и за набавки
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Оклопни борбени возила - Page 98 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила   Оклопни борбени возила - Page 98 Empty4/10/2015, 22:57

Momak od Gjorce напиша:
РИС напиша:
Па се вртеше некој муабет Македонија да купи Росомаси користени во Авганистан .

Има закон кој вели дека армијата не смее да купува и да добива донации кој се користени,само нови и некористени системи,освен во одредени исклучоци како 2001 може.
А и новиот НГШ кажа дека армијата нема да биде нечив отпад за воена опрема,ке се иде само со нова опрема,тоа важи и за донации и за набавки
А Дафовите од Холандоја .
Ги искешиарвме 2-3 милиона евра , за крш.

______________________
Мијак 100 %
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Оклопни борбени возила - Page 98 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила   Оклопни борбени возила - Page 98 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Оклопни борбени возила
Вратете се на почетокот 
Страна 98 of 100Отиди на страна : Previous  1 ... 50 ... 97, 98, 99, 100  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Оклопни и транспортни средства-
Отиди до: