ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Оклопни борбени возила

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 52 ... 100  Next
АвторПорака
AlexGreat

AlexGreat

Број на мислења : 277

Оклопни борбени возила - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила   Оклопни борбени возила - Page 4 Empty6/1/2012, 22:53

Ќе бидат преместени деновиве, во странство сум Smile

______________________
Born to be Macedon!
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5817

Оклопни борбени возила - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила   Оклопни борбени возила - Page 4 Empty7/1/2012, 23:11

Нема да преместуваме мислења сеуште, но понатака нека се води сметка за тоа...значи се што е борбено и има оклоп во оваа тема, тенкови во посебна тема и готово.
Вратете се на почетокот Go down
Profesionalec

Profesionalec

Број на мислења : 149

Оклопни борбени возила - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила   Оклопни борбени возила - Page 4 Empty16/1/2012, 22:46

OTOKAR COBRAКобра е оклопно возило произведено од турската фирма Отокар. Усвоено е во турската армија уште 1997 година и има погон на сите 4 тркала односно е 4х4.

Конструкцијата и материјалите од кои е направено возилото ( V форма ) му пружат заштита од пешадиско оружје од помал калибар, шрапнели од артилериски орудија како и од ПТ и ПП мини и ИЕД.

Возилото може да се пренамени за повеќе функции односно може да се испорача како оклопно борбено возило, против-тенковско возило односно ловец на тенкови (со TOW или Spyke) , во извидувачка варијанта, командно, амбулантно , или со можност за лансирање на з-в проектили.
Исто така ова возило може да биде и амфибиско, а тоа го потврдува и фактот дека турската морнарица го разгледува ова возило како можно во нивниот иден состав.

Воено крштевање возилото имаше во војната во Грузија 2008 каде што беше употребувано од страна на Грузиските специјални единици при нивното МВР, и беа опремени со тешки пушкомитролези од 12.7мм("Utyos") и автомат и со автоматски фрлачи на гранати од 40мм (AGL).


Оклопни борбени возила - Page 4 757px-Paradbaku98
Оклопни борбени возила - Page 4 Cobra05
Оклопни борбени возила - Page 4 Cobra03
Оклопни борбени возила - Page 4 Cobra01x
Оклопни борбени возила - Page 4 Cobra00
Оклопни борбени возила - Page 4 Cobra1030

______________________
Don't underestimate your enemy!
Вратете се на почетокот Go down
filip555

filip555

Број на мислења : 94

Оклопни борбени возила - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила   Оклопни борбени возила - Page 4 Empty9/2/2012, 21:57

znae li nmekoj so se sluci so nasite BTR-60 Imam slusnato deka se pretvoreni vo muzejski primeroci tocno li e toa?
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5817

Оклопни борбени возила - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила   Оклопни борбени возила - Page 4 Empty10/2/2012, 13:15

А дека имаме околу 300 Хамери... од тој што ти кажал во Божји уши! Laughing Laughing Laughing
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10550

Оклопни борбени возила - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила   Оклопни борбени возила - Page 4 Empty10/2/2012, 17:02

Ако не се лажам не се исврлени од употреба се наоѓоат во Велешката касарна во склоп на артилериската батерија БМ-21 Град,и имат вункција на командно возило,барем овој доле на сликава...

Оклопни борбени возила - Page 4 Btrf
Вратете се на почетокот Go down
Makedon

Makedon

Број на мислења : 158

Оклопни борбени возила - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила   Оклопни борбени возила - Page 4 Empty11/2/2012, 14:39

Така и беше купувањето од Украина, така одат во формација 6 Град и едно командно возило БТР-60. Но мислам дека е исфрлено од употреба конкретново зошто имаме израелска навигациона опрема и нема потреба од него. Мислам дека ова возило е сега Шевролет Тахое (бозило за навигација и врски) не ме фаќајте за збор!!
Вратете се на почетокот Go down
Branitel

Branitel

Број на мислења : 5

Оклопни борбени возила - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила   Оклопни борбени возила - Page 4 Empty11/2/2012, 14:50

Возилото Шевролет е од Израел и се користи во батеријата на БМ-21?
Вратете се на почетокот Go down
Momak od Gjorce

Momak od Gjorce

Број на мислења : 10550

Оклопни борбени возила - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила   Оклопни борбени возила - Page 4 Empty17/2/2012, 15:38

Вајда мислите на ова,не сум знаел дека има и таква функција секогаш сум мислел дека е некакво возило за врски...

Оклопни борбени возила - Page 4 IMG_0603
Оклопни борбени возила - Page 4 IMG_0604
Вратете се на почетокот Go down
SIG

SIG

Број на мислења : 5817

Оклопни борбени возила - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила   Оклопни борбени возила - Page 4 Empty17/2/2012, 18:55

И јас исто така мислев дека е за врски.. Сигурен си Македон?
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Оклопни борбени возила - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оклопни борбени возила   Оклопни борбени возила - Page 4 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Оклопни борбени возила
Вратете се на почетокот 
Страна 4 of 100Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 52 ... 100  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Оклопни и транспортни средства-
Отиди до: