ОДБРАНА 
HomeРегистрирајте сеВлезfacebookОдбрана Форум YouTubeОдбрана Форум-Аndroid app

Share
 

 Оптика

Go down 
АвторПорака
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Оптика Empty
ПишувањеПредмет: Оптика   Оптика Empty14/10/2013, 14:43

Оптика Javascript:;Момци еве едно катче каде ке пишуваме, разменуваме мисли за она што ги прави снајперите смртоносни.
Оптика Vezbe07
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Оптика Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оптика   Оптика Empty16/10/2013, 23:03

Јас сам ја ставив темава ама и не ја најдов на време.

Припадник на швајцарската армија со Thales Sophie MF рачен, мултифункционален термален двоглед.
http://www.thalesgroup.com/Portfolio/Defence/LandJoint_Products_Surveillance_Sophie/
http://www.thalesgroup.com/Portfolio/Documents/SOPHIE_MF_-_Long_Range_Multi-Function_Binoculars_-_Thermal_Imager/[/quote]Ова слично на Израелските што ги имаме ние.
Нашиот е оваков.Оптика Mars2
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Оптика Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оптика   Оптика Empty17/10/2013, 15:12

Ruska optika.
http://www.romz.ru/ru/catalog/lazernyj-prozhektor-lp-1.htm


it's NVG(IR night vision scope) not FLIR, but for active backlight uses laser spotlight, rather than infrared as before

http://www.romz.ru/ru/catalog/lazern...ektor-lp-1.htm
laser spotlight

http://www.romz.ru/ru/catalog/pricel-tkn-4ga-01.htm
sight


http://www.romz.ru/ru/catalog/pricel-tkn-4ga-03.htmОптика Pic_64_large
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Оптика Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оптика   Оптика Empty25/10/2013, 12:04

Двогледот (со мерач на далечина) горе е Vectronix Vector 21. За оптичкиот нишан ќе треба да најдеш поголема фотка.
http://www.vectronix.com/html/en/produc ... ver_device
Фала на колега Алвар за овој убав линк.
Импресивни податоци.
Прашање е дали ги има кај нас.

http://www.vectronix.com/userupload/2059_V23_front_main.jpg

Pushing the limits of range and accuracy!

VECTOR 23 encompasses the latest and greatest in binocular laser rangefinding technology. The innovative "fiber laser" is class 1 eye-safe, and allows for observation and long distance target acquisition at distances up to an astonishing 25 km. Duable and dependable, the VECTOR 23 is designed to operation in harsh environments, using a commercial battery and consumes very little power.
Pushing the limits of range and accuracy!

VECTOR 23 encompasses the latest and greatest in binocular laser rangefinding technology. The innovative "fiber laser" is class 1 eye-safe, and allows for observation and long distance target acquisition at distances up to an astonishing 25 km. Duable and dependable, the VECTOR 23 is designed to operation in harsh environments, using a commercial battery and consumes very little power.
Вратете се на почетокот Go down
Зоран

Зоран

Број на мислења : 3770

Оптика Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оптика   Оптика Empty27/11/2013, 23:15

Оптика 9
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Оптика Empty
ПишувањеПредмет: Re: Оптика   Оптика Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Оптика
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ОДБРАНА :: Копнено вооружувње :: Пешадиско вооружување и опрема-
Отиди до: